BAT House rośnie w Tychach, nad Jeziorem Paprocańskim. Czarny dom, który pewnie spodobał by się Batmanowi

Jest czarny, z elementami elewacji z drewna, złożony z trójkątów, ma dynamiczną bryłę. Coś w sam raz dla Batmana, gdyby ten akurat postanowił się osiedlić w Tychach. Okolica - trzeba przyznać - piękna, bo nad Jeziorem Paprocańskim. Dom właśnie powstaje. Zobaczcie zdjęcia i wizualizacje.

Nazwy BAT House nie wymyśliliśmy my, tylko architekci z mikołowskiej pracowni GIGAarchitekci Artur Garbula. Ale trzeba przyznać, że ta bryła, i jeszcze obłożona antracytowymi płytkami, przywołuje na myśl nietoperze i Mrocznego Rycerza. Pewnie spodobał by mu się ten dom jednorodzinny, powstający w Tychach, nad Jeziorem Paprocańskim.

Dom, który przypomina kryjówkę Batmana

Dom ma powierzchnię 320 m2. Jest ułożony na planie trapezu, na zasadzie zestawienia przenikających się ze sobą trójkątów. Dwukondygnacyjna ciemna główna bryła budynku z dachem dwuspadowym o przekątnej kalenicy tworzy dynamiczne połacie. Wysunięta wachlarzowo z głównej bryły niższa część kreuje na dwóch poziomach dwa tarasy rekreacyjne z widokiem na las Jeziora Paprocańskiego.

Na elewacji budynku zastosowano długą płytkę ceglaną w kolorze antracytowym, przełamując w nowoczesny sposób tradycyjne wyobrażenie o elewacji ceglanej w standardowym rozmiarze cegieł. Podcięcia i wnęki budynku zostały zaakcentowane okładziną z drewna palonego.

- Wnętrza domu materiałowo i kolorystycznie stanowią spójną kontynuację całości założeń projektowych - mówią architekci z Mikołowa, którzy zaprojektowali też wnętrza budynku.

Główna strefa wejściowa budynku, zlokalizowana od strony północno-wschodniego narożnika działki, jest zaakcentowana charakterystycznym wcięciem bryły.

Na parterze zlokalizowano:

 • przeszklony wiatrołap z garderobą,
 • kuchnię otwartą na część dzienną,
 • wc dla gości,
 • pracownię malarską,
 • siłownię/gabinet,
 • pomieszczenie techniczne,
 • garaż dwustanowiskowy.

Biblioteczka na antresoli

Na wyższą kondygnację budynku prowadzi reprezentacyjna, otwarta klatka schodowa połączona z antresolą, stanowiąca centralny punkt projektowanego domu. W ramach antresoli pełniącej funkcje wewnętrznej komunikacji piętra zaprojektowano biblioteczkę w zabudowie z regałami na książki.

Na piętrze dodatkowo zlokalizowano:

 • główną sypialnię z łazienką i garderobą,
 • pokój gościnny,
 • pokój dziecięcy z antresolą do zabawy,
 • łazienkę ogólną,
 • pralnię,
 • zadaszoną loggię.

W ramach budynku zaprojektowano duże przeszklenia na pełną wysokość pomieszczeń, maksymalnie doświetlające wnętrze oraz otwierające dom na ogród, zewnętrzne tarasy rekreacyjne i widok na las w pobliżu Jeziora Paprocańskiego.

Rewitalizacja siedziby zakładu NT Industry w Orzeszu-Jaśkowicach

Może Cię zainteresować:

Duńsko-śląski mariaż biznesowy i architektoniczny. Rewitalizacja zakładu NT Industry w Orzeszu-Jaśkowicach nominowana do prestiżowej nagrody

Autor: Katarzyna Pachelska

04/02/2023

Dom bezpieczny kwk promes 10

Może Cię zainteresować:

Dom odporny na atak zombie od Roberta Koniecznego. Coś dla tych, którzy za bardzo przejmują się scenami z serialu "The Last of Us"

Autor: Katarzyna Pachelska

13/03/2023

Szary dom - wieś Świerczyniec

Może Cię zainteresować:

Szary dom pod Tychami. Nuda? Nie tu. Budynek, zaprojektowany przez Roberta Skitka, osłania swoją bryłą piękny ogród

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon