Bezzałogowce gliwickiego Flytronica zostały pokazane w Wietnamie. „System FlyEye jest używany w warunkach bojowych od 2015 roku”

Grupa WB, reprezentująca polski przemysł obronny, zaprezentowała swoje rozwiązania podczas Vietnam Defence. Na wystawie pokazano radiostacje, zdalnie sterowane systemu uzbrojenia i bezzałogowce – z gliwickiego Flytronica. Były też systemy ochrony granic i infrastruktury krytycznej oraz rozwiązania dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Fot. Grupa WB
Bezzałogowiec systemu FlyEye na Vietnam Defence

W Hanoi, na terenie portu lotniczego Gia Lâm, na wystawie zorganizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej Wietnamu, swoje rozwiązania prezentowało w sumie 174 wystawców z trzydziestu państw. – Wietnamskie ministerstwo obrony przyjęło obecnie strategię dywersyfikacji zakupów sprzętu i uzbrojenia, aby zachować zdolność jego działania, wsparcie i dostawy części zamiennych w zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Systemy łączności, bezzałogowe i ochrony granic i obiektów Grupy WB budziły zainteresowanie odwiedzających przedstawicieli sił zbrojnych państw regionu i członków personelu placówek dyplomatycznych – informuje Grupa WB.

Wśród sprzętu zaprezentowanego przez Grupę WB znalazły się też bezzałogowce opracowane i produkowane przez gliwicką firmę Flytronic. Wielozadaniowy system bezzałogowy FlyEye został zawieszony nad polskim stoiskiem. – To jedyne rozwiązanie w swojej klasy, sprawdzone podczas wojny pełnoskalowej. System FlyEye jest używany w warunkach bojowych od 2015 roku – podkreślają w Grupie WB.

Bezzałogowiec, który został zaprezentowany w Hanoi to egzemplarz w wersji rozpoznawczej z modułem zadaniowym z głowicą obserwacyjną wyposażoną w kamerę dzienną i termowizyjną. – FlyEye można także wyposażyć w moduł z głowicą z chłodzoną kamerą termowizyjną oraz z routerem i powiększonym akumulatorem, dzięki czemu system uzyskuje o ponad 30 procent dłuższy czas lotu – informuje Grupa WB.

Gliwicka spółka Flytronic została założona w 2008 r. Od samego początku zajmuje się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych związanych z mechaniką, elektroniką i informatyką. Ich efekty stosowane są w sektorze lotniczym. Z kolei FlyEye to system powietrzny, który tworzą lekkie (mogą być wypuszczane w powietrze z ręki) wielozadaniowe bezzałogowce. System może być używany na przykład do zadań rozpoznania obrazowego, akustycznego, radiolokacyjnego czy pomiarowego, a także jako środek transportu małych i wrażliwych ładunków. FlyEye był już wykorzystywany w warunkach bojowych przez Siły Zbrojne RP podczas misji zagranicznych, a dwa lata temu trafił do portfolio NSPA – agencji wsparcia i zamówień obronnych NATO.

Grupa WB na 30 MSPO jpg

Może Cię zainteresować:

30. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego już we wtorek. W targach udział weźmie także gliwicka spółka Flytronic

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon