Bytomskie "Google Street View" z końca lat 90.: zielony Rynek, niebieska biblioteka... Nostalgiczna przejażdżka

Ćwierć wieku temu jeszcze nikt nie słyszał o Google Street View, ale były samochody i kamery VHS. Wystarczyło tylko przejechać się po mieście i kręcić to, co widać po drodze. Tak w Bytomiu zrobiła dwójka mężczyzn, a to co nagrali można teraz oglądać w serwisie YouTube. To prawdziwe świadectwo epoki.

Fotopolska
Rynek w Bytomiu w latach 90.

Nostalgiczna podróż przez Bytom zaczyna się na ul. Witczaka. W radiu słychać „Home” Depeche Mode, z albumu „Ultra” wydanego w 1997 r., a w tle widać m.in. wieże kościoła św. Jacka. Później filmowcy amatorzy jadą w kierunku ul. Piłsudskiego. Na gmachu biblioteki przy pl. Sobieskiego widać jeszcze niebieską elewację (wiemy, co zastąpiło ją później - nieszczęsna imitacja cegły), z kolei na jej tarasie ogródek piwny z białymi plastikowymi krzesłami. Są też parasole z reklamami – m.in. piwa... bezalkoholowego. Z mrugnięciem oka. Taki był wtedy obyczaj...

Z Piłsudskiego samochód skręca w Podgórną, a wzdłuż niej także bary i ogródki piwne. Później widać Rynek sprzed ćwierć wieku – można było go wtedy po prostu okrążyć. Ten, a właściwie - tamten Rynek to… prawdziwy park, a nie „plac czerwony”. W oczy rzuca się mnóstwo zieleni: drzew i krzewów, do tego ławeczek i stara fontanna, po przeciwnej stronie niż dziś.

Ze Śródmieścia film przenosi nas w inne dzielnice Bytomia, a po drodze jest spore rozlewisko na u. Strzelców Bytomskich. Dalej widać m.in. Karb, Bobrek, Rozbark czy Szombierki. Załapały się też sąsiednie Piekary Śląskie z ul. Bytomską i gmachem Miejskiego Domu Kultury. Na jego ścianie jest już logotyp Radia Piekary, które powstało rok wcześniej.

Te miejsca w Bytomiu wyglądają teraz inaczej

Na zdjęciach sprzed ćwierć wieku widać m.in. chyba pierwszą w Bytomiu budkę z fastfoodem, która stała na pl. Sikorskiego (pamiętacie?). W kadrze pojawia się także pl. Kościuszki - naturalnie, jeszcze bez Agory. Z kolei nad pl. Wolskiego i ul. Kolejową wisi wciąż metalowa kładka, która prowadziła z ul. Dworcowej do dworca kolejowego i autobusowego. Widzowie znający Bytom bez trudu dojrzą też, przy wjeździe na Pogodę, boczną ścianę słynnej kamienicy przy Chorzowskiej 2. Zaś na Bobrku są jeszcze zabudowania nieistniejącej już huty.

Na ulicach sporo samochodów z poprzedniej epoki – m.in. małe i duże Fiaty, Żuki, Polonezy czy Wartburgi. Z kolei wzdłuż ulic reklamy z nowych czasów: Coca-Cola, Pepsi, Marlboro czy ogromny bilboard Mc Donald’s na ul. Dworcowej, który głosi, ze to „restauracja inna niż wszystkie”. Na filmie widać także reklamę płyty „Pop” zespołu U2, która wyszła w 1997 r. Jest nawet baner Radia Rodło Bytom, które nadawało na częstotliwości 95,1 FM. Pamiętacie jeszcze?

Filmowe świadectwo epoki

Świadectwem epoki jest także radio, które gra w tle. Poza wspomnianym już „Home” Depeche Mode słychać tam m.in. piosenkę „I'll Be Missing You”, którą śpiewa Puff Daddy czy „You're My Heart” Maharadshy. Z kolei w radiowym konkursie pada pytanie o tytuł najnowszej płyty „jednego z polskich raperów”, czyli „rapera Kazika”. Chodziło o płytę „12 groszy” wydaną w 1997.

Rok 1997 to nie był łatwy czas dla Górnego Śląska i Bytomia. Przemysł ciężki przechodził trudną i brutalną restrukturyzację, a ludzi tracili pracę. Trochę czuć ten klimat na filmie. Jest ponuro, ale widać też sporo zieleni. Na bytomskich ulicach widać też sporo ludzi. Jedni się gdzieś spieszą, inni odpoczywają wśród zieleni lub prowadzą tam życie towarzyskie – np. na ul. Baczyńskiego w Szombierkach widać młodzież, która gra w badmintona.

Bytom przełomu XX i XXI wieku

Może Cię zainteresować:

Gdy Bytom był 230-tysięcznym miastem nie było nawet jeszcze disco-polo. Były już białe skarpety do garnituru

Autor: Marcin Zasada

31/07/2023

Bytom w latach 90

Może Cię zainteresować:

Takie zachody słońca tylko w Mordorze i w Bytomiu w latach 90. Szwajcarski fotograf nie mógł się powstrzymać

Autor: Marcin Zasada

13/06/2023

Bytom rynek stara pocztowka

Może Cię zainteresować:

Stworzyli film o historii bytomskiego Rynku. Musisz go zobaczyć

Autor: Daniel Lekszycki

25/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon