CBA zatrzymało trzy osoby. W tle śledztwo dotyczące „pustych” faktur VAT

Agenci CBA zatrzymali kolejne trzy osoby zajmujące się nabywaniem „pustych” faktur. Prokuratura Okręgowa w Katowicach postawiła im zarzuty dotyczące tzw. zbrodni VAT-owskiej. Decyzją sądu cała trójka została tymczasowo aresztowana.

mat. CBA
Agent CBA

Katowicka Prokuratura Okręgowa nadzoruje śledztwo dotyczące wprowadzania do obrotu „pustych” faktur VAT (czyli takich, które nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych), jakie od 2021 r. prowadzą funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Delegatury w Łodzi.

W toku śledztwa dziewięć osób usłyszało do tej pory zarzuty udziału w zorganizowanej siatce spółek, zajmujących się wystawianiem pustych faktur VAT, które pozorowały transakcje gospodarcze. Teraz ta lista się wydłużyła, gdyż funkcjonariusze CBA zatrzymali na Śląsku kolejne trzy osoby, które nabywały puste faktury VAT.

- Dokumenty były wykorzystane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (branża handlowa i usługowa). Fikcyjne faktury służyły do wyłudzenia podatku VAT w rozliczeniach z fiskusem – tłumaczą śledczy, którzy oszacowali wartość nierzetelnych faktur na ponad 17 mln zł.

Jak informuje CBA w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące tzw. zbrodni VAT-owskiej (za takową uznaje się podrobienie lub przerobieniu faktury VAT, użycie jej jako autentycznej lub użycie lub wystawienie faktury i poświadczenie nieprawdy co do należnego zobowiązania w podatku VAT). Decyzją sądu zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Jak zastrzega CBA „śledztwo jest rozwojowe”.

CBA

Może Cię zainteresować:

CBA kontroluje Urząd Miasta w Katowicach. Agentów interesuje promocja

Autor: Michał Wroński

12/01/2023

SRK

Może Cię zainteresować:

Korupcja w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. CBA zatrzymało kolejne siedem osób

Autor: Patryk Osadnik

17/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon