1214 lat historii Cieszyna w jeden dzień. Podróż w czasie na aukcji WOŚP

Za nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale aukcje charytatywne trwają dalej. W Cieszynie do zgarnięcia wyjątkowa wycieczka przez 1214 lat historii.

1214 lat historii Cieszyna w jeden dzień

Cieszyn, miasto o bogatej historii sięgającej średniowiecza, stało się miejscem niezwykłego wydarzenia zorganizowanego na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach licytacji zaproponowano wycieczkę, pod okiem starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka i cenionej przewodniczki Danieli Guziur-Pilch, zatytułowaną ,,Podróż w czasie". Jak zapewniają organizatorzy, to wycieczka inne niż wszystkie, która w ciągu zaledwie kilku godzin pozwoli przenieść się w czasie i przestrzeni, odkrywając bogactwo historii, kultury i tradycji Cieszyna.

Począwszy od średniowiecznych pozostałości grodu cieszyńskiego, uczestnicy wycieczki będą mieli okazję prześledzić kluczowe momenty, które ukształtowały dzisiejszy obraz miasta. Odkryją zakątki Cieszyna, dawnej potęgi kupieckiej i rzemieślniczej. Poznają też mroczne lata historii miasta...

,,Podróż w czasie" na aukcji WOŚP

Podczas tej podróży zwycięzcy licytacji zahaczą o pamiątki po Piastach Cieszyńskich, które były świadkami przynależności miasta do Korony Czeskiej, a następnie Habsburgów. Zwieńczeniem historycznej podróży będzie opowieść o ostatnich 100 latach Cieszyna i Księstwa Cieszyńskiego, już jako integralnej części Polski.

Wycieczka nie ograniczy się jedynie do aspektów historycznych. Uczestnicy będą mieli również okazję skosztować lokalnych specjałów w jednej z tradycyjnych cieszyńskich restauracji, oferującej dania kuchni regionalnej. Słodki akcent w postaci deseru w klimatycznej kawiarni w stylu wiedeńskim dodatkowo urozmaici to kulinarne doświadczenie. Nie zabraknie również degustacji złotego trunku, piwa, z którego Cieszyn słynie już od XIII wieku.

Andrzej Urbanowicz

Może Cię zainteresować:

Niemiec ewangelik, Polak katolik, a Ślązak? "Górny Śląsk jest napromieniowany okultystycznie". Rafał Księżyk o fenomenie katowickiej "Śnialni"

Autor: Marcin Zasada

02/02/2024

Biskup paulina hlawiczka trotman 10

Może Cię zainteresować:

Biskup Paulina. Pierwsza Polka na tak wysokim stanowisku w Kościele luterańskim to Paulina Hławiczka-Trotman ze Śląska Cieszyńskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2024

Doktor Vincenz Priessnitz

Może Cię zainteresować:

Bierzesz prysznic - myśl o Śląsku. Wynalazca prysznica Vincenz Priessnitz to dobroczyńca ludzkości

Autor: Tomasz Borówka

02/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon