Weronika Tofilska z Katowic, absolwentka katowickiej "Filmówki", wyreżyserowała głośny serial Netfliksa o stalkerce -"Reniferek" ("Baby Reindeer")

"Reniferek" (ang. "Baby Reindeer") to ostatnie serialowe objawienie na platformie Netflix. Ogląda się go z zafascynowaniem, ale też z niepokojem, jakby się podglądało kogoś przez dziurkę do klucza. Oparta na prawdziwej historii scenarzysty i głównego bohatera Richarda Gadda telewizyjna opowieść o stalkerce, została w większości (4 na 7 odcinków) wyreżyserowana przez Weronikę Tofilską, absolwentkę Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Donny Dunn, barman w pubie w jednej z dzielnic Londynu i niezbyt popularny stand-uper, spotyka otyłą i wyglądającą na nieszczęśliwą kobietę. Martha przysiada przy barze, nie chce nic zamówić, bo twierdzi, że ją nie stać. Donny'emu robi się jej żal, więc stawia jej napój "na koszt firmy". Tak zaczyna się serial "Reniferek", który trafił na platformę Netflix w kwietniu.

"Reniferek" - niepokojąco dobry serial na Netfliksie

Wkrótce Donny pożałuje swoich ludzkich uczuć, gdy Martha zaczyna przychodzić codziennie do pubu, wysyła mu tysiące maili i SMS-ów. Okazuje się, że kobieta, dawnej wzięta prawniczka, kiedyś była oskarżona i skazana za stalking. Donny wpada w sidła doświadczonej stalkerki, ale sam też ma swoje za skórą.

Historia stalkerki nie została wymyślona na potrzeby serialu. Zdarzyła się naprawdę szkockiemu pisarzowi, aktorowi i komikowi, Richardowi Gaddowi, gdy ten miał dwadzieścia kilka lat (w latach 2015-2017). Gadd oparł na tej historii najpierw swój program stand-upowy, a potem napisał scenariusz do serialu telewizyjnego. Mało tego! Sam zagrał głównego bohatera, który w serialu nosi imię Donny. W rolę Marthy wcieliła się Jessica Gunning.

&t=1s

Weronika Tofilska, reżyserka z Katowic, podbija filmowy świat

Jedną z dwóch reżyserek "Reniferka" jest Polka, 39-letnia Weronika Tofilska, dziś mieszkająca w Londynie. Tofilska jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Liceum im. Emilii Plater w Sosnowcu oraz Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego (dawnego Wydziału Radia i Telewizji UŚ). Skończyła też National Film and Television School w Wielkiej Brytanii. Wyreżyserowała pierwsze cztery z siedmiu odcinków "Reniferka".

- To był jeden z najciekawszych i najbardziej nietypowych projektów, jakiego mogłam się podjąć jako reżyserka. Nasza współpraca z Richardem była bardzo bliska i intensywna, ponieważ zależało nam, aby uczynić zadość jego historii - mówiła w wywiadzie dla "Vouge Polska"
Weronika Tofilska i Richard Gadd na planie "Reniferka"
Weronika Tofilska i Richard Gadd na planie "Reniferka"

To nie pierwsze jej świetne dokonanie w świecie filmu. W 2024 r. na Festiwalu w Sundance odbył się pokaz nowego filmu Rose Glass "Love Lies Bleeding" z Kirsten Stewart (znaną z sagi "Zmierzch") w roli głównej. Tofilska napisała scenariusz do tego filmu. Wcześniej pracowała jako reżyser również dla Netfliksa - serial „The Irregulars”, Amazona - serial "Hanna" (dwa odcinki) czy HBO - "Mroczne materie" (jeden odcinek). Ma na koncie też sporo filmów krótkometrażowych i etiud oraz teledysków.

Warto też odnotować, że autorem zdjęć do "Reniferka" jest Polak Krzysztof Trojnar.

Edeltrauda jerominek muzeum slaskie 011

Może Cię zainteresować:

Gdyby Frida Kahlo urodziła się na Górnym Śląsku... Na szczęście nie potrzebujemy jej. Mamy Edeltraudę Jerominek!

Autor: Arkadiusz Szymczak

16/03/2024

Slaski urzad wojewodzki

Może Cię zainteresować:

Cieszmy się z Oscarów, ale... Na Śląsku czekamy na filmy osadzone w lokalnych realiach jak "Duchy Inisherin"

Autor: Katarzyna Pachelska

15/03/2024

Majok

Może Cię zainteresować:

Martyna Majok zdobyła Pulitzera, a teraz podbija Broadway. "Amerykański teatr potrzebuje jej wrażliwości"

Autor: Katarzyna Pachelska

23/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon