Gdy Bytom był 230-tysięcznym miastem nie było nawet jeszcze disco-polo. Były już białe skarpety do garnituru

W Polsce nie było jeszcze disco-polo. Była "muzyka chodnikowa". W telewizji startowało "Koło fortuny", do kin wchodziły "Psy" Pasikowskiego. Najlepsze rzeczy można było kupić na bazarze, a eleganccy mężczyźni ubierali się w turkusowe garnitury z białymi skarpetkami. Aha, prezydentem Bytomia był Janusz Paczocha, ktoś pamięta? Mimo to, lata 90. wspominamy z nostalgią. I tak jest z tymi zdjęciami Bytomia sprzed dobrych 20-30 lat, które zebraliśmy.

Na pozór - wszystko wygląda podobnie. Ścisłe centrum Bytomia z placami Sikorskiego czy Sobieskiego, ulicami Dworcową, Piekarską i Sądową. Być może ktoś rzadko tu bywający rozpoznałby epokę jedynie po markach samochodów z tamtej epoki. Bytom lat 90. z pewnością był specyficznym miejscem - z jednej strony do miasta zbliżała się gospodarcza i społeczna katastrofa, z drugiej miasto (siłą rozpędu) wciąż miało swoją dynamikę. Na początku ostatniej dekady XX wieku liczba mieszkańców Bytomia znów rosła - do ponad 230 tysięcy.

Żeby jeszcze to zobrazować... Rzut oka do dokumentów Najwyższej Izby Kontroli, która prawie dekadę temu badała temat w raporcie "Rozwiązywanie problemów społecznych Bytomia".

"W następstwie przemian gospodarczych po roku 1990 z sześciu istniejących w Bytomiu i bezpośrednim jego otoczeniu kopalń węgla kamiennego, pięć poddano restrukturyzacji, a następnie likwidacji. W 2014 r. na terenie Bytomia funkcjonowała jedynie Kopalnia Węgla Kamiennego „Bobrek-Centrum”1, wchodząca w skład Kompanii Węglowej S.A. W wyniku tych zmian zlikwidowanych zostało od 30 000 do 50 000 miejsc pracy" - pisali kontrolerzy NIK.

Negatywne zmiany na rynku pracy były przyczyną wzrostu skali ubóstwa wśród mieszkańców Bytomia, a w konsekwencji istotny przyrost liczby osób korzystających ze wsparcia samorządowych instytucji pomocy społecznej. Wieloletnia i intensywna eksploatacja złóż węgla kamiennego spowodowała, że w Bytomiu występują szkody pogórnicze. Powodują one degradację budynków w centrum miasta, a nawet przypadki ich zawalenia, ograniczając zasoby lokalowe miasta. Problemy społeczno-ekonomiczne mieszkańców Bytomia, a co za tym idzie niska jakość życia, rodzą rozczarowanie, frustrację i odpływ najbardziej aktywnych ludzi do innych miast regionu i za granicę. To kolejne wnioski z omawianej kontroli.

Takie czasy. Oglądamy więc zdjęcia. Pochodzą one z lat 90. i przełomu XX i XXI wieku. Ich autorem jest Andreas Lischka, Ślązak mieszkający w Niemczech, który chętnie odwiedzał i fotografował rodzinne strony. Na tych starszych zdjęciach widać nie tylko małe i duże Fiaty, ale też takie okazy, jak ZAZ Zaporożec. Dworcowa po staremu, ze starymi latarniami. Biblioteka Miejska z oryginalną elewacją, zanim ozdobiła ją ceglana atrapa. Plac Sikorskiego (jeszcze) bez budki z hamburgerami... Szczególnie ciekawe są panoramy miasta uchwycone przez pana Andreasa - widok na efektowny początek zabudowy ul. Sądowej czy widok na śródmieście od strony ul. Wrocławskiej i okolic sądu i aresztu. Na letnich fotografiach uwagę przykuwa zieleń, w tym również ogródki w starych podwórkach.

Nostalgia? Zapewne. Niedługo potem Bytom stanie się "wdzięcznym" tematem dla ogólnopolskich mediów jako "miasto przeklęte" i miasto, które się wali. Jeśli czytaliście "Balladę o śpiącym lwie", początek XXI wieku to w Bytomiu epoka dokumentowania, ile kamienic runęło na ziemię i kiedy będą następne. Na szczęście, na zdjęciach sprzed 30 lat tego nie widać.

Dokumentacja Bulwaru w Bytomiu przed wyburzeniem

Może Cię zainteresować:

Zabytkowy bytomski Bulwar na ostatnich zdjęciach przed barbarzyńskim wyburzeniem. Kto i po co fotografował?

Autor: Marcin Zasada

09/03/2023

Bytom w 1990 roku

Może Cię zainteresować:

W 1990 roku amerykański profesor wpadł do Bytomia. Jego zdjęcia są dziś dla nas bezcenną pamiątką

Autor: Marcin Zasada

01/06/2023

Bytom w latach 90

Może Cię zainteresować:

Takie zachody słońca tylko w Mordorze i w Bytomiu w latach 90. Szwajcarski fotograf nie mógł się powstrzymać

Autor: Marcin Zasada

13/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom w latach 90

Takie zachody słońca tylko w Mordorze i w Bytomiu lat 90.

Śląskie miasta w 1993 roku

Śląskie miasta 30 lat temu. Zdjęcia z archiwum w Zurychu

Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Słynny architekt fotografował kolejną budowę nowych Katowic

Park kulturowy pszczyna stare miasto

Chroniony status dla serca Pszczyny na ostatniej prostej

Katowice, osiedle Tysiąclecia

Tysiąclecie. Najlepsze osiedle na świecie. Są rymy, są foty

Północne śródmieście Bytomia

Koniec żartów z Bytomia! Każde miasto powinno tak wyglądać

Mieszkanie Bytom

Najpiękniejsze mieszkanie w kamienicy na Śląsku? W Bytomiu