8 czerwca w Katowicach zaczyna się 4-dniowe święto muzyki - festiwal Tauron Nowa Muzyka 2023. Główne koncerty - w Strefie Kultury

Ferment w Strefie Kultury widać już od kilku dni. Rosną sceny, namioty, miasteczko festiwalowe. Główne dwa dni plenerowych (i nie tylko - bo niektóre odbywają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym) koncertów festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2023 przewidziano na piątek i sobotę 9 i 10 czerwca. Jednak impreza rozpoczyna się już w czwartek 8 czerwca koncertem w sali NOSPR-u.

Już w czwartek 8 czerwca 2023 r. startuje 18. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Uroczysty koncert otwarcia w siedzibie NOSPR zapoczątkuje festiwalowe szaleństwo, które potrwa do niedzieli. 11 czerwca. Katowice opanują najświeższe dźwięki, wystąpi ponad 40 artystów z Polski i ze świata. Jak co roku na festiwalu część muzyczna będzie przeplatać się z wydarzeniami z innych dziedzin sztuki, a na publiczność czeka pełna paleta zjawisk z szeroko rozumianej kultury. Karnety i bilety wciąż do nabycia na stronie www.festiwalnowamuzyka.pl.

Nowa Muzyka inspiruje od 2006 roku

Festiwal powraca do tradycyjnego czerwcowego terminu (rok temu odbył się w lipcu). Historia Nowej Muzyki rozpoczęła się w 2006 roku w Katowicach, kiedy grupa przyjaciół związanych z klubem Hipnoza zdecydowała się zorganizować własny festiwal. Pierwsza edycja odbyła się w postindustrialnej przestrzeni szybu Wilson w katowickiej dzielnicy Janów. Dwie następne edycje miały miejsce w Cieszynie. Od 2009 roku festiwal powrócił na stałe do Katowic. Najpierw były to tereny nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice“, a w latach 2012–2013 - Dolina Trzech Stawów. Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka Strefa Kultury, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice“ w dzielnicy Bogucice.

W opinii wielu Tauron Nowa Muzyka Katowice to najlepiej zorganizowany festiwal muzyczny w Polsce. Dzieje się tak nie tylko za sprawą unikalnej lokalizacji. W postindustrialnej przestrzeni katowickiej Strefy Kultury stanie 5 estetycznych scen festiwalowych oraz wydzielone strefy partnerów festiwalu i sektor gastronomiczny.

Między 8 a 11 czerwca w Strefie Kultury wystąpią wyczekiwani przez fanów artyści, jak np.:

  • Röyksopp,
  • Sudan Archives,
  • Tangerine Dream,
  • William Basinski,
  • Oneohtrix Point Never,
  • Orbital,
  • Skalpel
  • i wielu, wielu innych.

Fani będą obcować z muzyką niezależnie od kaprysów pogody, bo aż 4 spośród 5 scen festiwalu ma zadaszenie. Na fanów czekają dwie sceny w Międzynarodowym Centrum Kongresowym - Scena Miasta Muzyki oraz Tauron Music Hall, osobna scena w Sali Koncertowej NOSPR, a także Club Stage oraz Perła Feel The Beat Stage, czyli położony pod gołym niebem Amfiteatr NOSPR. Dodatkowo przez cały czas trwania 18. edycji wydarzenia będzie działał oficjalny klub festiwalowy, którym w tej edycji jest JAZBAR Muchowiec. Właśnie tam odbędzie się FAJRANT!, czyli impreza zamknięcia festiwalu.

Darmowa woda, zajęcia dla dzieci i Muzeum Śląskie za złotówkę

Jak co roku będzie można skorzystać z ogólnodostępnego beczkowozu i za darmo zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Podczas tej edycji darmową wodę dla festiwalowiczów zapewnią GPW z zabytkowej Stacji Wodociągowej "Zawada" w Karchowicach. Tradycyjnie nie zabraknie również strefy dla dzieci (w gmachu NOSPR). Podczas gdy rodzice będą się bawić przy dźwiękach najlepszej muzyki, ich dzieci będą pochłonięte przez serię gier, zabaw i kreatywnych aktywności, które jak co roku przygotuje niepubliczne przedszkole Tika. Wszyscy uczestnicy festiwalu będą mogli odwiedzić Muzeum Śląskie za symboliczną złotówkę. Promocją objęte są zarówno stałe ekspozycje, jak i każda spośród aktualnych wystaw czasowych.

Na "osiemnastkę" festiwalu hałda ciekawych wydarzeń towarzyszących

18. edycja to dla festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice czas świętowania „pełnoletności”. Długie trwanie inicjatywy podkreślają również liczne wydarzenia towarzyszące. Wśród nich znajdą się m.in. 4 wyjątkowe wystawy.

Pierwsza z nich, która będzie można oglądać w holu górnym MCK to „Miasto. Muzyka. Zmiana. Wystawa na 18 lat festiwalu TNMK”. Prace pokazują autorskie wizje zmian zachodzących w otaczającej rzeczywistości poprzez pryzmat katowickiego festiwalu muzycznego, miasta Katowice i Śląska.

Kolejna wystawa, zatytułowana „BYŁO / JEST / BĘDZIE”, a zorganizowana przez ASP w Katowicach i Rondo Sztuki, zgromadzi prace Kasi Worek i Bolesława Chromrego. Ich twórczość śledzi zmieniający się świat, ale skupia się na ponadczasowych rzeczach i stanach, które zawsze będą towarzyszyć człowiekowi. Uroczyste otwarcie wystawy w czwartek 8 czerwca o godz. 18.00 w lokalu WOLNO przy ul. Kochanowskiego 14 w Katowicach.

Następne propozycje zainteresują nie tylko dorosłych, ale również dzieci. „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” to wystawa prac laureatów konkursu na ilustracje do książek dla dzieci, którą organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Zbliżonej tematyce poświęcona jest interaktywna inicjatywa „Nauka jest fajna”, która również bazuje na ilustracjach, ale towarzyszą im interakcje i zaproszenia do aktywności. Obie wystawy można oglądać w Galerii Rondo Sztuki (galeria +). Chwilę wytchnienia od festiwalowego szaleństwa zapewni Medycyna Wibracji, czyli specjalna przestrzeń do masażu dźwiękowego. Na misach kryształowych, tybetańskich, hand pan, rav drum, bębnach szamańskich, gongu planetarnym oraz wietrznym, dzwonkach Koshi, bębnie burzowym i innych instrumentach zagrają Julia Lewandowska, Katarzyna Ballou oraz Kamila Róża Jakubowska. Nie zabraknie również hipnotycznej mantry. Seans medycyny wibracyjnej potrwa 2 godziny. Start o 19 w sobotę 10 czerwca na terenie Muzeum Śląskiego.

Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.

W związku z festiwalem od godziny 16:00 w dniu 9 Czerwca do 11 czerwca, do godziny 8:00 zamknięta będzie ulica Olimpijska.

Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia.

Współgospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice.

Tauron Nowa Muzyka Katowice
08-11.06.2023
● Aldona Relax ● Anna Borsuk ● Answer Code Request ● Avtomat ● Baasch ● Best Boy Electric ● Billy Woods ● Bartek Wąsik ● Błażej Król ● Courtesy ● Clark (live) ● EABS meets Jaubi ● Earth Trax ● Fisz Emade Soundsystem ● Fresh ● Glasse ● Helena Hauff ● Jazxing ● Joep Beving ● Komfortrauschen ● Max Cooper 3D/AV live ● Mr. Lex ● MMM (Errosmith x Fiedel) ● Oneohtrix Point Never ● Orbital ● Pantha Du Prince ● Pupper DJ ● Ricardo ● Romare ● Röyksopp live ● Skalpel live band ● Skórysyn ● Sudan Archives ● Talaboman ● Tangerine Dream ● Themsel in Distress ● Theon Cross ● T’ien Lai ● William Basinski ● YANN ● Zima Stulecia
Więcej informacji o festiwalu na oficjalnej stronie internetowej:
http://festiwalnowamuzyka.pl

Royksopp

Może Cię zainteresować:

Röyksopp główną gwiazdą festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2023. Mistrzowie elektronicznego popu zagrają w Katowicach jedyny koncert w Polsce

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2022

Cory Wong

Może Cię zainteresować:

Katowice letnią stolicą jazzu! Nowy festiwal JAZZ AROUND w lipcu w MCK-u i NOSPR-ze. Ponad 20 artystów i zespołów

Autor: Katarzyna Pachelska

06/06/2023

Fest Festival

Może Cię zainteresować:

Pięć dni muzycznego festiwalu już wkrótce w Parku Śląskim. Dwa dni później na Stadionie Śląskim wystąpi sanah

Autor: Martyna Urban

30/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon