Stadion Śląski: 24 tysiące kibiców oglądało najlepszych lekkoatletów na świecie

Diamentowa Liga. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim 16 lipca 2023 była dniem sukcesów i nowych rekordów. Zmagania sportowców śledziły tysiące kibiców, którzy z wielkimi nadziejami zebrali się w Kotle Czarownic. Polacy cieszą się z dwóch złotych medali.

Diamentowa Liga w Chorzowie

Dziś, 16 lipca, śląski stadion przywitał topowych lekkoatletów. To właśnie Chorzów został wybrany na miejsce zawodów Diamentowej Ligii.

- Po sukcesie Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej w 2022 roku władze Diamentowej Ligi zadecydowały, że wydarzenie będzie się odbywać w ramach tego cyklu przez następnych pięć sezonów - stwierdzają gospodarze imprezy.

- Decyzja Walnego Zgromadzenia Diamentowej Ligi o tym, aby najbardziej prestiżowe wydarzenie w świecie lekkoatletyki odbywało się w Kotle Czarownic przez kolejne sezony. to jednak wynik pozytywnych ocen, jakie uzyskała "Kama". Według rankingu światowej federacji mityng okazał się szóstym najlepszym w 2022 roku na świecie pod względem obsady i uzyskanych tu wyników. Jego organizację docenili zarówno zawodnicy, którzy w 10-punktowej skali ocenili mityng na 9,12, kibice, których w Kotle Czarownic pojawiło się ok. 30 tys., jak i władze Diamentowej Ligi - dodają.

Dzisiejszy Memoriał Kamili Skolimowskiej obejmował dziewiętnaście konkurencji. Największe nadzieje na sportowe emocje wiązały się ze skokiem wzwyż, rzutem młotem, pchnięciem kulą, skokiem o tyczce, biegiem na 400 m, 100 m i 1500 m. Tego dnia na mecie stanęło ponad 200 zawodników oraz zawodniczek z całego świata. Wśród nich mogliśmy oglądać takie sławy jak Ingebrigtsen, Richardson, Swoboda, Kerley, Kaczmarek, Crouser czy Fajdek.

Mamy nowe rekordy

Ten dzień kibice zapamiętają na długo. 9 pobitych rekordów mityngu, 4 najlepsze w tym sezonie wyniki na świecie i rekord Europy - taki jest bilans zmagań na chorzowskim stadionie. Najlepszy wynik w tym roku na świecie i rekord Europy ustanowił Jakob Ingebrigtsen. Norweg pokonał dystans 1500 m w czasie 3.27,14. Świetnie zaprezentowali się także: Wenezeulka Yulimar Rojas (trójskok), Katarczyk Mutaz Barshim (skok wzwyż) i Japonka Haruka Kitaguchi (rzut oszczepem). Sportowcy ustanowili najlepsze w tym sezonie wyniki na świecie!

Dwa złota dla biało-czerwonych

Także dla Polaków był to szczęśliwy memoriał. Dwóch naszych reprezentantów stanęło na pierwszym miejscu podium. Natalia Kaczmarek okazała się najlepsza w konkurencji biegu na 400 metrów z czasem 49.48 s.

Drugie zwycięstwo należy do Wojciecha Nowickiego. W rzucie młotem osiągnął wynik 80.02 m. Polski lekkoatleta już w pierwszej kolejce uzyskał minimum olimpijskie na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu.

Last but not least: Ewa Soboda i jej bieg na 100 metrów. Zawodniczce udało się po raz pierwszy przebić barierę 11 sekund i osiągnąć czas 10.94. Zabrakło jej zaledwie 0,01 sekundy do rekordu Polski. Biegaczka uplasowała się na trzecim miejscu podium - za Amerykanką Sha'Carri Richardson i Jamajką Shericką Jackson - ale i tak może być z siebie dumna.


Gwiazdy lekkoatletyki na Stadionie Śląskim Historyczna obsada memoriału Kamili Skolimowskiej

Może Cię zainteresować:

Gwiazdy lekkoatletyki na Stadionie Śląskim. Historyczna obsada memoriału Kamili Skolimowskiej

Autor: Redakcja

10/07/2023

Ewa swoboda22

Może Cię zainteresować:

Ewa Swoboda, najszybsza śląska i polska sprinterka lubi dobre jedzenie, długie pazury oraz oldskulowe dziary

Autor: Katarzyna Pachelska

14/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon