Zima znów zaskoczyła drogowców. Rano było źle, ale uważać też trzeba wracając z pracy do domu. „W wielu miejscach na jezdni pojawia się warstwa lodu”

Zima znów zaskoczyła drogowców. Na własnej skórze przekonali się o tym ci, którzy rano jechali do pracy. Intensywne opady śniegu w wielu miejscach naszego regionu sparaliżowały ruch, powodując korki i utrudnienia. Pługi ruszyły do pracy w całym województwie śląskim, co oznacza, że droga powrotna do domu powinna być mniej stresująca. Nie znaczy to jednak, że łatwiejsza.

Fot. Paweł Klarecki/ GDDKiA
Odśnieżanie dróg

Ferie coraz bliżej, dzieci cieszą się śniegiem, ale kierowcom do śmiechu nie jest. Od wczesnego ranka na drogach województwa śląskiego notowano spore utrudnienia. W wielu miejscach na jezdni wciąż zalega pośniegowe błoto i kolejne warstwy śniegu, powodując zatory w ruchu i zwiększając niebezpieczeństwo w poruszaniu.

– W związku ze spadkiem temperatury poniżej 0 stopni w wielu miejscach na jezdni pojawia się warstwa lodu, co wpływa na znaczne wydłużenie drogi hamowania. Warto zdjąć nogę z gazu, by bezpiecznie dojechać do domu – apelują policjanci.

Szczególnie powinni uważać kierowcy kierujący się Drogową Trasą Średnicową z Katowic w kierunku Zabrza, DW 911 z Bytomia do Piekar Śląskich oraz S1 od Dąbrowy Górniczej do Wojkowic Kościelnych. Jak napisał jeden z internautów, z Będzina i Czeladzi „trudno się w ogóle wydostać”. Od wczesnych godzin rannych nie ustają utrudnienia na S86. Droga na Olkusz na DK 94 w Dąbrowie Górniczej całkowicie zakorkowana.

Sytuacja pogodowa poprawia się, jednakże w dalszym ciągu występują opady śniegu. W akcji mamy prawie 140 sprzętu odśnieżnego. Na większości dróg już nawierzchnia czarna. Błoto pośniegowe jeszcze na drogach w północnej części województwa poinformował około południa katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Damian Dąbrowski poinformował w swojej prognozie pogody, że w ciągu dnia utrzyma się niewielki mróz ok. -1/2°C, co oznacza, że warunki drogowe mogą być bardzo złe: Wiatr słaby z kierunków zachodnich. Ciśnienie nadal będzie wzrastać do ok. 1012 hPa.

PGG E-sklep kopalnia

Może Cię zainteresować:

PGG odpowiada na zarzuty PG Silesia i sprzedawców węgla. Komu zależy na wzroście cen?

Autor: Michał Wroński

16/01/2024

Policjanci wspomogli schronisko w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Policjanci odwiedzili schronisko. Takie interwencje mogłyby przydarzać się częściej

Autor: Urszula Gołkowska

15/01/2024

Slaska misja medyczna pomaga na ukrainie 10

Może Cię zainteresować:

Śląska Misja Medyczna pomaga w Ukrainie. Ruszyła zbiórka na zakup karetki. Potrzeba 40 tys. zł

Autor: Redakcja

16/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon