Aleksandra Poloczek o wyniku wyborczym Trzeciej Drogi: ,,To jest zatrważające". Koniec koalicji Hołowni i PSL?

Quo vadis Trzecia Drogo? Wspólny projekt Polski 2050 i PSL stanął na rozdrożu. Zdaniem Aleksandry Poloczek wynik koalicji w eurowyborach jest zatrważający. ,,Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby odbudować coś, co było trzecią siłą polityczną w Polsce" - mówiła w Protokole rozbieżności TVP Katowice.

Michał Gramatyka: FB
Trzecia droga na rozdrozu kleska w wyborach do pe

Aleksandra Poloczek o wyniku Trzeciej Drogi: ,,To jest zatrważające"

Trzecia Droga, czyli wspólny polityczny projekt Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego, w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 r. zajął trzecie miejsce z wynikiem 14,4%. Po niespełna ośmiu miesiącach koalicja osiągnęła zaledwie 6,9%, wprowadzając do Parlamentu Europejskiego trzech europosłów.

W województwie śląskim wynik był jeszcze gorszy niż w skali kraju: 5,4%. Lider listy, wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, otrzymał 40 748 głosów i nie uzyskał mandatu. W wyborach do Sejmu wyborcy obdarzyli Trzecią Drogę sporym zaufaniem, którego nie powtórzyli w eurowyborach. Pytana o ten wynik radna sejmiku województwa śląskiego Aleksandra Poloczek przyznała, że to dotkliwa porażka.

- Jeszcze o godzinie 21-szej, jak było te 8,2% to można było powiedzieć, że spadliśmy troszeczkę, choć miał być wynik dwucyfrowy. Potem ten ostateczny wynik 6,9%, to dla mnie jest już takie zatrważające. Trzeba to przeanalizować i dołożyć wszelkich starań, abyśmy odbudowali coś, co było trzecią siłą polityczną w Polsce - mówiła Poloczek na antenie TVP Katowice.

Przyczyny klęski wyborczej? Według Aleksandry Poloczek zbyt mało ,,pracy u podstaw" i słabe zaangażowanie części kandydatów w trakcie kampanii wyborczej. Jej zdaniem kalkulacja, że Trzecia Droga ,,pójdzie na fali" z październikowych wyborów była błędna. Zemściło się również niewyciągnięcie wniosków z wyborów samorządowych.

Sejmflix i riposty przestały działać? Koniec koalicji Hołowni i PSL?

W politycznych kuluarach pojawiają się głosy, że być może był to ostatni wspólny start Polski 2050 i PSL-u. Marszałek senior Marek Sawicki w ostrych słowach stwierdził, że ,,jeśli Trzecia Droga jasno nie postawi sprawy, że mamy rząd koalicyjny, a nie rząd Donalda Tuska, to niech się rozwiąże i zapomni o projekcie". Pod znakiem zapytania stanął udział Szymona Hołowni w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Do ludowców zaczęli się także zalecać politycy PiS, ustami Jacka Sasina proponując nową koalicję. Czy cięte riposty marszałka Hołowni i Sejmflix już się ludziom znudziły?

- Dwie trzecie wyborców, których mieliśmy wcześniej, zostało w domu. (...) Byłam ostatnio na kilku spotkaniach Szymona Hołowni. Ujmujący jest sposób bycia marszałka i jego porozumiewanie się z ludźmi. To w jaki sposób on prowadzi dyskusję powinien przyciągać. Trzeba przeprowadzić badania i jakiekolwiek rozmowy.

W opinii Poloczek koalicja Polski 2050 i PSL powinna zostać utrzymana, ale konieczne będzie wyciągnięcie poważnych wniosków. Dodała, że w Sejmiku współpraca z radnymi PSL we wspólnym klubie przebiega poprawnie.

Najwięksi przegrani wyborów do PE na Śląsku

Może Cię zainteresować:

Gramatyka, Sośnierz, Kloc... Czyli najwięksi przegrani eurowyborów w regionie. Spodziewane czy raczej zaskakujące porażki?

Autor: Szymon Karpe

10/06/2024

Prof tomasz pietrzykowski

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski o wyniku wyborów do PE: „Coraz większa polaryzacja jest groźna dla demokracji”. Jego zdaniem frazes o „najważniejszych wyborach” działa na niewielu

Autor: Szymon Karpe

10/06/2024

Borys budka

Może Cię zainteresować:

Budka deklasuje rywali. Konieczny i Sośnierz bez mandatów. Znamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim

Autor: Szymon Karpe

10/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon