Akcja ratownicza w Zofiówce. Ratownicy zlokalizowali lampy czterech zaginionych górników. Są coraz bliżej

Już ponad trzy doby trwa akcja ratunkowa w kopalni „Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju. Po sobotnim wysokoenergetycznym wstrząsie zmarło tam 6 górników, a 4 wciąż jest poszukiwanych. Ratownicy robią postępy. Zlokalizowali właśnie lampy górnicze zaginionych.

Zofiówka

W kopalni „Zofiówka" ratownicy górniczy wciąż poszukują czterech zaginionych górników. W ostatnich godzinach odebrali sygnały z lokalizatorów umieszczonych na lampach. Wynika z nich, że lampy górników znajdują się w zalewisku, w odległości od dwunastu do piętnastu metrów od ostatniej zabudowanej lutni, 56 metrów od czoła przodka.

- Aby jednak dotrzeć do poszukiwanych górników, ratownicy muszą wypompować wodę z zalewiska w takim stopniu, aby mogli spenetrować rejon wskazany przez lokalizator. W rejon zalewiska ratownicy transportują dwie wydajne pompy, które są zasilane sprężonym powietrzem. W akcji bierze udział 13 zastępów ratowniczych - poinformowało biuro prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przypomnijmy, że w sobotę, 23 kwietnia w kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka w przodku D-4a doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego o energii 4x10⁶ J połączonego z intensywnym wypływem metanu. W rejonie wypadku było 52 pracowników, 42 z nich wyszło o własnych siłach. Do zdarzenia doszło o 3:40 na poziomie 900 m podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych.

Od razu po zdarzeniu stracono kontakt z 10 osobami. 6 górników udało się odnaleźć, ale niestety lekarz stwierdził ich zgon. 4 pracowników kopalni wciąż jest poszukiwanych.

Jerzy Markowski

Może Cię zainteresować:

"W Pniówku zginęli ludzie, bo ktoś olał swoją robotę". Jerzy Markowski o tragicznych wydarzeniach w górnictwie

Autor: Marcin Zasada

26/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zofiówka

Koniec akcji ratunkowej w „Zofiówce". Nie żyje 10 górników

KWK "Zofiówka"

Żałoba w woj. śląskim po tragedii w KWK "Zofiówka"

Zofiowka 03 fot agnieszka materna

Tragiczny bilans wstrząsu w "Zofiówce" wzrósł do 4

Kopalnia "Pniówek"

"Gdyby w Pniówku nie złamano przepisów, nikt by nie zginął"

Jerzy Markowski

"W Pniówku zginęli ludzie, bo ktoś olał swoją robotę"

KWK Zofiówka

Specjalne kontrole w kopalniach zapowiada premier

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie