Zmarła Maria Pańczyk. Wybitna Ślązaczka, senatorka, ambasadorka języka i kultury śląskiej

W wieku niespełna 80 lat zmarła Maria Pańczyk, czyli wybitna Ślązaczka, ambasadorka języka i kultury śląskiej, inicjatorka konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”, a także wieloletnia senatorka. To ogromna strata dla regionu.

Patryk Osadnik
Maria Pańczyk

W czwartek, 12 maja, dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Marii Pańczyk. Podało ją Radio Katowice, z którym przez lata była związana jako dziennikarka. Pracę w rozgłośni rozpoczęła w 1971 roku, a za swoje dokonania została nagrodzona Złotym Mikrofonem. Stworzyła m.in. audycję „Po naszymu, czyli po śląsku”.

„Po naszymu, czyli po śląsku” to również nazwa corocznego konkursu, który organizowała od 1993 roku, wybierając Ślązaka lub Ślązaczkę Roku. Jego laureaci mieli okazję spotkać się w Teksasie z potomkami emigrantów, którzy przed laty opuścili Śląsk i wyjechali na Dziki Zachód. Maria Pańczyk przez lata tworzyła most pomiędzy Śląskiem a teksańską emigracją.

Wokół konkursu wytworzyło się całe nieformalne grono laureatów (Czelodka), nawiązały się wspaniałe przyjaźnie i inicjatywy.

Maria Pańczyk była senatorką VI, VII, VIII i IX kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, ale przede wszystkim wybitną Ślązaczką, ambasadorką języka i kultury śląskiej. To ogromna strata dla regionu. Zmarła w wieku niespełna 80 lat.

Rodzinie i bliskim Mari Pańczyk składamy wyrazy współczucia.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pożar Tychy

Mama Marcina zginęła w płonącym mieszkaniu. Apel o pomoc

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców