Korupcja w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. CBA zatrzymało kolejne siedem osób

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne siedem osób w związku z aferą korupcyjną w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. - Jak wynika z ustaleń śledczych, osoby te wręczały łapówki pracownikom spółki - informuje biuro prasowe CBA.

SRK
SRK

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także śledczy z wydziału zamiejscowego ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Katowicach wciąż prowadzą działania związane z aferą korupcyjną w bytomskim oddziale Spółki Restrukturyzacji Kopalń - KWK Centrum.

Śledztwo jest prowadzone w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych - łapówek - przez pracowników SRK, "w zamian za nadużycie udzielonych im uprawnień inspektorów nadzoru budowlanego i niedopełnienie ciążących na nich obowiązków, mogących wyrządzić szkodę majątkową spółce".

Siedem osób zatrzymanych za wręczanie łapówek

W środę, 16 marca, biuro prasowe CBA poinformowało o zatrzymaniu kolejnych siedmiu osób, które są powiązane z firmami, jakie w latach 2017-2021 prowadziły prace budowlane oraz rozbiórkowe na rzecz oddziału KWK Centrum SRK.

- Jak wynika z ustaleń śledczych, osoby te wręczały łapówki pracownikom spółki posiadającym uprawnienia inspektorów nadzoru budowlanego. Przekazane pieniądze stanowiły swoiste "wynagrodzenie" w zamian za udzielenie zleceń prac budowlanych i rozbiórkowych - wyjaśnia CBA.

Wobec podejrzanych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci poręczeń majątkowych. Wydział zamiejscowy ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Katowicach zakazał im także wzajemnych kontaktów.

Dworzec pociąg

Może Cię zainteresować:

Ogromna awaria na kolei. Odwołane i opóźnione pociągi

Autor: Maciej Poloczek

17/03/2022

Inspektor SRK zatrzymany na gorącym uczynku

Na początku listopada na gorącym uczynku zatrzymany został inspektor SRK, który przyjął 30 tys. złotych łapówki.

- Dariusz K. w zamian miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowlanymi. Łapówkę przyjął od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla spółki SRK S.A. - informowała wówczas Prokuratura Krajowa.

- Z naszych ustaleń wynika, że był to dopiero początek planowanej dalszej ,,współpracy” - dodawało CBA.

Z kolei w grudniu w ręce funkcjonariuszy CBA wpadła inspektorka z bytomskiego oddziału CBA.

- Prokurator przedstawił jej zarzuty związane z popełnieniem jedenastu przestępstw korupcyjnych, polegających na przyjęciu korzyści majątkowych w łącznej kwocie ponad 180 tys. złotych, w zamian za nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków - podała Prokuratura Krajowa.

Zatrzymano m.in. byłego wiceprezesa SRK i dyrektora kopalni

Śląski wydział Prokuratury Krajowej od lat prowadzi działania związane z korupcją w Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

W połowie 2017 roku na parkingu przed centrum handlowym w Jaworznie zatrzymano ówczesnego wicedyrektora SRK Mirosława S., który również przyjął 30 tys. złotych łapówki. - W sejfie w siedzibie spółki, którą kierował zatrzymany wiceprezes, zabezpieczono ponad 110 tys. złotych w gotówce - przypominamy za jednym z komunikatów CBA.

Kierownik zespołu monitorowania procesów likwidacyjnych Marek C. w ocenie śledczych za łapówki faworyzował jedną z firm, ułatwiając jej uzyskanie zamówień z SRK. Oprócz gotówki miał dostać luksusowy samochód oraz kartę paliwową.

- Były dyrektor KWK Makoszowy w Zabrzu Bogdan P. usłyszał m.in. zarzut niedopełnienia obowiązku nadzoru nad realizacją inwestycji poprzez odstąpienie od nałożenia kar umownych na kontrahenta, co doprowadziło do szkody w wysokości 360 tys. złotych; zlecenia wykonania prac, które uprzednio wstrzymano, co doprowadziło do szkody w wysokości 360 tys. złotych i sprowadziło bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody w kwocie prawie 530 tys. złotych oraz przyjęcia korzyści majątkowej - czytamy na stronie biura prasowego Prokuratury Krajowej.

Do Sądu Rejonowego w Będzinie na początku 2020 roku trafił akt oskarżenia przeciwko 20 osobom oskarżonym o korupcję i ustawianie przetargów.

Prokuratura wystosowała apel do łapówkarzy

Prokuratura Krajowa w wydanym komunikacie przypomniała, że w myśl art. 229. § 6. kodeksu karnego osoba, która wręcza korzyść majątkową osobie publicznej, nie podlega karze, jeśli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organy ścigania i ujawnił istotne okoliczności zdarzenia, zanim śledczy sami dowiedzieli się o przestępstwie.

- W związku z tym apelujemy do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Dariuszowi K., aby zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego i skorzystały z dobrodziejstwa art. 229 § 6 kodeksu karnego - zachęca Prokuratura Krajowa.

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Koniec fatalnej passy EC Szombierki? Wielkie plany i wielkie porażki ostatnich lat

Autor: Patryk Osadnik

18/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon