Związkowcy protestują pod biurem Mateusza Morawieckiego. „Schował głowę w piasek”

Związkowcy z „Sierpnia 80” od trzech tygodni ustawiają się przed biurem premiera Mateusza Morawieckiego w kolejce po tani węgiel. - Schował głowę w piasek i nie ma odwagi powiedzieć Polakom, gdzie jest ten obiecany tani węgiel - mówi Rafał Jedwabny.

Sierpień'80
Protest przed biurem premiera Mateusza Morawieckiego

Związkowcy z „Sierpnia 80” po raz pierwszy przed biurem premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach pojawili się trzy tygodnie temu. Kilkadziesiąt osób ustawiło się wówczas w kolejce po tani węgiel na zimę, który obiecał szef rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- Mateusz Morawiecki przekonywał, że Polacy nie muszą robić zapasów węgla, bo tego surowca nie zabraknie i będzie on tani. Wtedy ostrzegaliśmy, że to nieprawda, że węgla zabraknie i zapowiedzieliśmy, że za trzy miesiące przyjdziemy i powiemy: „Sprawdzam!”. Za chwilę rozpocznie się okres grzewczy. Chcemy, żeby premier pokazał nam, gdzie jest ten tani węgiel, w który Polacy mogą się zaopatrzyć - tłumaczył wówczas Rafał Jedwabny, przewodniczący „Sierpnia 80” w KWK Murcki-Staszic.

Protestujący ogłosili, że będą pojawiać się w tym samym miejscu co tydzień. W poniedziałek 26 września, o godz. 9.00 rozpoczęła się trzecia akcja „Sierpnia 80”. Czy coś w tym czasie się zmieniło?

- Jesteśmy w tym samym miejscu. Dalej nie ma decyzji dotyczących inwestycji w nasze kopalnie. Rządzący zdecydowali, że wolą sprowadzać drogi węgiel z zagranicy, który według naszych informacji dla branży energetycznej kosztuje 3000 złotych za tonę, a my taki sam, a nawet lepszy materiał sprzedajemy za 300 złotych. Pieniądze, które pompujemy teraz w zagraniczne koncerny, moglibyśmy zainwestować w polskie górnictwo, aby zabezpieczyć swoją przyszłość - odpowiada Rafał Jedwabny.

- Zastanawiamy się, jaki jest sens utrzymywania biur poselskich. Mateusz Morawiecki za nasze pieniądze ma tutaj lokal, w którym od wielu miesięcy się nie pojawia. Schował głowę w piasek i nie ma odwagi powiedzieć Polakom, gdzie jest ten obiecany tani węgiel - dodaje.

Związkowcy pod biurem Mateusza Morawieckiego

Może Cię zainteresować:

Związkowcy w kolejce po węgiel od Mateusza Morawieckiego. "Węgla na pewno zabraknie"

Autor: Patryk Osadnik

12/09/2022

Bogusław Zietek o cenach węgla jesienią

Może Cię zainteresować:

Bogusław Ziętek: Jesteśmy frajerami, którzy wydali 20 miliardów złotych na sprowadzenie do Polski milionów ton błota

Autor: Arkadiusz Nauka

16/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon