10 wnętrz architektury na Śląsku i w Zagłebiu, które wywołują dreszcze. Dreszcze zachwytu, ma się rozumieć

Dzisiątka to ważna liczba dla ŚLĄZAGA. 10 marca obchodzimy swój gyburstag. W tym roku dopiero drugi, ale się nie zatrzymujemy. Z tej okazji przygotowaliśmy „Dziesiątki na 2. urodziny”. Wśród nich 10 wnętrz, które na Śląsku i w Zagłębiu wywołują dreszcze, oczywiście pozytywne dreszcze. To nasz subiektywny wybór i nie trzeba się z nim zgadzać. Można także zaproponować własne wnętrza z „efektem WOW”.

Bytom gmach sadu

Westybul w gmachu Sejmu Śląskiego

Gmach Sejmu Śląskiego został wybudowany w 1929 r. w stylu modernistycznym. Jego najbardziej reprezentacyjnym miejscem jest westybul, przypominający renesansowe dziedzińce z krużgankami. Dach tworzy kopuła, zdobiona kasetonami z rozetami. Spoglądając w górę odnajdujemy herb Śląska oraz 11 herbów miast, które w okresie międzywojennym wchodziły w skład województwa śląskiego. W ścianach umieszczono cztery płaskorzeźby alegoryczne, przedstawiające „Polonię Tronującą”, „Śląsk powstańczy”, „Śląsk rolniczy” i „Śląsk przemysłowy” – zostały zniszczone podczas II wojny światowej i zrekonstruowane kilka lat temu. Znajdujące się w westybulu ozdobne dwuskrzydłowe schody prowadzą do Sali Sejmowej.

Dziedziniec Sądu Rejonowego w Bytomiu

Jedno z najpiękniejszych miejsc Bytomia to arkadowy, kryty przeszklonym dachem wewnętrzny dziedziniec Sądu Rejonowego. Ten cud miejskiej architektury zachwyca każdego jej miłośnika. Każdy, kto tam pierwszy raz wchodzi – przystaje - oczarowany niezwykłym widokiem. To architektura na najwyższym europejskim poziomie. Za twórcę imponującego kompleksu bytomskiego sądu uważa się Paula Jackischa. Jednak obecny Sąd Rejonowy jest tylko w części dziełem Jackischa. Zaprojektował on jedynie jego obecne skrzydło zachodnie. W latach 1891-1895 bytomski sąd został rozbudowany o nowe, wschodnie skrzydło. A to w nim znajduje się wspaniały dziedziniec. Za projektanta rozbudowy uważa się J. Heisego, nie Jackischa, wiele jednak wskazuje na to, że projektantem był jeszcze inny architekt - Karl Friedrich Endel.

Sala Koncertowa w NOSPR

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zostala otwarta w 2014 r. Została zaprojektowana przez studio Tomasza Koniora. Jest nowoczesna, ale zanurzona w dawnym kontekście, co widać już od zewnątrz. Filary z cegieł, chropowate na powierzchni, gładkie i jaskrawoczerwone we wnękach, przypominają okna familoków górniczego osiedla Nikiszowiec. Serce budynku to monumentalna bryła z barwionego betonu kryjąca salę koncertową na 1800 miejsc. Wielka sala urzeka kameralnością. Widownia otacza scenę ze wszystkich stron skracając dystans między muzykami a publicznością.

Zabytkowy basen w Siemianowicach Śląskich

Dawna Łaźnia Miejska w Siemianowicach Śląskich, obecnie budynek Pływalni Miejskiej, czyli badyhala, to najstarszy tego typu obiekt na terenie Polski, który nadal pełni swoją pierwotną funkcję. Powstał on w latach 1907–1908 dla pracowników Huty Laura, według projektu Emila Twrdego. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku został przebudowany – powiększono wówczas nieckę basenu. W latach 2017–2019 pływalnia została kompleksowo zmodernizowana, a prace te zostały uhonorowane kilkoma wyróżnieniami i nagrodami. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Imponujący gmach w centrum Dąbrowy Górniczej powstał według projektu Zbigniewa Rzepeckiego i został otwarty w 1958 roku. Początkowo funkcjonował jako Dom Kultury Zagłębia, następnie jako Dąbrowski Pałac Kultury, a później jako Pałac Kultury Zagłębia. Architektura budynku jest przykładem socrealizmu, stylu architektonicznego lubującego się w ciężkim, bogatym wystroju wnętrz i monumentalizmie. W obiekcie znajduje się duża sala widowiskowa ze sceną obrotową i bogatym zapleczem scenicznym, kameralna sala kinowa, galeria sztuki, piwnica teatralna, reprezentacyjna sala lustrzana, kawiarnia oraz kilka mniejszych pomieszczeń. Na szczególną uwagę zasługują ogromne i reprezentacyjne hole.

Pałac Kawalera w Świerklańcu

W XIX w. hrabia Guido von Donnersmarck wybudował w Świerklańcu rezydencję, którą zwano „Małym Wersalem” lub „Śląskim Wersalem”. Jej projektantem był Hector Lefuel, nadworny architekt Napoleona III. Nieopodal powstał Pałac Kawalera. Wyposażony był m.in. w posadzki z istryjskiego marmuru, amerykańskie wanny „Royal” z jednego kawałka fajansu, obrazy mistrzów itd. Główną przyczyną jego powstania były częste wizyty cesarza Niemiec, Wilhelma II, który przyjeżdżał tu na polowania. Na frontonie pałacu jest wyryty napis „Memento vivere” (Pamiętaj o życiu), który miał zachęcać odwiedzających go gości i kawalerów (zwłaszcza) do zabawy. Dziś to jedyny ocalały budynek z całego zespołu rezydencji von Donnersmarcków.

Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie, którego początki sięgają XI w., to obecnie barokowa rezydencja. Jej obecny kształt to rezultat wielu przebudów, dokonywanych w kolejnych wiekach. Obiekt jest jednym z cenniejszych tego rodzaju zabytków w Polsce, głównie dzięki zachowaniu wyposażenia wnętrz. Rezydencja przetrwała II wojnę światową bez dewastacji. Można tam oglądać bogate, pałacowe wnętrza i wyposażenie oraz przedmioty z kolekcji Hochbergów. Zachowało się tam około 80 proc. oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX.

Aula LO im. Mickiewicza w Katowicach

Budynek obecnego Liceum Ogólnokształcącego im.A. Mickiewicza w Katowicach jest jednym z ciekawszych przykładów architektury neogotyckiej w skali regionu. Został wzniesiony z czerwonej cegły, jest częściowo otynkowany, a detale architektoniczne wykonano z kamienia. Obiekt jest trzykondygnacyjny, założony na planie zbliżonym do kształtu podkowy. Najbardziej reprezentacyją częścią wnętrza jest dwukondygnacyjna aula zdobiona boazerią, sztukateriami, dekoracyjnie opracowanymi pilastrami oraz płaskorzeźbami. Na suficie znajduje się polichromia z przedstawieniem symbolizującym triumf wiedzy. W przedsionku zachowała się ceramiczna posadzka zdobiona motywami geometrycznymi, nisze przyścienne z dekoracją sztukatorską.

Łazienka w Pałacu Dietla w Sosnowcu

Wileu twierdzi (nie bez podstaw), że najpiękniejsza łazienka w Polsce znajduje się w Sosnowcu, w Pałacu Dietla. Można powiedzieć, że to łazienka jak ze snów – wykonana w stylu późnego barku, z elementami rokoko. Na jej środku znajduje się duża wanna w stylu rzymskim, tzw. impluwium, czyli wpuszczony basen kąpielowy na 800 litrów wody. Nad wanną jest mitologiczna scena przedstawiająca prawdopodobnie Amifrytę, żonę Posejdona. Sosnowiecka łazienka zagrała w kilku filmach, takich jak „Magnat”, „Biała wizytówka”, „Wilczyca” czy „Dolina Bogów z Johnem Malkovichem.

Aula Szkoły Muzycznej w Bytomiu

Neogotycki gmach Szkoły Muzycznej w Bytomiu zachwyca z zewnątrz. A wewnątrz? Tam wrażenie robi przede wszystkim pokaźnych rozmiarów aula. Architekt Paul Jackisch zaaranżował wnętrze auli w formy późnogotyckie. Ściany sali, w ciemnozielonym kolorze, ożywia seria wysmukłych półkolumn, zdobienia portali oraz plastyczny fryz podsufitowy. Uwagę przyciągają reprezentacyjne drzwi oraz obiegająca wnętrze boazeria. Efekt dopełnia gra światła przenikającego z witraży. Wszystko tłumaczy fakt, że aula powstała jako szkolna kaplica.

Godka 10 osob

Może Cię zainteresować:

10 najważniejszych osób dla godki. To im zawdzięczamy renesans języka śląskiego. To oni nie odpuszczają

Autor: Katarzyna Pachelska

10/03/2024

Włodzimierz Lubański, Stanisław Oślizlo i Hubert Kostka

Może Cię zainteresować:

Oto 10 najlepszych piłkarskich zespołów ze Śląska i Zagłębia, które NIE zdobyły mistrzostwa Polski

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/03/2024

Lukaszewicz sol ziemi czarnej

Może Cię zainteresować:

Żaden inny śląski aktor nie ginie w kinie tak jak on. 10 filmowych zgonów Olgierda Łukaszewicza

Autor: Roman Balczarek

09/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon