Był w Chorzowie piękny dworzec. Dziś jest nieużywana blaszana buda

Stację kolejową i dworzec w Królewskiej Hucie (Königshütte) otwarto w 1872 r. Po stu latach dworzec w centrum Chorzowa zamieniono w blaszaną budę, od wielu lat zresztą nieużywaną. Stacja Chorzów Miasto jest obecnie przebudowywana, a co z budynkiem dworca? Pozostaje jedynie obejrzeć ten stary, na zdjęciach w naszej galerii.

W połowie XIX wieku ówczesna Królewska Huta (Königshütte) zyskała pierwsze połączenie kolejowej. Choć wtedy dworzec Königshütte był w… Świętochłowicach, na nowo wybudowanym odcinku Kolei Górnośląskiej (Oberschlesische Eisenbahn) łączącej Wrocław z Górnym Śląskiem. W 1860 roku uruchomiono odgałęzienie linii Kolei Górnośląskiej do dzisiejszego centrum Chorzowa, a 10 lat później do dzisiejszego Chorzowa Starego, łącząc się Koleją Prawoodrzańską.

Stację i dworzec w Königshütte otwarto w 1872 r.

Nową stację Königshütte (Królewska Huta) otwarto dla ruchu pasażerskiego w 1872 r. (80 lat wcześniej w miejscu gdzie znajduje się dworzec rozpoczęto drążenie pierwszego szybu wydobywczego kopalni Król). Na początku XX wieku stacja kolejowa została rozbudowana. Budynek dworca miał cztery wieżyczki i mieściły się w nim kasa biletowa oraz punkt odpraw przesyłek. Powstały także dwa budynki poczekalni oraz zadaszone wyjścia prowadzące na perony.

Dworzec Chorzów Miasto został całkowicie przebudowany w latach 1969–1972. Zrobiono z niego blaszaną budę o powierzchni około 760 m². Na parterze jest przejście do tunelu wychodzącego na perony, a na piętrze hala dworcowa. Budynek od lat jest nieużywany, a w 2015 r. do PKP przejęło go miasto.

Będzie nowa stacja, ale nie dworzec

Stacja Chorzów Miasto znajduje się na trasie linii kolejowej 131, która jest obecnie modernizowana jest na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie. W ramach tej inwestycji spółka PKP PLK przebudowuje stację, a co z dworcem? Redakcja portalu CHORZOWSKI.PL zapytała w Urzędzie Miasta Chorzów czy są jakieś plany związane z tym budynkiem. Odpowiedź była wymijająca.

- W związku z budową linii kolejowej 131 powstają dwa nowe przystanki kolejowe: Chorzów Uniwersytet i Chorzów Miasto. To w pewnym sensie komunikacyjna rewolucja w śródmieściu. W przyszłości szczególnie przystanek Chorzów Uniwersytet będzie wymagał inwestycji ze strony miasta, bo przy ulicy Zabrskiej nie ma odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej. Dlatego będziemy chcieli pozyskać środki unijne na budowę niewielkiego centrum przesiadkowego w tej okolicy – tłumaczyła Katarzyna Hohuł z biura prasowego Urzędu Miasta Chorzów.

W chorzowskim ratuszu zaznaczają, że główną stacja w mieście jest Chorzów Batory, gdzie znajduje się dworzec. Dodają, że dworzec Chorzów Miasto nie cieszył się dużym zainteresowaniem pasażerów.

Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym 10

Może Cię zainteresować:

Hajducki ratusz. Zabytek (prawie) ocalony. Neobarokowy gmach w Chorzowie Batorym będzie siedzibą Sądu Rejonowego

Autor: Maciej Poloczek

04/02/2024

Chorzów. Pozostałości Rzeźni Miejskiej

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie była zabytkowa rzeźnia, będzie osiedle. „Cieszmy się, że nie kolejne centrum handlowe”

Autor: Maciej Poloczek

28/01/2024

Chorzów Hala Targowa

Może Cię zainteresować:

Hala targowa, czyli barbarzyństwo w Chorzowie

Autor: Redakcja

26/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon