Boston zbudował sobie swoje własne .KTW. I wszyscy psioczą tam na ten wieżowiec. Zupełnie jak u nas

Czarny, wysoki, o bryle podzielonej na kilka części, wysuniętych wobec siebie – nie, to nie katowicki drapacz chmur, biurowiec .KTW. W Bostonie w USA tamtejszy uniwersytet też zafundował sobie podobny wysokościowiec. Ludzie nie pozostawiają na nim suchej nitki. Skąd my to znamy?

W grudniu 2022 r. Boston University (Boston to nadmorskie miasto, stolica stanu Massachusetts w USA) z pompą otwierał najnowszy budynek kampusu – 19-piętrowy Center for Computing & Data Sciences, czyli siedzibę wydziałów informatyki i nowoczesnych technologii oraz matematyki i statystyki.

Wertykalny kampus w Bostonie à la katowicka wieża .KTW

Olbrzymi budynek wystaje ponad okoliczne budowle, wyróżnia się też futurystyczną bryłą, na którą składa się kilkanaście modułów – podobnych do pudełek na buty różnych rozmiarów – nałożonych jedno na drugie jakby jakiś olbrzym rzucał te pudełka, nie bacząc na ich ułożenie. Władze uniwersytetu znalazły zgrabną nazwę dla tej konstrukcji: wertykalny kampus.

Dodatkowo liczący 92 metrów wysokości Center for Computing & Data Sciences znajduje się niedaleko brzegu sporej rzeki Charles, wpadającej za chwilę do Oceanu Atlantyckiego, więc jest widoczny z daleka. Powstał w otoczeniu budynków pamiętających jeszcze pierwsze dekady uniwersytetu, którego początki datuje się na 1839 rok.

Wieżowiec zaprojektowała kanadyjska pracownia KMBP Architects. Składa się on z 5-piętrowego podium (taką podstawę mają też wieże Global Office Park w Katowicach) oraz 12 pięter wieżowca i 2 pięter technicznych.

Czy ten budynek to żart z Photoshopa?

Budynek Center for Computing & Data Sciences wzbudza jednak wiele emocji wśród mieszkańców Bostonu i studentów. Przez miasto co rusz przetacza się dyskusja, przypominająca tę, która toczy się w Katowicach, ilekroć przypomni się w mediach społecznościowych o stojących przy Spodku i Strefie Kultury w Katowicach dwóch biurowcach .KTW – czarnych kubikach nałożonych na siebie. Szczególnie wyższy budynek .KTW, zaprojektowany przez Medusa Group z Bytomia, najwyższa budowla w Katowicach, dominanta katowickiego centrum, wzbudza spore emocje.

W Bostonie jest to samo. Każdy post Boston University na Facebooku, przedstawiający nowy budynek kampusu jest okraszony komentarzami, głównie negatywnymi, choć – by oddać sprawiedliwość – są też tacy, którzy deklarują miłość do futurystycznej bryły.

Caren
pisze: Jestem rozczarowana tym budynkiem BU. Budynki BU powinny przynajmniej starać się mieć spójny wygląd, ponieważ są już częścią miasta. To jak kiepski żart.
Lon
: Ten budynek wysyła naprawdę negatywną wiadomość, jak wieża Jenga, wygląda na to, że może się przewrócić!.
Brett
komentuje: Żaden „dobry PR” nas nie przekona, że ​​ten budynek nie wygląda jak niedbale ułożony stos kontenerów.
Elizabeth
chyba nie jest ani studentką ani mieszkanką Bostonu, bo pisze: Myślałem, że to jakiś żart z Photoshopa. Czy ten nowy budynek jest prawdziwy? Zdecydowanie nie jest fanką. Wydaje mi się to jednak trafnym komentarzem do stanu szkolnictwa wyższego w ogóle: moment groteskowej mutacji w ogólnej ewolucji myśli, zbastardowanie najważniejszych osiągnięć przeszłości w imię jakiegoś arbitralnego modnego progresywizmu".
Scott
: Projekt „Jenga” nie przeszkadza mi, ale jest szalenie nie na miejscu tam, gdzie jest. Nie może być bardziej architektonicznie niekompatybilny z otoczeniem.

Waldorf Astoria Residences Miami powstaje na Florydzie

Może Cię zainteresować:

Śląska architektura wyprzedza światowe trendy. Amerykanie pozazdrościli nam .KTW i budują w Miami budynek wyglądający jak stos klocków

Autor: Arkadiusz Nauka

18/05/2022

Widok z KTW II 14

Może Cię zainteresować:

Biuro z najpiękniejszym widokiem w Polsce? W wyższej wieży .KTW. Trudno się skupić na pracy

Autor: Katarzyna Pachelska

16/01/2023

Efektowne schody, by studenci nie jeździli windami

Boston University chwali się, że budowla jest superekologiczna. W Center for Computing & Data Sciences nie używa się jakichkolwiek paliw kopalnych, w tym gazu. Większość ogrzewania i chłodzenia zapewniają studnie geotermalne, a jedzenie w budynku jest przygotowywane za pomocą kuchni elektrycznych. Budynek jest wyposażony w najnowocześniejsze rolety zewnętrzne, które kontrolują przyrost ciepła słonecznego wewnątrz i redukują odblaski, które mogą sprawiać, że oglądanie ekranów komputerowych i tablic jest trudne. Zewnętrzne żaluzje zapobiegną przedostawaniu się energii cieplnej do budynku, co przydaje się zwłaszcza latem.

Okna są trzyszybowe, by ciepło lepiej zatrzymywało się wewnątrz budynku, a gorące lub zimne powietrze na zewnątrz trudniej przedostawało się do środka. No i ciekawostka - budynek nie pachnie nowością - specjalnie! - Starając się zmniejszyć ilość chemikaliów i związków w powietrzu, wybraliśmy uszczelniacze i wykończenia budynku, które mają niską zawartość lotnych związków organicznych lub nie zawierają ich wcale - tłumaczą projektanci budynku.

Architekci zastosowali jeszcze jeden ciekawy trick - zaprojektowali efektowne schody w hallu głównym budynku, by zachęcić studentów i profesorów do chodzenia nimi zamiast korzystania z windy.

Zadbano też o to, by budynek był odporny na powodzie i w przypadku wezbrania wody lub nagłego wezbrania sztormowego nie był zagrożony poważnymi szkodami powodziowymi. Budynek znajduje się metr nad poziomem zapory na rzece Charles, a pierwsze piętro znajduje się powyżej. W sumie budynek jest o 1,5 metra wyższy niż sugerowane przez miasto Boston wytyczne projektowe dotyczące podnoszenia się poziomu morza. W razie potrzeby uruchomią się generatory w budynku, aby zapobiec zalaniu lub zamarznięciu budynku w przypadku braku zasilania.


Cieszymy się, że przeczytałeś nasz tekst do końca. Mamy nadzieję, że Ci się spodobał. Przygotowanie takich materiałów wymaga mnóstwo pracy i czasu od autorów. Chcemy, żeby zawsze były dostępne dla Was za darmo, jednak aby mogło tak pozostać, potrzebujemy Twojego wsparcia. Zostań patronem Ślązaga na Patronite.pl i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju dobrego dziennikarstwa w regionie.

Biurowce .KTW w Katowicach, inwestycja TDJ Estate

Może Cię zainteresować:

Najwyższy budynek Katowic, .KTW II, ma już pozwolenie na użytkowanie. To finał 6-letniego projektu budowy kompleksu .KTW

Autor: Katarzyna Pachelska

11/02/2022

Centrum kulturalne Xinxiang w Chinach

Może Cię zainteresować:

Podświetlone kostki, blokowisko... Centrum kulturalne w Chinach prawie jak Muzeum Śląskie w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

14/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon