Biskup Grzegorz Kaszak odchodzi po skandalu w Dąbrowie Górniczej. Wyznaczono administratora

Biskup Grzegorz Kaszak odchodzi z diecezji sosnowieckiej. Papież Franciszek przyjął rezygnację po seksskandalu w Dąbrowie Górniczej. - Proszę też o wybaczenie moich ludzkich ograniczeń. Jeśli kogoś uraziłem lub zaniedbałem, bardzo za to przepraszam - napisał Grzegorz Kaszak.

diecezja.sosnowiec.pl
Biskup Grzegorz Kaszak 01

We wtorek, 24 października, Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat o rezygnacji biskupa Grzegorza Kaszaka z funkcji w diecezji sosnowieckiej.

- Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z posługi biskupa sosnowieckiego - informuje Nuncjatura Apostolska w Polsce.

- Bardzo serdecznie dziękuję wam, drodzy diecezjanie, za trud, poświęcenie i wartościowe inicjatywy, które podejmowaliście dla budowania Kościoła. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak trwaliście i nadal trwacie w wierze. Będę zawsze pamiętał o was w moich modlitwach (…) Proszę też o wybaczenie moich ludzkich ograniczeń. Jeśli kogoś uraziłem lub zaniedbałem, bardzo za to przepraszam - napisał Grzegorz Kaszak. (Śledzisz najważniejsze wydarzenia ze Śląska i Zagłębia? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

Administratorem diecezji sosnowieckiej sede vacante (do czasu powołania następcy) został arcybiskup Adrian Galbas z sąsiedniej archidiecezji katowickiej.

- Niech pokój, który wypływa z Najświętszego Serca Chrystusa, obficie płynie na każdą i każdego z was i na całą diecezję sosnowiecką. Niech w tym niełatwych dniach przyniesie nam nadzieję i radość (…) Bardzo serdecznie proszę was o życzliwość i współpracę opartą na prawdzie - podkreślił Adrian Galbas.

Seksskandal w Dąbrowie Górniczej

Grzegorz Kaszak zrezygnował z funkcji po seksskandalu w Dąbrowie Górniczej. Przypomnijmy, że w mieszkaniu jednego z księży zorganizowana została impreza z udziałem męskiej prostytutki. Mężczyzna w trakcie orgii stracił przytomność i trafił do szpitala. Na miejscu musiała interweniować policja, ponieważ ratownicy medyczni nie mogli wejść do środka.

- Zdarzenie stało się powodem wielkiego zgorszenia dla wiernych i słusznego oburzenia opinii publicznej. Ks. Tomasz Z. swoim postępowaniem poważnie naruszył zobowiązania wynikające ze stanu duchownego, co może być uznane za przestępstwo w rozumieniu prawa kanonicznego - napisał Kuria Diecezialna w Sosnowcu w jednym z oświadczeń.

Tomasz Z. został usunięty ze wszelkich stanowisk kościelnych. (Śledzisz najważniejsze wydarzenia ze Śląska i Zagłębia? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

  Maciej Kopiec

  Może Cię zainteresować:

  Maciej Kopiec, wybrany z Katowic, to pierwszy senator w historii urodzony w latach 90.

  Autor: Patryk Osadnik

  24/10/2023

  Łukasz Kohut

  Może Cię zainteresować:

  Łukasz Kohut: Lepiej od razu zawalczyć o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną

  Autor: Patryk Osadnik

  24/10/2023

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon