Chcecie poznać przygody Asteriksa i Obeliksa po śląsku? Już 12 czerwca premiera komiksu „Asteriks na Szpilach Ôlimpiskich”

Grzegorz Buchalik, który na koncie ma już śląskie tłumaczenie przygód Mikołajka Rene Gościnnego, teraz przełożył inne dzieło francuskiego autora. W samą porę na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, 12 czerwca, ukaże się „Asteriks na Szpilach Ôlimpiskich”.

Wydawnictwo Egmont, ilustracja: A. Uderzo
Asteriks na olimpiadzie

Grzegorz Buchalik jest tłumaczem literatury na język śląski. Jest autorem przekładów przygód Kajko i Kokosza Janusza Christy oraz „Mikołajka” René Goscinnego. Teraz przetłumaczył inne dzieło francuskiego autora. Komiks „Asteriks na Szpilach Ôlimpiskich” ukaże się 12 czerwca nakładem wydawnictwa Egmont. Jak widać, tłumacz ma wprawę w przekładzie literatury dla dzieci. Nic dziwnego - Grzegorz Buchalik prywatnie jest szczęśliwym tatą dwójki dzieci.

W przededniu igrzysk

René Goscinny „Asteriksa na igrzyskach olimpijskich” wydał w 1968 roku z okazji zimowych igrzysk olimpijskich w Grenoble. Autorem ilustracji jest Albert Uderzo. Grzegorz Buchalik w rozmowie z Romanem Balczarkiem dla Ślązaga zdradził, że wydawnictwo Egmont na początku proponowało mu przygotowanie przekładu pierwszego tomu przygód Asteriksa i Obeliksa. Tłumacz sam zdecydował, że przetłumaczy „Asteriksa na igrzyskach olimpijskich” z okazji tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Tłumaczenie udało się wydać półtora miesiąca przed wydarzeniem, które rozpocznie się 26 lipca.

Asteriks, Dochajiks Piyrszy i inni

Poza głównymi bohaterami, Asteriksem i Obeliksem, w komiksie spotkamy ich wielu przyjaciół. René Goscinny słynął ze słowotwórstwa i kreatywnego nazywania bohaterów. Śląski przekład klasyka komiksu to świetna okazja do pokazania, jak plastycznym i żywym językiem jest ślōnsko godka. W „Asteriks na Szpilach Ôlimpiskich” spotkamy między innymi Dochajiksa Piyrszygo, Fyrlokotliksa, Szlagriksa i… Markusa Musklotwardusa.

Premiera śląskiego przekładu komiksu René Gościnnego już 12 czerwca. Jeżeli nie umiecie się doczekać, książka będzie dostępna stacjonarnie i przedpremierowo od 7 do 9 czerwca na Festiwalu Książki w Opolu.

Ewa bogusz moore

Może Cię zainteresować:

Szefowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Ewa Bogusz-Moore, zostanie nową dyrektorką Filharmonii Kolońskiej w Niemczech

Autor: Katarzyna Pachelska

04/06/2024

Pyskowice polkolonie dzieci

Może Cię zainteresować:

Wakacyjne przygody w Pyskowicach. Biblioteka zaprasza dzieci na letnie zajęcia

Autor: Urszula Gołkowska

04/06/2024

Kopalnia wujek

Może Cię zainteresować:

35. rocznica wyborów czerwcowych. Zobaczcie, jakie wydarzenia przygotowało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Autor: Arkadiusz Szymczak

04/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon