Były hokeista Zagłębia Sosnowiec zatrzymany za szpiegostwo na rzecz Rosji. "Mieszkał z... Ukraińcem"

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa rosyjskiego hokeistę - to Maksim S., były zawodnik Zagłębia Sosnowiec. Do zatrzymania doszło na terenie województwa śląskiego. 20-latek jeszcze w ubiegłym roku deklarował, że nie popiera putinowskiej agresji na Ukrainę.

Hokeista szpieg abw

Do zatrzymania zawodnika doszło 11 czerwca. Dwa dni później sąd zadecydował o zastosowaniu wobec niego 3-miesięcznego aresztu tymczasowego. Jak podaje ABW zatrzymany obywatel Rosji jest kolejnym podejrzanym w śledztwie prowadzonym pod nadzorem lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.

- Śledztwo to dotyczy siatki szpiegowskiej, która działała na rzecz Rosji na terenie RP – informuje ABW.

Na Kremlu już słyszeli

Rosjanin jest 14 osobą zatrzymaną w śledztwie, której przedstawiono zarzuty dotyczące współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi.

- Wszyscy zostali zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzący działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowujący akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu – wyjaśnia ABW.

Według komunikatu Agencji sportowiec, który w Polsce przebywał od października 2021 r. realizował na jej terenie, na rzecz obcego wywiadu, zadania, polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w kilku województwach. Grozi mu do 10 lat więzienia.

- Podejrzany na bieżąco informował zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które był systematycznie wynagradzany. Zgromadzony w śledztwie materiał procesowy potwierdza jego zaangażowanie i czynny udział w realizację zlecanych mu zadań – czytamy w oświadczeniu Agencji, która zapowiada, że sprawa jest dynamiczna i rozwojowa.

Jak donoszą rosyjskie media w sprawie wypowiedział się już Kreml. Cytowana przez portal sports.ru Marija Zacharowa, rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji powiedziała, że okoliczności zdarzenia bada ambasada Rosji w Warszawie, a zatrzymany obywatel Rosji otrzyma wszelką niezbędną pomoc.

Twierdził, że nie popiera reżimu rosyjskiego

Potwierdziliśmy, że zatrzymanym zawodnikiem jest 20-letni Maksim S. - były obrońca Zagłębia Sosnowiec. W poprzednim sezonie grał w barwach Zagłębia w Młodzieżowej Hokej Ligi - wystąpił w 23 meczach. W sezonie 2021/22 rozegrał też 5 meczów w seniorskim zespole Zagłębia na szczeblu Polskiej Hokej Ligi. Od lutego nie był graczem sosnowieckiego klubu.

W Zagłębiu, rzecz jasna, zaskoczenie. Maksim S. nie rzucał się w oczy, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, bez wahania podpisał "lojalkę" niezbędną do gry w Polsce. Zadeklarował w niej m.in.:

"Nie występuję jako reprezentant państwa rosyjskiego ani białoruskiego". Ponadto: "Nie otrzymuję finansowania powiązanego z państwem rosyjskim ani białoruskim; w tym nie jestem sponsorowany przez firmy prowadzone lub kontrolowane przez osoby powiązane z państwem rosyjskim i/lub podmioty umieszczone na liście sankcji nałożonych przez Unię Europejską".

Co najważniejsze, Rosjanin podpisał się też pod oświadczeniem o treści: "Nie wyrażam i nie zamierzam wyrażać poparcia dla ataku na Ukrainę, dla reżimu rosyjskiego ani białoruskiego, ani też ich przywódców".

I na koniec ciekawostka: jak ustaliliśmy, jeszcze do grudnia Maksim S. jako zawodnik Zagłębia wynajmował mieszkanie wspólnie z innym Rosjaninem i... Ukraińcem.

Jaromir jagr numer 68 hokej polityka

Może Cię zainteresować:

Jarosław Gwizdak: Putin i Łukaszenka na lodzie, czyli jak hokej wpływa na politykę i odwrotnie. Pamiętacie numer 68 Jagra?

Autor: Jarosław Gwizdak

16/03/2022

Olena na muralu i okladkach gazet

Może Cię zainteresować:

Rok temu jej twarz stała się symbolem barbarzyństwa Rosji na Ukrainie. Dziś Olena Kuryło potrzebuje pomocy

Autor: Tomasz Borówka

24/02/2023

24 lutego 2022 roku zmienił się świat

Może Cię zainteresować:

Ukraińscy żołnierze mówią, że bez Polski ich kraju by już nie było. Dziś pierwsza rocznica rosyjskiej inwazji. Oby ostatnia

Autor: Jacek Skorek

24/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon