Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej: Kasujemy muzykę rosyjską, kasujemy również artystów z Rosji

My nie jesteśmy przeciwko muzyce rosyjskiej, my jesteśmy solidarni z Ukrainą. Na ten czas kasujemy muzykę rosyjską, kasujemy również artystów z Rosji - mówił dyrektor Filharmonii Śląskiej, Adam Wesołowski, na antenie Radia Piekary.

Adam Wesołowski
Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej

Filharmonia Śląska na 1,5 roku wyłącza utwory rosyjskich kompozytorów z repertuaru. Nie będzie Czajkowskiego ani Szostakiewicza, nie usłyszymy "Dziadka do orzechów" oraz "Jeziora Łabędziego". Decyzja ta zapadła już na początku wojny na Ukrainie. W ten sposób filharmonia chce okazać swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

Mamy świadomość, że ci kompozytorzy też byli przeciwko ówczesnej władzy. Nawet swoją muzyką manifestowali poglądy - przyznał Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.

Decyzja Adama Wesołowskiego o tymczasowym „odłożeniu na półkę” twórczości rosyjskiej została podjęta m.in. przez wzgląd na kierownika artystyczne filharmonii, Yaroslav Shemet. Dyrygent pochodzi z Ukrainy, a część jego rodziny została w Charkowie. Filharmonia Śląska w ten sposób chce okazać solidarność z Ukrainą.

To nie jest działanie polityczne. To jest działanie społeczne. My chcemy dotrzeć do społeczeństwa i poinformować ich, że nie tolerujemy tej polityki - wyjaśniał Adam Wesołowski.

Ta decyzja ma również dawać siłę obywatelom Ukrainy w tym trudnym czasie. Według dyrektora filharmonii ci ludzie potrzebują teraz wiary i siły. Zapewnić im ją ma muzyka kompozytorów ukraińskich zamiast rosyjskich. Adam Wesołowski ten czas chce przeznaczyć na odkrywanie znakomitych kompozytorów innego pochodzenia, którzy dotychczas sławą się nie okrywali.

To jest czas, żeby poznać wspaniałą literaturę i muzykę ukraińską. Ja jestem tego świadkiem. Ostatnie dni, gdzie gramy muzykę kompozytorów, których nie znałem. Dlaczego to nie może być czas na odkrywanie? - dodał dyrektor Filharmonii Śląskiej.
Władimir Putin

Może Cię zainteresować:

Ks. Siepsiak: Zabić tyrana? Docenienie ludzkiego życia nie pozwala przejść do porządku dziennego nad tyranobójstwem

Autor: Jacek Siepsiak

20/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dworzec w Rudzie Śląskiej - Chebziu

Wielki powrót stacji w Chebziu. Oby tym razem na dłużej

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

„Śląsk” w Sosnowcu. Koncert w kościele św. Tomasza Apostoła

Kto ukradł? Na to pytanie odpowie policja

"Kto Ukradł Ducha Świąt?" - spektakl w wykonaniu młodzieży

"Jedna Noc" w wykonaniu 2Strony Ekranu

2Strona Ekranu promuje Tarnowskie Góry

Annum festival 2022 tg

Annum Festival 2022. W planie koncerty i warsztaty

Rzeźba Hutnik dawniej i dziś

Hutnik kiedyś stał przed dyrekcją WPKiW. A teraz w krzakach

Michał Muszalik wyróżniony

Michał Muszalik wyróżniony w konkursie literackim