70. rocznica urodzin Jerzego Pilcha. W Wiśle m.in. odsłonięcie tablicy pisarza i spacer jego śladami

W środę, 10 sierpnia 2022 roku, przypada 70. rocznica urodzin Jerzego Pilcha - wybitnego pisarza, który pochodził i przez całe swoje życie związany był z Wisłą, choć mieszkał tam na stałe zaledwie przez dziesięć pierwszych lat życia. - Mówił, że to okres, w którym się ukształtował i kiedy sięgamy do jego twórczości, to przekonujemy się, że tak rzeczywiście było - opowiadał niedawno na łamach portalu ŚLĄZAG Andrzej Drobik. Z okazji tej rocznicy w Wiśle zaplanowano kilka wydarzeń.

Jerzy Pilch

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Mieszkał w niej zaledwie dziesięć lat, ponieważ w 1962 roku wyprowadził się do Krakowa, ale często powtarzał, że było to najważniejsze dziesięć pierwszych lat jego życia.

- Mówił, że to okres, w którym się ukształtował i kiedy sięgamy do jego twórczości, to przekonujemy się, że tak rzeczywiście było. Znajdujemy tam etos ewangelicki, a przypomnijmy, że Wisła jest miejscowością z największym odsetkiem ewangelików w Polsce. To stąd wynika pilchowskie umiłowanie słowa, przywiązanie do Biblii. Wreszcie, znajdujemy tam miejsca i ludzi, z którymi był związany. Bohaterami jego książek stała się cała rodzina, na czele z babką Czyżową, despotyczną wręcz władczynią starej rzeźni, czyli domu, w którym wychował się Jerzy Pilch - opowiadał niedawno na łamach portalu ŚLĄZAG Andrzej Drobik, dyrektor programowy Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry".

Pisarz przez całe swoje życie wracał do Wisły. Uciekał tutaj przed swoimi demonami. Odwiedzał rodziców i zapewne chłonął kolejne inspiracje, choć miasto w ciągu jego życia zmieniło się niemal nie do poznania. Przede wszystkim stało się miastem. Prawa miejskie Wisła uzyskała w 1962 roku, kiedy Jerzy Pilch z niej wyjeżdżał.

Przypomnijmy, że Jerzy Pilch w 2001 roku otrzymał Nagrodę Literacką "Nike" za powieść "Pod Mocnym Aniołem". Został także laureatem Paszportu "Polityki" (1998). Przez lata zmagał się z chorobą Parkinsona, wywołaną przez nadużywanie alkoholu. Zmarł 29 maja 2020 roku.

Jerzy Pilch

Może Cię zainteresować:

Groń Jerzego Pilcha zamiast Czantorii? Andrzej Drobik opowiada o pisarzu, książce i „Granatowych Górach”

Autor: Patryk Osadnik

03/06/2022

70. rocznica urodzin Jerzego Pilcha w Wiśle

W środę, 10 sierpnia 2022 roku, przypada 70. rocznica urodzin Jerzego Pilcha. Obchody tej rocznicy w Wiśle odbywają się w ramach cyklu "Granatowe Góry po średniku":

  • o godz. 17.00 zostanie odsłonięta tablica Jerzego Pilcha na Szlaku Odkrywców Wisły. Pojawi się ona naprzeciwko rodzinnego domu pisarza, który nazywał "starą rzeźnią" (ul. 1 Maja 41),
  • o godz. 17.30 w miejscu odsłonięcia tablicy rozpocznie się spacer śladami Jerzego Pilcha po Wiśle, który poprowadzi Andrzej Drobik,
  • o godz. 20.00 w Parku Stanisława Kopczyńskiego odbędzie się koncert swingowy Karoliny Kidoń i Tomasza Pali,
  • o godz. 21:30 przy ognisku pod Drzewem Opowieści w Parku Stanisława Kopczyńskiego będzie można wysłuchać gawędy góralsko-literackiej o Wiśle, którą poprowadzi Szymon Pilch.
Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Dom Jerzego Pilcha

Nowa instytucja kultury w rodzinnym domu Jerzego Pilcha

Golec u Orkiestra

Golec uOrkiestra w Będzin Arenie. Na inaugurację festiwalu

Plac Noblistów Piekary

Świąteczny kiermasz zabawek na Placu Noblistów

Ryszard Riedel 6

"Ponad wszystko kochał wolność". Urodziny Ryśka Riedla

Piekarscy strażacy

Piekarscy strażacy zdobyli I miejsce na zawodach ratownictwa

Wolność Czytania

Wolność Czytania 2022