Borys Budka o sejmiku: Obserwujemy żenujący spektakl łamania prawa przez przewodniczącego

W Sejmiku Województwa Śląskiego wielki przewrót. Przewodniczący Jan Kawulok zwołał już dwie przerwy: dwugodzinną i trzygodzinną. - Obserwujemy żenujący spektakl łamania prawa przez przewodniczącego. To smutne, że człowiek, który stracił większość, tak kurczowo trzyma się swojego stołka - komentuje na gorąco Borys Budka.

Patryk Osadnik
Borys Budka

Ostatnim razem tak gorąco było, kiedy Wojciech Kałuża zmieniał barwy z Koalicji Obywatelskiej na Prawo i Sprawiedliwość. Teraz, 21 listopada 2022 roku, równo cztery lata po tym, marszałek Jakub Chełstowski przeprowadza wielki przewrót. Puszcza PiS i wstępuje do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". Ze sobą zabiera trzech radnych, a tym samym opozycja przejmuje większość w województwie śląskim.

50. w tej kadencji sesja sejmiku kipi emocjami. Antybohaterem zdecydowanie został przewodniczący Jan Kawulok, który ogłosił już dwie przerwy w obradach: dwugodzinną i trzygodzinną. Ponadto wielokrotnie ignorował wnioski formalne i sprzeciwy radnych opozycji, nie poddając ich pod głosowanie. Radni nie mogą przez to zagłosować m.in. nad jego odwołaniem.

- Janek! Łamiesz prawo. Nie obronisz tego. Niszczysz swój autorytet. Jesteś rozsądnym facetem. Wiesz, że musisz poddać pod głosowanie te wnioski - krzyczał Jakub Chełstowski.

"Obserwujemy żenujący spektakl łamania prawa"

Radni PiS nie mają podczas sesji wsparcia z centrali. Z kolei z radnymi opozycji są posłanki i posłowie.

- Obserwujemy żenujący spektakl łamania prawa przez przewodniczącego. To smutne, że człowiek, który stracił większość, tak kurczowo trzyma się swojego stołka. Ustawa mówi wprost, że sejmik może w każdej chwili zmienić porządek obrad. Przewodniczący wie, że jego partia - Prawo i Sprawiedliwość - straciła większość, dlatego gra na czas - komentuje na gorąco poseł KO Borys Budka.

W jego ocenie Jan Kawulok nadużywa uprawnień, co reguluje art. 231 Kodeksu Karnego. W tym przypadku mowa o ignorowaniu wniosków formalnych oraz sprzeciwów radnych opozycji.

- Jeśli przewodniczący zachował resztki honoru, to wierzę, że o godz. 18.00 wznowi obrady i podda pod głosowanie wnioski, które złożyli radni opozycji - podkreśla Borys Budka.

- Niestety przewodniczący Jan Kawulok pochodzi z partii, która wielokrotnie udowadniała, że za nic ma Konstytucję RP etc. To zamieszanie pokazuje, że PiS będzie kurczowo trzymał się władzy po przegranych wyborach - dodaje.

Sejmik Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Cyrk na obradach sejmiku. Obserwujemy wielki przewrót? Zarządzono dwugodzinną przerwę

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Jan Kawulok

Może Cię zainteresować:

"Janek! Nie obronisz tego. Łamiesz prawo!". PiS nie chce oddać władzy w sejmiku woj. śląskiego

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Jan Kawulok

Może Cię zainteresować:

Koalicja Obywatelska chce odwołać przewodniczącego sejmiku. "Strażnik machiny do głosowania PiS"

Autor: Arkadiusz Nauka

14/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Stanisław Gmitruk

W sejmiku trwa rewolucja. Teraz KO traci radnego. Nowy klub

Jan Kawulok

"Janek! Łamiesz prawo!". Kolejna przerwa w obradach sejmiku

Andrzej Dziuba fot UM Tychy 3

Dziuba otrzymał wotum zaufania. Po raz ostatni?

Glosowaniegodula

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Godula

Rosjanie wiedzą kiedy Ukraina skapituluje

Koniec Ukrainy już blisko. Datę końca podał jasnowidz

Stowarzyszenie Polska 2050 konferencja

Radni z Tychów i Katowic przenoszą się do Szymona Hołowni

Pl Wilhelma Szewczyka

Dlaczego z Katowic zniknął znak kierujący na pl. Szewczyka?