Śląsk i Zagłębie Europejską Stolicą Kultury? Zespół roboczy pracuje, decyzja należy do Ministerstwa Kultury

Trwają zabiegi, by to Śląsk i Zagłębie zostały Europejską Stolicą Kultury - Cały czas pracujemy. Mamy powołany zespół roboczy, moje biuro oczywiście w nim uczestniczy - w Rozmowie Dnia na antenie Radia Piekary mówił europoseł Łukasz Kohut.

arc
Prezydenci Sosnowca i Katowic

Pomysł na mianowanie Śląska i Zagłębia Europejską Stolicą Kultury wciąż pozostaje w dyskusji. W dalszym ciągu nie jest pewne, które miasto zostanie reprezentantem w konkursie. Natomiast taka informacja ma się pojawić do końca wakacji.

Cały czas pracujemy. Mamy powołany zespół roboczy, moje biuro oczywiście w nim uczestniczy. Jest to póki co na poziomie przedstawicieli metropolii miasta Katowice, miasta Sosnowiec i mojej śląskiej ambasady. Wypracowujemy pewne mechanizmy i strukturę, jak to ma być zmontowane - na antenie Radia Piekary informował europoseł Łukasz Kohut.

Decyzja zapadnie w 2024 roku

Pomysłodawcy chcą, by pomimo lidera, wydarzenia związane z Europejską Stolicą Kultury odbywały się w całej Metropolii. Ostateczna decyzja na poziomie państwowym zapadnie w 2024 roku - wówczas akceptacji będzie musiało dokonać Ministerstwo Kultury. Na ten moment współpraca układa za sprawą akceptacji przez prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Katowic Marcina Krupy oraz szefa Metropolii Kazimierza Karolczaka.

Śląsk i Zagłębie mają tak duży potencjał, że musimy o to walczyć. Myślę, że zrozumienie dla tego pomysłu ze strony polityków PIS-u ze Śląska i Zagłębia jest - dodaje Łukasz Kohut.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Europejska Stolica Kultury

Podpisano deklarację dot. Europejskiej Stolicy Kultury

Krzysztof Mejer

"Rozmowy o stanowiskach nie są dla mnie najważniejsze"

Glosowaniebykowina

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Bykowina

Morawiecki w Rudzie Śląskiej

Dlaczego polityczni liderzy spędzą wakacje w Rudzie Śląskiej

Jerzy Gorzelik

"Nauka drastycznie rozjechała się z polityką historyczną"

Urna 1024x680 1

Chęciński: "Przesuwanie wyborów to łamanie zasad demokracji"

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy