39 lat temu zmarł Ernst Borinski, wielki człowiek, który zmienił Amerykę. Pochodził z Katowic

To być może najwybitniejszy ze Ślązaków, o którym… nic na Śląsku nie wiemy. Ten sympatyczny staruszek ze zdjęcia to Ernst Borinski, człowiek, który zmienił Amerykę. Wspominamy o nim z okazji 39. rocznicy jego śmierci.

Borinski ernst

Tak, Ernst Borinski jest legendą Ameryki. Obok Martina Luthera Kinga przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych bohaterów walki z segregacją rasową. Gdy zaczynał wykładać w Tougaloo College, w USA wciąż w najlepsze funkcjonował rasistowski system kastowy, ograniczający prawa murzyńskiej ludności. Stan Missisipi, na terenie którego mieściła się jego uczelnia, pozostawał twierdzą segregacji i prześladowania ciemnoskórych. Borinski jako pierwszy organizował zajęcia, wykłady i spotkania, na których biali i czarni studenci siedzieli przy jednym stole.

Ernst Borinski urodził się 26 listopada 1901 roku. Wychował się i kończył szkołę w Katowicach. Jego nazwisko jest dobrze znane badaczom historii nie tylko tego miasta – Borinscy byli rodziną żydowskich kupców, którzy od pokoleń robili interesy na Śląsku. W Żorach, Zabrzu, Królewskiej Hucie i właśnie w Katowicach (słynne delikatesy „Borinski” przy katowickim Rynku też prowadzili jego krewni). Ernst zdążył zdobyć imponujące wykształcenie (miał dyplomy z prawa, filozofii i prawa międzynarodowego), znał 6 języków, w tym polski. Do USA uciekł w 1938 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, już w trakcie antysemickich prześladowań w hitlerowskich Niemczech.

Nic nie wiemy o Ernście Borinskim? A widzieliście jakąś pamiątkę po nim w jego rodzinnych Katowicach? Jego życiorys sam odkryłem przypadkiem, osiem czy dziewięć lat temu, studiując amerykańskie archiwa. Nikt przede mną w Polsce nawet nie wspomniał o tym człowieku. Tymczasem w USA Ernst od lat wymieniany jest w jednym rzędzie z M. L. Kingiem w walce o wolność i równość. Jest twarzą Tougaloo College – jego nazwiskiem nazwano m.in. jeden z budynków uniwersyteckiego kampusu oraz fundusz stypendialny. Poświęcano mu wystawy, filmy i publikacje naukowe. Wychował też kilka pokoleń amerykańskich elit, profesorów, działaczy społecznych i polityków.

Ernst Borinski zmarł 26 maja 1983 roku.

Zapraszam do tekstu o nim w naszym weekendowym magazynie.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon