Archidiecezja katowicka: zebrano 1 mln 650 tys. złotych na pomoc Ukrainie. Przygotowano także miejsca dla uchodźców

Jak poinformowała archidiecezja, na konto katowickiego Caritasu wpłynęło 1 mln 650 tys. złotych na pomoc Ukrainie. To pieniądze ze zbiórek do puszek, które zorganizowane zostały w ostatnią niedzielę lutego i Środę Popielcową w parafiach archidiecezji katowickiej. Organizowane są kwatery, przygotowywane są paczki.

Archidiecezja katowicka
Archidiecezja katowicka pomaga Ukraińcom

W pierwszych dniach wojny na Ukrainie, w katowickim Caritasie działał punkt organizacyjny utworzony wspólnie z urzędem wojewódzkim. Jednak z powodu stale zwiększających się potrzeb, główny punkt recepcyjny przeniesiony został do gmachu instytucji Katowice Miasto Ogrodów na placu Sejmu Śląskiego. Caritas prowadzi ponadto magazyny żywności i innych produktów, które wydawane są uchodźcom. Organizacja przyjmuje produkty o długim terminie przydatności, artykuły chemiczne oraz higieniczne.

Kwatery i paczki dla potrzebujących

Caritas koordynuje zakwaterowanie uchodźców w zgłoszonych kwaterach prywatnych i kościelnych.

– W domach rekolekcyjnych, a także w ośrodkach Caritasu przygotowano ponad 270 miejsc. Caritas koordynuje także zgłoszenia od osób prywatnych, które mają możliwości i chcą przyjąć Ukraińców. Dotychczas zarejestrowanych zostało ponad 100 takich miejsc dla około 400 osób. Rozlokowaniem konkretnych osób zajmuje się Urząd Wojewódzki – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Co istotne, Caritas wciąż zbiera zgłoszenia od osób chcących pomagać jako wolontariusze. – Szczegóły dotyczące wolontariatu można znaleźć na stronie internetowej katowickiej Caritas w zakładce wolontariat. Potrzeb jest naprawdę bardzo wiele, szczególnie, że organizacja włączyła się także w akcję Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”. W jej ramach osoby prywatne, parafialne i szkolne zespoły Caritas mogą przygotować paczki według listy wskazanej przez Caritas Polska z wyznaczonymi 35 produktami (do 18 kg), które zostaną wysłane transportami do Ukrainy. Koordynacja i logistyka tego przedsięwzięcia wymaga zaangażowania wielu chętnych do pomocy osób. Każde ręce do pracy się przydadzą – zaznacza ks. Wojtal.

„Konwój dobrych serc”

Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne również zaangażowane jest w pomoc uchodźcom. – W seminarium przygotowano ponad 60 miejsc noclegowych. W prace związane z ciągłym przepływem ludzi, a więc takie jak zmiana pościeli, towarzyszenie czy pomoc w kontakcie włączają się klerycy. Są do dyspozycji praktycznie przez całą dobę – mówi rzecznik archidiecezji katowickiej. Jak dodaje, w pomoc angażują się także parafie: – Głównie jest to pomoc rzeczowa; zbiórki odzieży, artykułów medycznych, chemicznych, spożywczych. W niektórych parafiach, jak np. w Radzionkowie zorganizowano tzw. konwój dobrych serc. Ponad 30 samochodów ruszyło na granicę by nieść pomoc ofiarom wojny. Zabranych z Przemyśla uchodźców kierowcy z Radzionkowa przewozili do punktów recepcyjnych w Katowicach, gdzie przydzielono im noclegi.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon