Adam Bielecki i Mariusz Hatała pomogli uratować indyjskiego wspinacza w Himalajach

Tyszanin Adam Bielecki i bielszczanin Mariusz Hatała wzięli udział w brawurowej akcji ratunkowej na zboczach ośmiotysięcznika Annapurna w Nepalu. Wspólnie z grupą Szerpów uratowali indyjskiego wspinacza, który wpadł do szczeliny na lodowcu.

https://www.facebook.com/adambieleckiteam
Adam Bielecki Mariusz Hatała i Szerpowie

Mający w swoim dorobku pięć zdobytych ośmiotysięczników tyszanin Adam Bielecki oraz bielszczanin Mariusz Hatała, zawodowy żołnierz i ratownik medyczny, mający w dorobku m.in. K2 i Broad Peak chcieli wiosną tego roku wytyczyć nową drogę na Annapurnie, dziesiątym najwyższym szczycie świata (8091 m. n.p.m.). Ze względu na trudne warunki w ścianie, obaj wspinacze zrezygnowali z tego pomysłu (wciąż biorą pod uwagę wejście na szczyt normalną drogą), ale w zeszłym tygodniu zrobiło się o nich głośno ze względu na ich udział w spektakularnej akcji ratunkowej.

Bielecki i Hatała wspólnie z grupą Szerpów pośpieszyli na pomoc indyjskiemu alpiniście, który zaginął na zboczach Annapurny. Schodzący z obozu III do II Anurag Maloo wpadł do szczeliny na lodowcu i wydawało się, że jego los jest przesądzony. Sam Bielecki w udzielonej RMF-owi rozmowie przyznaje, że byli przekonani, iż w grę wchodzi wydobycie ciała. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że indyjski wspinacz przeżył w lodowej szczelnie trzy dni.

Jego wydobycie z tej pułapki wymagało jednak przeprowadzenia skomplikowanej akcji ratunkowej. W dodatku w trudnym terenie (szczelina znajdowała się u podstawy zagrożonego barierą seraków kuluaru) i przy kiepskich warunkach pogodowych. Grupa ratunkowa dotarła tam na pokładzie śmigłowca i rozpoczęła penetrację lodowca. Kiedy już namierzono szczelinę, do której wpadł indyjski wspinacz Hatała odpowiadał za zbudowanie układu wyciągowego, a Bielecki wspólnie z dwójką Szerpów penetrował jej wnętrze. Na głębokości ok. 60 m. odnaleźli częściowo przysypanego Anuraga Maloo. Wspinacz oddychał, a jego źrenice reagowały na światło. Po wyciągnięciu go na powierzchnię będący w ciężkim stanie alpinista przetransportowany został śmigłowcem do szpitala w Pokharze, a następnie do stolicy Nepalu – Katmandu.

- Dziękuję wszystkim ratownikom za wspólny i ciężki ale potrzebny wysiłek poniesiony na życze ratowania kolegi himalaisty – napisał w mediach społecznościowych Hatała.

- Teraz najważniejsze jest by Anurag wrócił do zdrowia Świetna robota Chłopaki – pisze z kolei Bielecki, dla którego jest to już kolejna głośna akcja ratunkowa w najwyższych górach świata. Przypomnijmy, że w styczniu 2018 r. wspólnie z Denisem Urubko, przy wsparciu Jarosława Botora i Piotra Tomali udało mu się ocalić na zboczach ośmiotysięcznika Nanga Parbat w Karakorum Francuzkę Elizabeth Revol.

Mural Jerzego Kukuczki Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje

Autor: Michał Wroński

11/09/2022

Jerzy Kukuczka mat KW Katowice 2

Może Cię zainteresować:

Książka ujawni nieznane zapiski Jerzego Kukuczki. W tle nielegalne wejście na Broad Peak

Autor: Michał Wroński

04/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon