W 2024 roku mija 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej i jest to także rok, w którym Katowice są Europejskim Miastem Nauki. Prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, podkreśla, że zbiegło się to w sposób „fantastycznie symboliczny”.
– Ta symbolika nie sprowadza się tylko do tego, że Katowice są Europejskim Miastem Nauki w 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Katowice są pierwszym miastem z tzw. nowej Europy, ze wszystkich 10 krajów, które wówczas przystąpiły razem z nami do Unii Europejskiej, które ten wspaniały tytuł uzyskały. Jest to w pewnym sensie ukoronowanie tych 20 lat Europy Środkowo-Wschodniej w Unii Europejskiej – mówi prof. Pietrzykowski.
Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy Komisją Europejską. Jak mówi prof. Pietrzykowski, inicjatywa organizowana jest trochę na wzór Europejskiej Stolicy Kultury. Najważniejszą jej częścią jest konferencja EuroScience Open Forum, która – jak podkreśla prof. Pietrzykowski – jest kluczową konferencją związaną z organizacją funkcjonowania nauki w Unii Europejskiej.
W ramach EMN w Katowicach cały rok podzielono także na 50 tematycznych tygodni. Obejmują one różnego rodzaju wydarzenia – od stricte naukowych, po popularyzujące naukę. – Bywają wydarzenia, które cieszą się gigantycznym powodzeniem. Rekord frekwencji pobił także grudniowy Festiwal Nauki, który był symbolicznym rozpoczęciem Europejskiego Miasta Nauki. Wzięło w nim udział ponad 50 tys. osób – mówi prorektor Uniwersytetu Śląskiego.
Tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic ma pomóc w rozwiązaniu problemów regionu
Tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic ma, według prof. Pietrzykowskiego, pomóc w rozwiązywaniu problemów naszego regionu. Jednym z nich jest depopulacja, a przede wszystkim odpływ młodych ludzi.
– Ma pokazać nasz region, jako region szans, jako region atrakcyjny, jako region, w którym można odkryć rzeczy, który mało kto by się spodziewał, kierując się różnego rodzaju stereotypami. Mam wrażenie, że to nam się udaje – pokazać mniej znaną i mniej oczywistą twarz, która dla wielu pasjonatów wiedzy w młodych pokoleniach jest takim doświadczenie otwierającym oczy. Zauważają, że to wszystko jest również u nas – mówi profesor.
Druga sprawa, to szukanie odpowiedzi na pytanie: co po węglu i tradycyjnym przemyśle, na którym zbudowano nasz region? – Staramy się przemycać taki komunikat, że nowym „przemysłem” regionu może być nauka i edukacja wyższa. Mamy duże skoncentrowanie środkowiska naukowego i sięgnięcie głębiej do tych zasobów może dać nam pewne koło zamachowe, dzięki któremu będziemy w stanie kreować różnego rodzaju przedsięwzięcia – również biznesowe, gospodarcze, przemysłowe czy technologiczne, które dają „drugie życie” naszej tradycji gospodarczo-przemysłowej – zaznacza prof. Pietrzykowski.
Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 dla Katowic to jeden efektów naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Co jeszcze dzięki UE zyskała nauka, środowisko akademickie i studenci w naszym regionie? O tym opowiada prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego. Cała rozmowa do zobaczenia na naszym kanale w serwisie YouTube:
Może Cię zainteresować:
Piotr Kuczera w SLĄZAQ: Rybnik zyskał z UE 1,5 mld zł. Zmianę… czuć w powietrzu
Może Cię zainteresować:
Artur Tomasik w ŚLĄZAQ: Lotnisko w Pyrzowicach może obsługiwać 10 mln pasażerów rocznie
Może Cię zainteresować: