Akcja katowickiego CBA. W tle wyłudzenia dotacji i pożyczek

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześć osób w związku z prowadzonym śledztwem, dotyczącym m.in. oszustw na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Według funkcjonariuszy zatrzymani wyłudzali dotacje i pożyczki na zakup urządzeń, technologii i usług, choć faktycznie zakupy te były fikcją.

mat. CBA
Agent CBA

Funkcjonariusze katowickiego oddziału CBA dokonali zatrzymań na terenie województw śląskiego, mazowieckiego dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Akcję przeprowadzili na polecenie gliwickiej Prokuratury Okręgowej realizującej śledztwo w sprawie m.in. oszustw na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Jak podano, zatrzymani to osoby zarządzające firmami, które uczestniczyły w wyłudzeniach środków finansowych.

Nadzorujący postępowanie prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Z ustaleń CBA wynika, że grupa wyłudzała m.in. dotacje i pożyczki na zakup urządzeń, linii produkcyjnych a także usług i nowoczesnych technologii związanych z produkcją biomasy. Zakupy miały być finansowane ze środków unijnych. Tyle, że choć firmy wystawiały faktury VAT oraz inne dokumenty poświadczające wykonanie usług i dostawę towarów, to w rzeczywistości zakupy te były fikcją.

Wobec dwóch podejrzanych prokurator skierował wnioski o zastosowanie aresztu tymczasowego. Sąd Rejonowy w Gliwicach w całości je uwzględnił i osoby te spędzą w izolacji najbliższe trzy miesiące. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz poręczenia majątkowego. Dokonano też zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie ponad 3 mln zł.

Agent CBA

Może Cię zainteresować:

CBA zatrzymało trzy osoby. W tle śledztwo dotyczące „pustych” faktur VAT

Autor: Michał Wroński

27/01/2023

Stacja paliw

Może Cię zainteresować:

Pracownik stacji paliw wystawiał „lewe” faktury. Tracił urząd skarbowy

Autor: Michał Wroński

02/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon