Zygmunt Wieczorek (1938-2022). Wybitny fotograf i legenda śląskiej fotografii prasowej

Zygmunt Wieczorek zmarł 16 czerwca 2022 roku. Słynny fotoreporter, odchodząc w wieku 83 lat, był już legendą naszej fotografii prasowej. Jego zdjęcia ukazywały się na łamach "Trybuny Robotniczej" (później "Trybuny Śląskiej") i "Dziennika Zachodniego" przez kilkadziesiąt lat. Miał w swoim dorobku fotografie niezliczonych wydarzeń i słynnych ludzi. Między innymi Jurija Gagarina, Fidela Castro, Edwarda Gierka i - może przede wszystkim - Jerzego Ziętka, którego "Zyga" Wieczorek był ulubionym fotografem.

Bogdan Kułakowski
Zygmunt Wieczorek

Popularny i kochany "Kocik" (to sympatyczne przezwisko Wieczorek zawdzięczał słowu, którym zwracał się do fotografowanych przezeń ludzi, niezależnie od ich statusu i stopnia znajomości), był jednym z najważniejszych śląskich fotografów prasowych swoich czasów. Szczególnie aktywnym w okresie PRL. Jego fotografie stanowią teraz ważne, często jedyne w swoim rodzaju świadectwo tamtej epoki. To bezcenne nieraz dokumenty.

Jego przyjaciel (i również legendarny fotoreporter) Bogdan Kułakowski wspomina "Zygę" Wieczorka jako bardzo koleżeńskiego, ciepłego, bardzo dobrego, wyrozumiałego i towarzyskiego człowieka.

- Mimo swojego statusu i jednopokoleniowej różnicy wieku skracał dystans do nas, młodych dziennikarzy - był po prostu "Zygą", a każdy z nas dla niego "Kocikiem". Podziwialiśmy jego archiwalne zdjęcia z najważniejszych wydarzeń - wspomina z kolei dziennikarz Janusz Szymonik. - Był wspaniałym gawędziarzem - dodaje.

- Zero jakiegokolwiek dystansu. Z miejsca zaakceptował mnie, młodzika - potwierdza fotograf Arkadiusz Ławrywianiec, który również wiele lat pracował przyjaźnił się i z Wieczorkiem. - Nasze kontakty zawsze były takie bardzo serdeczne, kumplowskie. Do samego zresztą końca.

Współpracownicy "Zygi" Wieczorka zgodnie podkreślają jego profesjonalizm, solidność, życzliwość. Był mentorem kolejnych pokoleń śląskich fotografów, o którym jakże wzruszająco pisze jeden z jego uczniów, Rafał Klimkiewicz:

Zyga, byłeś pięknym człowiekiem, świetnym kolegą, fotografem. Byłeś kolorem życia dla tych, którzy mieli przyjemność, zaszczyt i możliwość Cię poznać. Niestety nie dano nam się z Tobą godnie pożegnać i życzyć Ci samych udanych kadrów… gdzieś tam, gdzie światło jest zawsze najlepsze. Do zobaczenia Kociku!

Zygmunt Wieczorek zmarł 16 czerwca 2022 roku.

Zygmunt Wieczorek

Może Cię zainteresować:

Zygmunt Wieczorek nie żyje. Legenda śląskiej fotografii prasowej we wspomnieniach przyjaciół i kolegów

Autor: Tomasz Borówka

02/08/2022

Książę Bolko von Hochberg

Może Cię zainteresować:

Bolko von Hochberg (1936-2022). Głowa rodu książąt pszczyńskich von Pless

Autor: Redakcja

31/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon