Budowa kąpieliska „Fala” w Parku Śląskim jest już na ostatniej prostej. W przyszłym roku otwarty będzie także Kanał Regatowy

Wiosną przyszłego roku ma zostać oddane do użytku nowe kąpielisko „Fala” w Parku Śląskim. Na terenie kompleksu znajdować się będzie pięć basenów oraz cztery zjeżdżalnie, a także charakterystyczna wieża będąca symbolem dawnej „Fali”. Jeśli już dziś chcecie przekonać się jak będzie wyglądać ten obiekt i jak przedstawia się stan prac przy pobliskim Kanale Regatowym, to zobaczcie zdjęcia, jakie dla Ślązaga wykonał Mateusz Bałwas.

Synoptycy zapowiadają powrót upałów. A to oznacza tłumy na basenach oraz kąpieliskach. Na razie zabraknie wśród nich słynnej „Fali” w Parku Śląskich. Przebudowywany od wiosny zeszłego roku (a właściwie budowany od nowa, bo oryginalną „Falę” rozebrano) obiekt ma zostać ukończony jesienią, ale jego oddanie do użytku nastąpi wiosną przyszłego roku.

Na terenie kompleksu znajdować się będzie pięć basenów (rekreacyjny, widokowy, dla dzieci, do skoków oraz basen z falą z rzeką leniwą – będą one wyposażone m.in. w kulę generującą fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawkę wodną, zamek dla dzieci) oraz cztery zjeżdżalnie. Będą to:

Zjeżdżalnia „Anakonda” z elementem „Szyszką” (poziom startu 9 m., długość ślizgu ok. 71 m). Wyposażona jest ona w system START-STOP z pomiarem czasu zjazdu i tablicą wyników, a zakończona wanną hamowną o długości 7 m. z wyjściem.

Zjeżdżalnia „Kamikadze” (poziom startu 9 m., długość ślizgu ok. 38 m). Także wyposażona jestv w system START-STOP z czujnikami ruchu i zakończona wanną hamowną o długości 11 m. z wyjściem.

Zjeżdżalnia „Racer” (poziom startu 12 m., długość ślizgu ok. 118,5 m). Zakończona jest dwoma wannami hamownymi o długości 8 m każda.

Zjeżdżalnia „Wahadło” (poziom startu 12 m., długość ślizgu ok. 65 m). „Wahadło” stanowią wielkogabarytowe wanny hamowne o szerokości 6 m i 4 m.

Fala na „Fali” będzie miała ponad metr

W ramach przedsięwzięcia odtworzona zostanie charakterystyczna wieża będąca symbolem dawnej „Fali”. Będzie miała ponad 14 metrów wysokości i otrzyma atrapy ówczesnych skoczni (faktycznie skakać do basenu będzie można z konstrukcji stalowych o wysokościach 1 metra, 3 metrów i 5 metrów).

Jak podaje Park Śląski, kąpielisko będzie w stanie pomieścić niemal 2700 gości. Będą mogli skorzystać z amfiteatru z siedziskami, strefy gastronomicznej oraz tarasów przy basenach. Do dyspozycji najmłodszych będzie wodny plac zabaw, wyposażony m.in. w armatkę wodną. Na terenie kompleksu będą stojaki na rowery (89 sztuk na 178 rowerów) oraz na hulajnogi (4 sztuki na 20 hulajnóg).

Baseny będą ogrzewane za pomocą powietrznych pomp ciepła. Uzdatnianie wody będzie odbywało się z zastosowaniem technologii zielonego szkła, co zapewnia większą efektywność tego procesu, a równocześnie powoduje mniejsze zużycie chloru i brak jego uciążliwego zapachu. Generator fali będzie mógł tworzyć fale o wysokości sięgającej nawet 1,1 m. Oprócz tego może wytworzyć różne wzory fal, np. diament, złam w prawo, czy równolegle.

Równolegle do budowy kąpieliska „Fala” trwają także prace przy modernizacji Kanału Regatowego – efekt finalny mamy zobaczyć w przyszłym roku. Wówczas Kanał Regatowy stanie się drożny i będzie z niego można przepłynąć do Dużego Stawu. Na akweny mają powrócić kajaki i łódki.

Elka wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Jak Park Śląski będzie wyglądać za 10 lat? "Elka" znów w trójkącie, tłumy na "Fali" i kajaki na Kanale Regatowym

Autor: Maciej Poloczek

30/07/2023

Kąpielisko Fala w WPKiW za lat swojej świetności

Może Cię zainteresować:

Kąpielisko Fala za dawnych lat. Jak wyglądało w czasach świetności? Na razie na Fali się nie ochłodzimy, ale choć zdjęcia przypomną nam, jak to było

Autor: Tomasz Borówka

03/08/2023

Ruszył drugi odcinek Elki w Parku Śląskim Co z trzecim

Może Cię zainteresować:

Trzeci odcinek Elki w Parku Śląskim ma zostać odbudowany. Otwarto oferty złożone w przetargu

Autor: Maciej Poloczek

09/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon