Znamy datę nadzwyczajnej sesji sejmiku ws. Funduszu Górnośląskiego i Wojciecha Kałuży

Nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego odbędzie się na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej. Podczas posiedzenia mają paść pytania o niegospodarność w Funduszu Górnośląskim i śledztwo, które w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.

ARC
Sejmik Województwa Śląskiego

Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok podał datę nadzwyczajnej sesji w sprawie Funduszu Górnośląskiego. Odbędzie się ona w czwartek, 15 września, o godz. 17.00. W porządku obrad przewidziano wyjaśnienie "informację zarządu województwa śląskiego dotyczącą śledztwa w sprawie niegospodarności na szkodę Funduszu Górnośląskiego S.A.", a także dyskusję na ten temat.

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego zgłosili radni Koalicji Obywatelskiej, w związku z informacjami o nieprawidłowościach w Funduszu Górnośląskim. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", podejrzenia funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego wzbudził zakup sprzętu dla szpitali po zawyżonych cenach w czasie pandemii COVID-19. W sumie przeznaczono na ten cel 101 milionów złotych, w tym 86 milionów złotych z Unii Europejskiej. Śledztwo wszczęła Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Prezes Funduszu Górnośląskiego Krystian Stępień w sierpniu stracił stanowisko z powodu "utraty zaufania ze strony zarządu województwa", na którego czele stoi marszałek Jakub Chełstowski. Były już prezes spółki to człowiek rekomendowany przez wicemarszałka Wojciecha Kałużę, dzięki któremu Prawo i Sprawiedliwość ma większość w Sejmiku Województwa Śląskiego - Wojciech Kałuża po wyborach przeszedł z Koalicji Obywatelskiej na stronę PiS.

- Złożyliśmy ten wniosek, ponieważ chcemy porozmawiać o niepokojącej sytuacji Funduszu Górnośląskiego i zweryfikować wiedzę, którą mamy z doniesień medialnych - tłumaczy radna KO Urszula Koszutska.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon