Arkadiusz Chęciński: "Za chwilę samorządy nie będą miały na wkłady własne". Niektóre już rezygnują z inwestycji

Przyszły rok to będzie armagedon jeśli chodzi o finanse samorządów. Wszystkie problemy, które już nas dotykają, czyli inflacja, presja płacowa, podwyżki cen energii, obniżenie PIT-u, które uderza przede wszystkim w samorządy, odbije się na budżetach - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński w "Rozmowie Dnia" Radia Piekary.

FB: Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Chęciński

Z Programu Inwestycji Lokalnych w ramach Polskiego Ładu Sosnowiec otrzymał czeki na około 62 miliony złotych. Co warto podkreślić - czeki. Pieniądze nie wpłynęły na konto miasta. Otrzymało ono tylko pokaźnych rozmiarów kartony z nadrukowanymi kwotami. Za to "wsparcie" mają zostać zrealizowane inwestycje drogowe, które - według programu przygotowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - opłacały się samorządom najbardziej ze względu na najniższy wkład własny.

- Tak się tworzy inflację. Daje się puste kwoty na karteczce. Uczono nas, że ogłasza się przetarg, kiedy pieniądze są zabezpieczone na koncie, a my mamy prepromesę, czyli obietnicę obietnicy. Na jej podstawie podpisujemy umowę z wykonawcą, a pieniądze otrzymamy może za kilka, kilkanaście miesięcy - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński w poniedziałek, 30 maja, w "Rozmowie Dnia" Radia Piekary. - My bierzemy kredyty, żeby dołożyć do inwestycji. Wykonawcy biorą kredyty, żeby je zrealizować, co powoduje, że kosztują 140 zamiast 80 milionów złotych - dodał.

Tymczasem w ciągu kilku miesięcy koszt realizacji inwestycji, który oszacowano na około 80 milionów złotych, wzrósł do 140 milionów. Miasto, aby je zrealizować, będzie musiało się zadłużyć. W związku z tym z realizacji inwestycji w ramach Polskiego Ładu wycofała się już Dąbrowa Górnicza oraz Ruda Śląska.

- Przyszły rok to będzie armagedon jeśli chodzi o finanse samorządów. Wszystkie problemy, które już nas dotykają, czyli inflacja, presja płacowa, podwyżki cen energii, obniżenie PIT-u, które uderza przede wszystkim w samorządy, odbije się na budżetach - podkreślił Arkadiusz Chęciński.

- Za chwilę samorządy nie będą miały na wkłady własne. Odbiera nam się bieżące dochody i robi z nas klientów rządu, który ogłasza konkursy i wskazuje, aby się zgłosić, przygotować projekty, a później da pieniądze albo nie da, bo są one rozdawane z klucza politycznego (…) Jak inaczej to nazwać, skoro nie ma rankingów ani możliwości odwołania? Może jest losowanie… - dodał.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Kochłowice

Urszula Koszutska

Exit poll dla GW: Wygrywa Pierończyk. Koszutska: Dobry wybór

Dobromir Sośnierz w nowej partii

Sośnierz: "Nazwa KORWiN to brzemię ponad moje siły"

Sejmik Województwa Śląskiego

Czy radni sejmiku raz jeszcze zaufają ekipie marszałka?

Jarosław Kaczyński

Jaki "Chrust Plus"? Prezes PiS zapowiada dopłaty do węgla

Michał Wójcik

Co mówi nam Solidarna Polska w Katowicach? Że Unia jest zła

Pikieta związków w Warszawie

5 lepszych miejsc na związkowy protest niż ambasada Niemiec