Bartłomiej Sabat w ŚLĄZAQ: Te nowoczesne ciągniki to z pieniędzy unijnych. Ostatnie 20 lat to skok cywilizacyjny polskiej wsi

Przez ostatnie 20 lat polska wieś przeszła ogromną modernizację. Te wszystkie nowoczesne ciągniki, kombajny, technologie – to wszystko jest z funduszy unijnych – mówi w ŚLĄZAQ Bartłomiej Sabat, wicemarszałek województwa śląskiego i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a wcześniej m.in. wieloletni zastępca dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

fot. pixabay
Rolnictwo

Bartłomiej Sabat, obecny wicemarszałek województwa śląskiego, a wcześniej m.in. wieloletni zastępca dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mówi w ŚLĄZAQ, że obecna sytuacja związana z próbą wprowadzenia Zielonego Ładu trochę zmienia optykę rolników, ale Unia Europejska przez minione 20 lat pozwoliła polskiej wsi na nieprawdopodobny skok cywilizacyjny.

- Przez ostatnie 20 lat polska wieś przeszła ogromną modernizację. Te wszystkie nowoczesne ciągniki, kombajny, technologie – to wszystko jest z funduszy unijnych. Te pieniądze, które w bilansie są „in plus” dla Polski, zmieniły polską wieś – podkreśla.

"Większość rolników jest zadowolona z członkostwa w UE"

Wicemarszałek województwa śląskiego stwierdza, że jego zdaniem większość rolników jest zadowolona z członkostwa w UE, choć – jak dodał – pewnie trochę z niepokojem patrzą w przyszłość, ale zaznacza, że to, co wieś przez ostatnie 20 lat zyskała jest nie do przecenienia.

- Dopłaty bezpośrednie, dopłaty do inwestycji, dopłaty do tego, by przekształcać gospodarstwa rolne w inną działalność, to wszystko było współfinansowane z UE. To nie były małe pieniądze, to były setki tysięcy złotych na gospodarstwo rolne. Dziś pewnie rolnicy mają obawy, że może w jakieś mierze te fundusze mogą być ograniczone lub trochę się zminiejszyć, dlatego te protesty – dodaje.

Bartłomiej Sabat mówi w ŚLĄZAQ także o tym co na członkostwie zyskała Częstochowa – jego rodzinne miasta, o wyzwaniach związanych z nowę perspektywą unijną i czym mógłby się zająć w Parlamencie Europejskim.

Cała rozmowa dostępna jest na naszym kanale w serwisie YouTube:

Uniwersytet slaski

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ o „fantastycznej symbolice” i szansach dla Katowic i regionu, jakie daje tytuł Europejskiego Miasta Nauki

Autor: Maciej Poloczek

30/04/2024

Rybnik

Może Cię zainteresować:

Piotr Kuczera w SLĄZAQ: Rybnik zyskał z UE 1,5 mld zł. Zmianę… czuć w powietrzu

Autor: Maciej Poloczek

29/04/2024

Lotnisko pyrzowice

Może Cię zainteresować:

Artur Tomasik w ŚLĄZAQ: Lotnisko w Pyrzowicach może obsługiwać 10 mln pasażerów rocznie

Autor: Maciej Poloczek

14/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon