Czy prezydent podpisze ustawę o języku śląskim? Monika Rosa: „Nie będę wykonywała aktów strzelistych”. Jej zdaniem PiS-owi bardziej opłaci się przyjęcie projektu

Monika Rosa zapewnia, że jest do dyspozycji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie języka śląskiego, ale nie będzie wykonywała „aktów strzelistych”. Jak mówiła w Rozmowie Dnia Radia Piekary, z politycznego punktu widzenia, PiS-owi bardziej opłaca się podpisanie ustawy.

arc
Monika rosa

Czy prezydent podpisze ustawę o języku śląskim? Monika Rosa: „Nie będę wykonywała aktów strzelistych”

Po przegłosowaniu przez Sejm i Senat ustawy uznającej śląski za język regionalny, projekt trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Do końca maja prezydent ma czas na podjęcie decyzji, czy ustawę podpisze, zawetuje, bądź skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Jak zdradziła na antenie Radia Piekary poseł Monika Rosa, z jej rozmów z Wojciechem Kolarskim - ministrem w Kancelarii Prezydenta RP wynika, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w jednym z ostatnich możliwych terminów.

Czy w tej sprawie do Pałacu Prezydenckiego uda się delegacja ze Śląska? Wcześniej niektórzy politycy Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy zapewniali, że tak właśnie się stanie. W ostatnim czasie Łukasz Kohut zaczął jednak wycofywać się z pomysłu. Jego realizacja miała zależeć od Moniki Rosy.

- Do prezydenta trafił list autorstwa Szczepana Twardocha podpisany przez różne środowiska. Ja wspólnie z prof. Jolantą Tambor skierowałam list wraz z załącznikami, w których były opinie naukowców, ekspertów, językoznawców. Jeśli miałby jakieś wątpliwości, zostawiłam oczywiście kontakt do siebie. Jeśli kancelaria będzie chciała się skontaktować to tak zrobimy, natomiast nie będę wykonywała jakichś aktów strzelistych w postaci płomiennych konferencji prasowych przed Pałacem Prezydenckim. Jestem do dyspozycji pana prezydenta. Jeśli będzie chciał się spotkać to oczywiście służę.

Jak dodała Rosa, decyzje prezydenta nie zależą od wypowiedzi innych polityków w mediach, ale raczej od opinii jego doradców. Jej zdaniem w temacie śląskiej godki większy wpływ na prezydenta mogą mieć językoznawcy i ludzie spoza świata polityki, niż parlamentarzyści koalicji rządzącej.

Co bardziej opłaca się PiS? „Śląskiego frontu nie trzeba rozgrzewać do czerwoności”

Zdaniem Moniki Rosy kwestia uznania śląskiego za język regionalny nie wzbudza już takich emocji jak jeszcze kilka lat temu. W jej opinii przyczyniły się do tego m.in. praca śląskich polityków, popularność książek Szczepana Twardocha i Zbigniewa Rokity, twórczość Teatru Śląskiego czy Teatru Korez.

- Samo podpisanie projektu ustawy to jest krok milowy, ale tak naprawdę początek drogi. Przed nami przygotowanie nauczycieli, podstaw programowych, (...) otworzenie kierunku studiów na Uniwersytecie Śląskim, na początku pewnie jakiś etap certyfikowania znajomości śląskiego przez nauczycieli.

Rosa uważa, że na ewentualne przyjęcie ustawy przez Andrzeja Dudę będzie miało wpływ wiele czynników, w tym polityczne. Z pewnością jednym z nich będzie kalkulacja, co bardziej opłaci się Prawu i Sprawiedliwości przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Z tego punktu widzenia, bardziej opłacalne dla środowiska PiS byłoby podpisanie czy weto?

- Wydaje mi się, że bardziej opłaci się podpisanie, ponieważ jest otwartych tak wiele frontów dotyczących mediów, praworządności, bezpieczeństwa, kłótni o krzyż. Jest tyle frontów, że być może ten śląski mógłby być takim, którego nie trzeba rozgrzewać do czerwoności.
Prezydent andrzej duda

Może Cię zainteresować:

Bolesław Piecha, poseł PiS apeluje do prezydenta Dudy o podpisanie ustawy o języku śląskim. "To nasza tradycja"

Autor: Maciej Poloczek

14/05/2024

Bronisław Komorowski

Może Cię zainteresować:

Czy wśród polityków związanych z koalicją rządzącą nie ma zgody w sprawie ślōnskij godki? Bronisław Komorowski: „Nie ma języka śląskiego”

Autor: Arkadiusz Szymczak

14/05/2024

Kohut

Może Cię zainteresować:

Przegłosowano ustawę o języku śląskim. Co zrobi prezydent? Kohut: „Życzyłbym sobie i wszystkim, by wyszedł z partyjnego garnituru”. Dlaczego europoseł opuścił Nową Lewicę?

Autor: Szymon Karpe

13/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon