Andrzej Sośnierz: Wybory wygra PiS, ale nie będzie samodzielnie rządzić. "Nie ma alternatywy"

Andrzej Sośnierz ocenił ostatni przełom na scenie politycznej, do którego doszło podczas obrad Sejmiku Województwa. Zdaniem posła Polskie Sprawy strata władzy przez PiS na Śląsku niczego jeszcze nie przesądza. Polityk ponadto dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość ma duże szanse na wygraną w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

FB Andrzej Sośnierz
Andrzej Sośnierz

Andrzej Sośnierz skomentował przewrót, do którego doszło 22 listopada podczas obrad Sejmiku Województwa. Wówczas marszałek województwa - Jakub Chełstowski wraz z trojgiem radnych ogłosił że przechodzi do opozycji. Przypomnijmy, że doszło do tego w czwartą rocznicę przejścia Wojciecha Kałuży do PiS-u, który został wybrany z listy KO.

- Tutaj sytuacja przez cały czas opierała się na jednym głosie, więc nie trzeba było wiele, żeby sytuacja się odwróciła i tak też się stało - wyjaśnia Andrzej Sośnierz na antenie Radia Piekary.

Polityk uważa, że strata władzy PiS na Śląsku nie wpłynie znacząco na politykę ogólnopolską. Jest jednak pewnego rodzaju przesłanką ku zmianie. - Wyniki na Śląsku zawsze mniej więcej pokrywały się z aktualnym poparciem, więc rzeczywiście sytuacja cały czas balansuje na krawędzi - podkreśla.

Bardziej dotkliwa byłaby utrata większości w Sejmie

Sośnierz podkreśla, że utrata władzy na Śląsku nie równa się utracie większości w Sejmiku. Choć jak dodaje, PiS zmierzył się już z taką sytuacją. Wtedy przewaga również oparta była na większości kilku głosów. - W tej chwili nie ma zbytnio alternatywy, to nie czas na destabilizację rządu. Poczekajmy do wyborów, bo w sytuacji wojennej nie należy destabilizować rządu polskiego, do czego niestety inne państwa dążą - zaznacza polityk.

Poseł koła Polskie Sprawa uważa, że wybory parlamentarne, pomimo zaistniałego przewrotu w Sejmiku Województwa Śląskiego, wygra Prawo i Sprawiedliwość. Druga w kolejności będzie Platforma Obywatelska. - Sondaże układają się po stronie PiS, jednak to nie przesądza, jak potem będzie wyglądał rząd. Wygrać wybory to jedna sprawa, ale utworzyć rząd to druga.

Polityk dodaje, że aktualna partia w kolejnych wyborach nie uzyska większości, by rządzić samodzielnie. Na przykładzie poprzednich lat Sośnierz wyjaśnia, że w polskiej władzy dominowały koalicje i taka sytuacja jego zdaniem powtórzy się ponownie w 2023 roku.

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Polityczny przewrót w woj. śląskim. Przewodniczący sejmiku odwołany. Opozycja zabiera władzę PiS

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Kaczyński

Może Cię zainteresować:

Kaczyński o stracie władzy na Śląsku. „Nieprzyjemne zaskoczenie"

Autor: Arkadiusz Nauka

24/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon