Pierwsze wydanie sprzedało się w całości
"Zasady pisowni języka śląskiego" prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Henryka Jaroszewicza są pierwszą monografią naukową, która kodyfikuje zasady pisowni języka śląskiego. Książka skupia się na czterech podstawowych zagadnieniach dotyczących języka śląskiego. Dowiemy się z niej zasad o zasadach pisowni ślōnskij godki, poznamy śląską ortografię oraz zaznajomimy się z gramatyką języka śląskiego.
Pierwsze wydanie "Zasad pisowni języka śląskiego" ukazało się na rynku w 2022 roku i spotkało się ogromnym społecznym zainteresowaniem. Cały nakład opracowania został wraz z dodrukiem sprzedany w ciągu kilku miesięcy.
- Przyznaję szczerze, że ciepłe przyjęcie "Zasad pisowni języka śląskiego" i błyskawiczne rozsprzedanie całego nakładu specjalnie mnie nie zdziwiło. - mówi autor opracowania, Henryk Jaroszewicz. - Zajmuję się problemem emancypacji języka śląskiego od kilkunastu lat, miałem więc świadomość, że wszyscy na Śląsku od dawna czekali na taką pracę. Pracę, która omawiałaby zasady standardowej śląskiej ortografii, prezentowała podstawy gramatyki, pokazywała realnie używane słownictwo - dodaje.
W 2024 roku wydawnictwo Silesia Progress wraz z autorem zdecydowali się wznowić publikację. Drugie wydanie monografii zostało poprawione i rozszerzone, by zaspokoić niesłabnące zapotrzebowanie rynku czytelniczego na pracę, która omawia zasady śląskiej pisowni i gramatyki. Wydanie zostało uzupełnione m. in. o indeks nazw geograficznych występujących na Śląsku.
Niektóre uzupełnienia stanowią natomiast próbę antycypacji następnych – nietrudnych do przewidzenia – potrzeb śląskojęzycznej społeczności - dodaje autor - Potrzebą taką z pewnością jest ustalenie oficjalnych nazw śląskich miejscowości. Nazwy te wejdą przecież do oficjalnego użycia (przynajmniej część z nich), kiedy język śląski uzyska status języka regionalnego. Wszędzie tam, gdzie będzie to zgodne z przepisami, staną oficjalne tablice ze śląskojęzycznymi nazwami miast, czy organów administracyjnych. Pomyślałem więc, że warto już teraz taki indeks nazw miast oraz wsi przygotować i włączyć do II wydania Zasad. Nie chciałbym, aby prace nad ustaleniem takich nazw prowadzono gorączkowo za rok, czy dwa, pod presją czasu, trochę na ‘łapu-capu’ - podsumowuje.
Autor pracy, Henryk Jaroszewicz, to śląski językoznawca i wykładowca akademicki pochodzący z Gliwic. Od 2005 roku wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim. Wcześniej był zawodowo związany z Uniwersytetem Opolskim i Uniwersytetem Zagrzebskim w Chorwacji. W 2003 r. uzyskał tytuł doktora, w 2017 r. tytuł doktora habilitowanego, a w 2024 r. został zatrudniony na stanowisku profesora Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest członkiem towarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.
Dostępne w przedsprzedaży
Drugie wydanie "Zasad Pisowni Języka Śląskiego" ukaże się 11 grudnia 2024 roku nakładem wydawnictwa Silesia Progress. Do tego czasu można zamówić je w przedsprzedaży z 30-procentowym rabatem na stronie wydawnictwa. Kosztuje niecałe 42 zł.