Będzie kolejny rozdział „pięknej historii”? Ruch Chorzów szykuje się do walki o utrzymanie w Ekstraklasie

Ruch Chorzów rozpoczął przygotowania do wiosennej rundy w Ekstraklasie. Cel jest jasny – utrzymanie. To zadanie dla nowego, trzeciego już, trenera Niebieskich w tym sezonie. Od końca grudnia 2023 r. funkcję tę pełni Janusz Niedźwiedź. – Wiemy dobrze w jakim miejscu jesteśmy. Przyszedłem do Ruchu, żeby walczyć z zespołem o to, by napisać piękną historię. Żebyśmy utrzymali się w Ekstraklasie, ten klub na to zasługuje – mówił podczas pierwszego spotkania w dziennikarzami w roli trenera Niebieskich. Sprawdziliśmy jak potencjalni spadkowicze radzili sobie wiosną w poprzednich sezonach Ekstraklasy.

fot. Ruch Chorzów
Ruch Chorzów i szanse na utrzymanie w Ekstraklasie

Ruch Chorzów „piękną historię” już napisał. W ciągu trzech lat przeszedł drogę z 3. ligi do Ekstraklasy. W najwyższej klasie rozgrywkowej radzi sobie jednak bardzo słabo. W tym sezonie Niebiescy wygrali tylko jeden mecz – z ŁKS-em Łódź w 2. kolejce.

– Piłkarze zetknęli się z brutalną rzeczywistością Ekstraklasy i przekonali się, że to jest ogromny przeskok. Niestety chyba nie wytrzymali przede wszystkim psychicznie – stwierdził w rozmowie ze ŚLĄZAGIEM Mariusz Śrutwa, były napastnik Ruchu Chorzów.

Śrutwa zaznaczył, że w takich meczach jak z Koroną Kielce (remis 1:1) czy Cracovią (remis 4:4) Niebiescy powinny zdobyć komplet punktów i „aż o pomstę do nieba woła”, że tak się nie stało. Stało się jednak tak, że po jesiennej rundzie Ruch Chorzów jest w strefie spadkowej. Po 19 spotkaniach ma zaledwie 13 punktów i zajmuje przedostatnie, 17. miejsce.

Janusz Niedźwiedź. Nowy trener Ruchu Chorzów

Na Cichej najpierw niespodziewanie wymienili trenera Jarosława Skrobacza na jego asystenta Jana Wosia, by po niecałych dwóch miesiącach dokonać kolejnej zmiany. Nowym trenerem Ruchu Chorzów został Janusz Niedźwiedź. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

– Wiemy dobrze w jakim miejscu jesteśmy. Przyszedłem do Ruchu, żeby walczyć z zespołem o to, by napisać piękną historię. Żebyśmy utrzymali się w Ekstraklasie, ten klub na to zasługuje. Trzeba zrobić dobrą pracę, nikt nam niczego za darmo nie da, a wierzę głęboko w to, że przy dobrej pracy jesteśmy w stanie to osiągnąć – mówił nowy szkoleniowiec podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami.
Janusz Niedźwiedź, nowy trener Ruchu Chorzów
Janusz Niedźwiedź, nowy trener Ruchu Chorzów


Mariusz Śrutwa ocenia, że zaangażowanie Janusza Niedźwiedzia to ruch, który „przynajmniej teoretycznie powinien przynieść powodzenie”. Dodał jednak, że przede wszystkim potrzebne jest silne wzmocnienie kadry. – Nie wiem czy jeden, dwóch zawodników wystarczy. Trzeba się pokusić o większą liczbę piłkarzy, którzy mają doświadczenie ligowe, a przede wszystkim mają markę i jakość piłkarską, bo tego bardzo brakowało – podkreślił Śrutwa. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Ruch Chorzów potrzebuje wzmocnień

O wzmocniach mówi także nowy trener chorzowskiego Ruchu (na Cichą trafili już Adam Vlkanova z Viktorii Pilzno, Filip Wilak z Lecha Poznań oraz Dante Stipica z Pogoni Szczecin). Janusz Niedźwiedź podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że trzeba wzmocnić zespół jeżeli chodzi o grę w obronie i – jak dodał – nie chodzi tylko o obrońców czy bramkarza, bo to jest ostatnia linia, ale o cały zespół. Do poprawy według nowego trenera jest także gra w ofensywie – szczególnie budowanie i rozwijanie akcji.

Janusz Niedźwiedź podkreśla, że od piłkarzy wymaga przede wszystkim odwagi i pasji. – Chcę widzieć odważny zespół. Zespół, który się pokazuje do gry. Każdy jest ważną częścią całości, bo jako całość możemy odnosić największe sukcesy – zaznaczył trener.

Główne zadanie nowego trenera Ruchu Chorzów to oczywiście utrzymanie w Ekstraklasie. – Skupiamy się na tym, żeby mniej myśleć i mówić o przeszłości. Jak przychodzi nowy trener, jest pewna nowa karta. Chcemy, żeby drużyna zapisała ją na nowo, najlepiej jak będzie można (…) Trzeba wygrywać i punktować – bez znaczenia czy się gra o utrzymanie czy o mistrzostwo – mówił Janusz Niedźwiedź. – Ten sezon może być wyjątkowy. Pokazał to już zeszły sezon, że 38 punktów było potrzebnych, żeby się utrzymać, a wcześniej wystarczyło mniej – dodał.

Szanse Ruchu na utrzymanie? Mariusz Śrutwa: Może 30 procent

Sprawdziliśmy, jak po 19 kolejkach wyglądała sytuacja na dole tabeli w ostatnich pięciu sezonach Ekstraklasy i jak skończyło się to dla potencjalnych spadkowiczów.

Sezon 2022/23

 • Piast Gliwice – 17 punktów po 19 kolejkach, 53 punkty na koniec sezonu,
 • Korona Kielce - 16 punktów po 19 kolejkach, 41 punkty na koniec sezonu,
 • Miedź Legnica – 14 punktów po 19 kolejkach, 23 punkty na koniec sezonu i spadek.

Sezon 2021/2022

 • Górnik Łęczna – 18 punktów po 19 kolejkach, 28 punktów na koniec sezonu i spadek,
 • Warta Poznań – 16 punktów po 19 kolejkach, 42 punkty na koniec sezonu,
 • Bru-Bet Termalica Nieciecza – 12 punktów po 19 kolejkach, 32 punkty na koniec sezonu i spadek.

Sezon 2020/2021 (spadek tylko 1 drużyny, bo Ekstraklasę powiększono z 16 do 18 drużyn)

 • Cracovia – 18 pkt po 19 kolejkach, 32 punkty na koniec sezonu,
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała – 17 punktów po 19 kolejkach, 25 punktów na koniec sezonu i spadek,
 • Stal Mielec – 16 punktów po 19 kolejkach, 29 punktów na koniec sezonu.

Sezon 2019/2020

 • Korona Kielce - 18 punktów po 19 kolejkach, 35 punktów na koniec sezonu i spadek,
 • Wisła Kraków – 14 punktów po 19 kolejkach, 45 punktów na koniec sezonu,
 • ŁKS Łódź – 14 punktów po 19 kolejkach, 24 punkty na koniec sezonu i spadek.

2018/2019

 • Śląsk Wrocław – 18 punktów po 19 kolejkach, 44 punkty na koniec sezonu,
 • Górnik Zabrze – 17 punktów po 19 kolejkach, 46 punktów na koniec sezonu,
 • Zagłębie Sosnowiec – 12 punktów po 19 kolejkach, 29 punktów na koniec sezonu i spadek.
– Widzieliśmy niejednokrotnie, że drużyny potrafiły w rundzie wiosennej grać bardzo dobrze, albo gubić to co na jesień wypracowały. Dla Ruchu Chorzów bardzo ważne będą dwa pierwsze mecze – z Legią Warszawa i Wartą Poznań. One powiedzą nam prawie wszystko o szansach na utrzymanie – zaznaczył Mariusz Śrutwa.

Ile procent szans na utrzymanie daje Niebieskim Mariusz Śrutwa? Może 30 procent – stwierdził. Zaznaczył jednak, że to bardzo mocne wróżenie z fusów.

Mateusz morawiecki ruch chorzow

Może Cię zainteresować:

Śląska Bzdura Roku 2023: Mateusz Morawiecki. Gdzie 100 mln złotych na stadion Ruchu Chorzów?

Autor: Patryk Osadnik

09/01/2024

Albin Wira

Może Cię zainteresować:

"Kibiców Ruchu trzeba podziwiać - to europejski fenomen. A piłkarze potrzebują przełamania". Mówi Albin Wira

Autor: Maciej Poloczek

17/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon