Dawny Bytom w kolorze. Fascynujące fotografie miasta sprzed lat. Grafik Mateusz Janocha barwnie zrekonstruował przeszłość

"Bytom w kolorze" to projekt Mateusza Janochy. Grafika włożył wiele pracy w pokolorowanie mnóstwa pocztówek i archiwalnych zdjęć, ukazujących dawny Bytom od końca XIX wieku po czasy PRL-u. Efekt jest fascynujący.

Wydaje się, że pokolorować stare, czarno-białe zdjęcia jest łatwo. Wystarczy skorzystać z algorytmów, które są dostępne w internecie i to robią. Nawet nieźle im wychodzi. Efekt takiego kolorowania bywa całkiem miły dla oka i nieraz potrafi zachwycić. Pytanie jednak, na ile rzetelnie algorytmy odtwarzają rzeczywiste kolory przeszłości - takie, jakimi widział je fotograf, nim w przeszłości, utrwalił obraz na czarno-białej fotograficznej kliszy.

Mateusz Janocha doskonale zdaje sobie z tego sprawę i wie, że kolorujące algorytmy nie wykonają za grafika całej pracy. Jeżeli efekt jego pracy ma być możliwie wierny, jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości sprzed wielu, wielu lat, niezbędny jest jeszcze research. Na jakie kolory pomalowane były tramwaje i samochody? Jakie farby składały się na kamuflaż czołgów? Dopiero ustaliwszy takie szczegóły (co wymaga nie lada historycznej wiedzy), można pokusić się o dalsze korygowanie kolorów i szlifować efekty uzyskane przez algorytmy, tak by ostateczny rezultat miał walor autentyczności. I ma!

A to nie wszystko. Różnie ważnym elementem fotografii, co przedstawiony na niej obraz, jest jego opis. Ten zaś ten nie zawsze jest precyzyjny.

- Czasami, aby dojść do lokalizacji zdjęcia nie wystarczy przeczytać jego opisu, bo zdarza się, że ten jest błędny, ale trzeba korzystać z historycznych planów miasta, wyjść na spacer skonfrontować zdjęcie z rzeczywistością, a czasami kogoś zapytać - tłumaczy Mateusz Janocha.

Czasami więc grafik przedzierżgnąć się musi w detektywa.

Rzecz jasna znajomość dawnych, niemieckich nazw ulic i w ogóle wiedza na temat dawnego Bytomia, to sprawy podstawowe. Janosze jej nie brakuje

- Chciałem odczarować obraz Bytomia jako miasta-ruiny, pokazując bogatą przeszłość miasta i zainteresować mieszkańców na nowo tym, co już kiedyś pewnie widzieli w czerni i bieli - stwierdza autor projektu "Bytom w kolorze".

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląski Dom, Günter Oskar Dyhrenfurth i Wilhelm Wagner

Wagnerowski ton. O Ślązakach w Tatrach i Śląskim Domu

Cieszyn Wzgórze Zamkowe Wieża Piastowska

Śląsk Cieszyński. Nasza kolebka i wypoczynkowe ustronie

Szyb "Andrzej" w Rudzie Śląskiej

Zamku nie było, ale baszta jest. Niezwykłe dzieje „Andrzeja"

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Jedyne takie miasto w metropolii. Pałacowo-zamkowe

Bieg Kelnerów, Wisła 1938 r.

Bieg Kelnerów odbędzie się w Wiśle 25 czerwca

Nakło śląskie pałac

Opowieść o Donnersmarckach z Nakła. Ich zamki stoją do dziś

Pałac w Nakle Śląskim

Hrabiowie, damy i Disneyland - pałac w Nakle Śląskim