Szary dom pod Tychami. Nuda? Nie tu. Budynek, zaprojektowany przez Roberta Skitka, osłania swoją bryłą piękny ogród

Świerczyniec, choć już w powiecie bieruńsko-lędzińskim, jest ostatnio szalenie popularny wśród dotychczasowych mieszkańców Tychów. Ci budują się tu na potęgę. Niektóre nowe domy robią wrażenie, np. budynek nazwany skromnie przez projektantów z biura Roberta Skitka "szarym domem". Został on tak posadowiony na działce, że gapiom z ulicy prezentuje swój - jak by tu rzec - tył, a przód otwiera się na ładnie zaaranżowany ogród.

Monochromatyczny dom o powierzchni 293m2 powstał na płaskiej działce z wjazdem od południa w urbanizującej się części Świerczyńca (wsi w gminie Bojszowy, powiat bieruńsko-lędziński). Zaprojektowała go tyska pracownia architektoniczna RS+ Roberta Skitka.

Szary dom zwrócony ku słońcu

Budynek nie bez kozery ma kształt litery L. Dzięki niemu prywatna strefa ogrodu jest zasłonięta domem od strony ulicy. Dom jest też nietypowo posadowiony na działce, bo nie dość, że przełamuje tradycję pokazywania swojej najlepszej części światu, to jeszcze stoi ukośnie, a nie prosto. Jak tłumaczy Robert Skitek, takie obrócenie rzutu domu względem ulicy wynika z układu stron świata – dzięki niemu strefa ogrodu z tarasem są wcześniej nasłonecznione.

Budynek przypomina nieco modne ostatnio nowoczesne stodoły, ale nie jest aż tak prosty. Składa się bowiem z dwóch skrzydeł o różnych wysokościach, przykrytych dwuspadowymi dachami.

W niższej części na parterze zlokalizowano:

  • garaż,
  • strefę wejściową,
  • część strefy dziennej;
  • na poddaszu - strefę mogącą pełnić różne funkcje.

W części wyższej umieszczono pomieszczenia mieszkalne w klasycznym układzie z:

  • sypialnią główną,
  • pokojami dzieci na piętrze, doświetlonymi od wschodu i zachodu.

Szarość rządzi też we wnętrzach

Budynek w całości jest koloru szarego, jedynie zachodnia elewacja niższej części to charakterystyczna drewniana ażurowa ściana, zakrywająca wejście na poddasze. Drewno zastosowano również w tarasowej wnęce. Szarość rządzi nie tylko na elewacji, ale również we wnętrzach, które są urządzone w różnych odcieniach szarego oraz w bieli. Wyjątkiem są piękne, kolorowe pokoje dzieci.

Tego domu nie ma bez ogrodu. Bo i swoją bryłą stawia on ogród na pierwszym planie. Zieleń przy "szarym domu" jest podzielona na dwie części:

  • reprezentacyjną,
  • prywatną.

Ogród reprezentuje mnogość gatunków roślin, poszerzając w znaczący sposób bioróżnorodność w okolicy. Zastosowano gatunki przyjazne zapylaczom i lokalnemu ptactwu jako źródło schronienia i pożywienia. Materiały nawierzchni i elementów małej architektury dopełniają te wykorzystane w budynku, przekształcając ogród w przedłużenie wnętrza domu.

autor: arch. Robert Skitek
współpraca: arch. Karolina Sznura-Mrohs
współpraca przy projekcie wnętrz: arch. Karolina Sznura-Mrohs, arch. Joanna Kujda, arch. Martyna Lenart-Zygmunt, arch. Patrycja Fersztorowska,
konstrukcja: MM – Konstrukcje Budowlane: Marcin Matoga
projekt ogrodu: Kurtek Landscape Design Studio: Tomasz Kurtek

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Może Cię zainteresować:

Dom na jednym poziomie, ale z wiszącą sypialnią, powstał na Śląsku. Zaprojektowała go tyska pracownia Roberta Skitka

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2022

Dom na styku Czeladź

Może Cię zainteresować:

Biały dom na styku miasta i parku w Zagłębiu. Półokrągła elewacja z dużymi oknami otwiera go na zieleń

Autor: Katarzyna Pachelska

18/10/2022

Dom Łaziska Górne

Może Cię zainteresować:

Niesamowita metamorfoza domu kostki z lat 60. na Śląsku. Teraz jest większy i nowocześniejszy

Autor: Katarzyna Pachelska

16/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon