Bytom w czasach rozkwitu. Stare zdjęcia miasta pokolorowała i wyretuszowała sztuczna inteligencja

Broniliśmy niedawno honoru Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, może słyszeliście. W zamian za to Muzeum Górnośląskie otworzyło przed nami swoje archiwa, w których odnaleźliśmy fantastyczne zdjęcia pewnego starego śląskiego miasta akurat z czasów jego największego rozkwitu. Tak, to Bytom. Tak, może nie jesteśmy całkiem obiektywni. I tak: co z tego że nie jesteśmy? Sami zerknijcie na te fotografie: Rynek, Bulwar, życie...

Jak to "broniliśmy honoru Muzeum Górnośląskiego"? Ano tak to: imponujący gmach MG w Bytomiu został określony i to przez renomowany magazyn podróżniczy jako przykład "architektury typowej dla PRL". Nie mamy nic przeciwko architekturze PRL. Ale siedziba Muzeum została postawiona w latach 1929-1930 (projekt A. Stütza i H. Hatlera w stylu funkcjonalizmu), a wtedy PRL nie było jeszcze w planach.

Zresztą, mniejsza o to. Ważniejsze to, co w muzealnych archiwach, a w muzealnych archiwach kryją się piękne (i rzadkie) fotografie Bytomia. Również te najstarsze, również z przełomu XIX i XX wieku, pokazujące rozwijające się, bogate miasto z efektowną architekturą, z mieszczanami, ulicami i placami. W dużej mierze to świat utracony: w Bytomiu nie ma przepięknej synagogi (to zasługa Niemców), nie ma ratusza i części starego Rynku (to zasługa Sowietów), nie ma też wytwornego Bulwaru (to akurat już dzieło Polski). Wszystkie te symbole bogatego wówczas śląskiego miasta znajdziemy na prezentowanych fotografiach.

A skąd te kolory? Czarno-białe zdjęcia Bytomia zanieśliśmy do sztucznej inteligencji. Fotografie zostały nie tylko ubarwione, dzięki czemu wyglądają czasem tak, jakby ktoś zrobił je wczoraj (z jakimś instagramowym filtrem) , ale i wyretuszowane. Efekt jest dość niezwykły: zakątki miasta są trochę jak fotosy z gry komputerowej ("Mafia" - pamiętacie?), a trochę nawet jak z jakiegoś snu. Przyjmijmy, że to taka metafora projekcji Bytomia, którego już nie ma. Niektóre fotografie są na tyle rzadkie, że (chyba) widzieliśmy je po raz pierwszy. Choćby ta z uwiecznioną synagogą, ale od tyłu, z perspektywą gdzieś z okolic dzisiejszej ul. Matejki.

Znawcy śląskiej architektury, jak i mieszkańcy, bez trudu rozpoznają fragmenty miasta, które przetrwały wszystkie zawieruchy XX wieku. Modernistyczny dworzec PKP, gmach dawnego starostwa, w którym dziś mieści się filia Muzeum Górnośląskiego (drzewa jeszcze skromne, prawda?), kościół św. Jacka, sąd rejonowy, Ul czy nawet Elektrociepłownię Szombierki. Piękne? Dla nas stare zdjęcia Bytomia to coś jak zdjęcia słodkich kotków dla normalnych ludzi.

I pamiętajcie. Bytom to jedyne miasto na świecie, które wydało na świat selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej, największego aferzystę III RP i wirtuoza fletni Pana.

Plac Kościuszki w Bytomiu przed wyburzeniem

Może Cię zainteresować:

Bytomskiemu Bulwarowi zabrakło kilku miesięcy, by przeżył wyrok śmierci wydany przez komunistów

Autor: Marcin Zasada

14/09/2023

Bytom w kolorze

Może Cię zainteresować:

Takiego Bytomia już nie ma. Grafik pokolorował stare zdjęcia zaginionego miasta i efekt jest fascynujący

Autor: Tomasz Borówka

22/06/2023

Bytom w 1990 roku

Może Cię zainteresować:

W 1990 roku amerykański profesor wpadł do Bytomia. Jego zdjęcia są dziś dla nas bezcenną pamiątką

Autor: Marcin Zasada

01/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice Szopienice huta 2

Huta karmicielka i trucicielka. Śląski Czarnobyl. Szopienice

Bytom przełomu XX i XXI wieku

Bytom na zdjęciach z epoki Polski "Psów" i białych skarpet

Teatr slaski w katowicach

A Teatr Śląski będzie w... Sosnowcu. Zapomniany plan Gierka

Plac Akademicki w Bytomiu

Bytom? To niemożliwe! Oto najpiękniejszy plac na Śląsku

Zandka, Zabrze

Familoki między 100-letnimi platanami. Osiedle Zandka

Osiedle Ruch w Chorzowie

Modern living. Osiedle dla klasy średniej w Chorzowie

Wille na Knajfeldzie w Bytomiu

Knajfeld. Najpiękniejsza dzielnica willowa na Śląsku?