Adam Niedzielski likwiduje nakaz noszenia maseczek. Andrzej Sośnierz: "Ludzie i tak nie stosowali się do tego nakazu"

Minister zdrowia na konferencji prasowej zapowiedział zniesienie obostrzeń covidowych. Od 28 marca 2022 r. nie będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek, odbywania izolacji oraz kwarantanny dla współdomowników. Zdaniem Andrzeja Sośnierza, byłego szefa NFZ, to dobra decyzja, ponieważ społeczeństwo od dawna i tak nie stosowało się do obostrzeń.

Pixaby
koniec-noszenia-maseczek-konferencja-niedzielskiego

W związku z permanentnym spadkiem liczby zakażeń koronawirusem minister zdrowia Adam Niedzielski po naradzie z ekspertami medycznymi ogłosił na konferencji zniesienie obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczkami ochronnymi. Od poniedziałku 28 marca nie trzeba będzie już nosić maseczek.

– Dobre wskaźniki zobowiązują nas do podejmowania takich decyzji. Perspektywy i to, jak prognozujemy przebieg dalszej liczby zakażeń, a także sytuacja międzynarodowa, są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieć znaczącą redukcję zakażeń i hospitalizacji – stwierdził minister zdrowia.

Dodatkowo izolacja domowa i kwarantanna nie będzie obowiązywać współdomowników osoby chorej na COVID-19. Zniesiona zostanie także kwarantanna graniczna.

Sanepid nie będzie kontrolował chorych

Kolejna zmianą jest sposób zarządzania izolacją domową. Odtąd obowiązek ten nie będzie należał już do sanepidu. Osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa będą otrzymywały zwolnienie lekarskie.

– Pacjenci zakażeni będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie i będą musieli sami izolować się w domu, natomiast tymi izolacjami nie będzie zarządzał sanepid – tłumaczył Niedzielski.

Minister dodał, że jeżeli będą pojawiały się ogniska zakażeń, to sanepid będzie miał uprawnienia do tego, by nakładać kwarantannę i decydować o izolacji, jednak zostanie to ograniczone do poszczególnych przypadków.

Znoszenie obostrzeń - większość jest już odporna

Śląski poseł Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, poparł decyzję Niedzielskiego o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek, który, jego zdaniem, od dawna był fikcją.

- To dobra decyzja, liczba zakażeń spada, a większość społeczeństwa już i tak nie stosowała się do obostrzeń - wyjaśnia Sośnierz.

Były prezes NFZ dodaje, że prawdopodobnie 90 procent Polaków miało kontakt z wirusem - zachorowało lub było zaszczepionych. Przebieg piątej fali był gwałtowny - w krótkim czasie zachorował znaczny odsetek społeczeństwa. W związku z czym ponowne zakażanie koronawirusem w najbliższym czasie jest mało prawdopodobne.

Sośnierz odniósł się także do słów Niedzielskiego, jakoby jesień 2022 miała być ponownie okresem wzmożonej liczby przypadków zakażeń koronawirusem. Zdaniem byłego prezesa jest to wróżenie z fusów.

- Istnieje ryzyko zwiększonej liczby zachorowań. Wielu Polaków przechorowało już COVID-19, więc ryzyko kolejnej fali jest niewielkie - dodaje Sośnierz.
Uchodźcy przyjechali do Katowic pociągiem Kolei Śląskich 12

Może Cię zainteresować:

Metropolia GZM da pieniądze na pomoc uchodźcom. Te miasta dostaną najwięcej

Autor: Arkadiusz Nauka

24/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marcin Krupa

Marcin Krupa chce wygonić samochody z pl. Sejmu Śląskiego

Glosowaniegodula

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Godula

Michał Pierończyk

Pierończyk zaskoczony. Jednak stawia na starcie z... Wesołym

Football

Kolejne wybory? Niektórzy kandydaci już deklarują start

Krzysztof Mejer i Paweł Dankiewicz

Wybory. KWW Krzysztofa Mejera przegrał „sprawę o lody”

Michał Sporoń II LO Staszic

Michał Sporoń wytacza proces cywilny Barbarze Dziuk

Dworzec Sądowa Katowice

Dworzec przy Sądowej jednak nie imienia Kutza? Będzie ulica