ZUS przypomina: bon turystyczny na dziecko można wykorzystać do końca września

Rodzice dzieci z województwa śląskiego wciąż jeszcze nie wykorzystali blisko 90 tysięcy bonów turystycznych. Dlatego też ZUS przypomina im, że ważność bonów kończy się 30 września.

mat. pras. ZUS
Urlop

Bon turystyczny (500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł) został wprowadzony w 2020 roku. Do jego otrzymania uprawnieni byli rodzice i opiekunowie prawni dzieci, którzy w momencie wejścia w życie przepisów o bonie mieli prawo do 500+, a także ci, którzy prawo do 500+ nabyli między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Pierwotnie płatności bonem mogły być realizowane do końca marca 2022 roku, jednak po nowelizacji przepisów wydłużono jego ważność o pół roku.

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim uprawnionych do bonu jest ponad 486 tys. dzieci. Mieszkańcy województwa aktywowali na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (nie jest to równoznaczne z dokonaniem płatności) ponad 397 tys. bonów, z czego ponad 252 tys. zostało już całkowicie wykorzystanych. Kwota zrealizowanych w ten sposób płatności przekroczyła 268 mln zł. Wciąż nieaktywnych pozostaje natomiast blisko 90 tys. bonów.

- Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić w długi majowy weekend, ale także później. Czas na realizację bonu mają do końca września – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Aktywacja bonów odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje specjalny kod, który należy pokazać podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS-ie. Bonami można płacić wielokrotnie (aż do wyczerpania ich wartości), nie są one jednak wymieniane na gotówkę. Płatności bonami turystycznymi przyjmuje blisko 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej - www.pot.gov.pl.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnogórski Piknik Militarny 2022

Tarnogórski Piknik Militarny 2022 trwa w najlepsze!

Miyszani owiec w Koniakowie

Żywe tradycje pasterskie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim

Baseny w Tarnowskich Górach i okolicach

Te baseny w powiecie tarnogórskim warto odwiedzić!

Szuflandia Wisła

Miejsca noclegowe w regionie z... instagramowym potencjałem

Pogoria

Samochodowe oblężenie Pogorii. Będą ograniczenia ruchu

Nikiszowiec

Nowy Nikiszowiec. Nie osiedle. Nasze marki przyszłości

Palac w Brynku

W krainie pałaców. Nie Oxfordshire, nie nad Loarą. Bliżej!