Trzeci odcinek Elki w Parku Śląskim ma zostać odbudowany. Otwarto oferty złożone w przetargu

W piątek, 8 grudnia 2023 r., ruszył drugi odbudowany odcinek Kolei Linowej Elka w Parku Ślaskim. Historyczna trasa kolejki to trzy odcinki tworzące trójkąt. I w takiej formie ma wrócić „w ciągu roku, do półtora”.

fot. Tymoteusz Staniek
Ruszył drugi odcinek Elki w Parku Śląskim Co z trzecim

Odbudowa drugiej linii Elki kosztowała 69 mln zł. To odcinek od Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego, który przebiega nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Odległość ponad 1800 metrów można pokonać na czteroosobowych otwartych kanapach lub w zamkniętych gondolach. Pierwsi chętni z nowej atrakcji mogli skorzystać w piątek, 8 grudnia 2023 r.

Historyczna trasa Elki to trzy odcinki, które tworzyły trójkąt, a ich łączna długość wynosiła ponad 5,5 km. Do zamknięcia trójkąta brakuje połączenia pomiędzy Stadionem Śląskim a Planetarium Śląskim. Pierwszy przetarg na odbudowę tego odcinka został unieważniony. Zgłosił się wtedy tylko jeden wykonawca (konsorcjum firm Arco System i Intravi). Oferta opiewała na kwotę ponad 74,5 mln zł, a Park Śląski zamierzał przeznaczyć na tę inwestycję niecałe 56 mln zł.

Trzy oferty na odbudowę trzeciego odcinka Elki w Parku Śląskim

Ogłoszono więc kolejny przetarg. Oferty na odbudowę trzeciego odcinka Elki otwarto 7 grudnia 2023 r., czyli dzień przed uruchomieniem odcinka drugiego. Tym razem zgłosiło się trzech potencjalnych wykonawców. Park Śląski zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia 62 707 860 zł, a najtańsza oferta jest tylko nieco wyższa – opiewa na kwotę 62 967 030 zł. Złożyło ją Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Ofertę złożyło także konsorcjum firm Arco System i Intravi, na kwotę 68 953 964 zł oraz konsorcjum firm Malkow, Strong-Bud i Leitner, na kwotę 72 658 889 zł.

- Mam nadzieję, że ten przetarg uda się dość szybko zmaterializować, rozpocząć kolejne prace budowlane i w ciągu roku, do półtora, Elka wróci na całej swojej historycznej trasie – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

W Parku Ślaskim rozpoczęła się już weryfikacja dokumentacji przesłanej przez oferentów – w pierwszej kolejności firmy, która złożyła najniższą ofertę. Jeżeli dokumentacja będzie kompletna, to jej oferta zostanie wybrana. W Parku Śląskim mają nadzieję, że wykonawcę uda się wyłonić jeszcze w grudniu 2023 r.

Trzeci odcinek Elki, między Stadionem Śląskim a Planetarium Ślaskim, będzie miał około 1650 metrów długości. Będzie krótszy od drugiego odcinka, a więc inwestycja będzie tańsza. W 2/3 gotowa jest także stacja Planetarium, a na stacji Stadion trzeba będzie dobudować dodatkowy moduł.

Stara Elka jeździła do 2005 r.

Stara Elka została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku pierwszy odcinek nowej Elki - pomiędzy Stadionem Śląskiem a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, o długości blisko 2,2 km. W przeciwieństwie do starej kolejki można z niej korzystać przez cały rok, bo poza kanapami do dyspozycji są także gondole.

Elka W tle Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Stara „Elka” na zdjęciach. Sentymentalna przejażdżka w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

08/11/2023

Kolejka elka 2 linia park slaski 23

Może Cię zainteresować:

Druga linia Elki w Parku Śląskim. Majtaj nogami nad dzikimi zwierzętami. Otwarcie 8 grudnia 2023. Atrakcje i promocje na weekend otwarcia

Autor: Katarzyna Pachelska

07/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon