Andrzej Duda nie przeprosi Gerarda Weycherta. Mieszkaniec Śląska pozwał prezydenta za łamanie Konstytucji

Takiego procesu chyba jeszcze nie było. Cztery lata temu mieszkaniec Śląska pozwał Prezydenta RP za łamanie Konstytucji i chaos prawny. Sąd w Warszawie oddalił pozew, więc Andrzej Duda nie musi przepraszać. Gerard Weychert zapowiedział apelację.

arc
Andrzej Duda

Mieszkaniec Śląska pozwał prezydenta

W lipcu 2020 roku Gerard Weychert złożył pozew przeciwko Andrzejowi Dudzie, w którym zarzucił prezydentowi naruszenie zasad praworządności i spowodowanie chaosu prawnego w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. W pozwie była też mowa o negatywnych skutkach połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Weychert uzasadniał, że postępowanie głowy państwa, a zwłaszcza naruszenie porządku konstytucyjnego, uniemożliwia mu realizowanie praw obywatelskich. Zażądał przeprosin i wpłaty 5 tys. zł zadośćuczynienia na cele społeczne. Ponadto sąd miałby zakazać Andrzejowi Dudzie

- dokonywania jakichkolwiek dalszych zachowań, które naruszałyby zasady demokratycznego państwa prawa, z jednoczesnym zobowiązaniem do podejmowania działań zmierzających do ochrony porządku konstytucyjnego w Rzeczpospolitej.

Sąd oddalił pozew. Duda nie musi przepraszać

Sędziowie Sądu Okręgowego w Rybniku, gdzie pierwotnie trafił pozew, stwierdzili, że Prezydent RP jest wyłączony spod jurysdykcji sądów powszechnych. Inaczej uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach, który nakazał rozpatrzyć sprawę. Finalnie pozew skierowano w 2021 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie. Sędziowie nie spieszyli się jednak z terminem rozprawy, który wyznaczono dopiero na maj 2024 r.

W czwartek 23 maja 2024 r. zapadł wyrok w sprawie. Sąd oddalił pozew powoda jako bezzasadny i nakazał mu poniesienie kosztów procesu. O decyzji sądu w Warszawie jako pierwsza poinformowała ,,Rzeczpospolita", która cytuje uzasadnienie wyroku.

- Prawo do życia w demokratycznym państwie prawa ma charakter dobra wspólnego dla wszystkich obywateli, ale już nie dobra osobistego. Wpływa ono na jakość ludzkiego życia, ale jednak pochodzi z "zewnątrz". Dlatego powództwo podlegało oddaleniu - stwierdziła sędzia Magdalena Antosiewicz.
Monika rosa

Może Cię zainteresować:

Czy prezydent podpisze ustawę o języku śląskim? Monika Rosa: „Nie będę wykonywała aktów strzelistych”. Jej zdaniem PiS-owi bardziej opłaci się przyjęcie projektu

Autor: Szymon Karpe

22/05/2024

Andrzej duda jezyk slaski

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o języku śląskim. Wspaniale, że rozmawia z naukowcami

Autor: Marcin Zasada

16/05/2024

Prezydent andrzej duda

Może Cię zainteresować:

Bolesław Piecha, poseł PiS apeluje do prezydenta Dudy o podpisanie ustawy o języku śląskim. "To nasza tradycja"

Autor: Maciej Poloczek

14/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon