35. rocznica wyborów czerwcowych. Zobaczcie, jakie wydarzenia przygotowało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Dziś, 4 czerwca, obchodzimy 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce po II wojnie światowej. Do obchodów włącza się Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Instytucja, której siedziba mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni „Wujek”, przygotowała wiele wydarzeń skierowanych głównie dla najmłodszych – to świetna okazja aby poznali trudną drogę Polski do wolności.

Kopalnia wujek

Obchody potrwają od 4 do 6 czerwca

Centrum zaplanowało wiele wydarzeń, dlatego obchody potrwają kilka dni, od 4 do 6 czerwca. Zainauguruje je V Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Drogi do Wolności – twórczość Jacka Kaczmarskiego”, w którym uczniowie szkół podstawowych i średnich będą recytować utwory barda „Solidarności”. Konkurs rozpocznie się 4 czerwca od godziny 10.00 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach (ul. Wincentego Pola 38).

Tego samego dnia odbędzie się także uroczyste zakończenie Akademii Wolontariatu. Przez ostatni rok kilkadziesiąt młodych osób ze śląskich szkół aktywnie wspierało ŚCWiS przy takich wydarzeniach jak obchody rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 grudnia, Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka”, w listopadzie i Bieg Dziewięciu Górników w grudniu, Noc Muzeów czy Industriada.

Dwa dni później, 6 czerwca, w siedzibie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności odbędzie się spotkanie z dr. Michałem Przeperskim, poświęcone jego najnowszej książce „Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993”. Autor konfrontuje się z mitami i uproszczeniami dotyczącymi schyłku komunizmu w Polsce. Pokazuje, że schyłkowy PRL wcale nie był taki szary, a wczesne lata 90. takie kolorowe. Dr Michał Przeperski jest pracownikiem Instytutu Historii PAN oraz rzecznikiem prasowym Muzeum Historii Polski, specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, zwłaszcza w procesach transformacji politycznej i społecznej. Jest laureatem nagrody „Nowych Książek” w 2017 r. dla najlepszej książki, Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka” w 2021 r., Nagrody Specjalnej Fundacji Identitas oraz Nagrody KLIO.

Poza wydarzeniami specjalnymi, ŚCWiS zaprasza także do zwiedzania wystawy stałej, która przedstawia wydarzenia i procesy, które doprowadziły do wyborów 4 czerwca 1989 roku. Zwiedzający zobaczą tam też pamiętne plakaty i ulotki, które w przeddzień wyborów bogato wypełniały szare wówczas ulice polskich miast, będąc niemą zapowiedzią zbliżającego się wielkimi krokami dziejowego przełomu.

Wydarzenia także poza siedzibą ŚCWiS

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności włącza się także w wydarzenia, które odbędą się poza jego siedzibą. Najpierw, 4 czerwca, w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie odbędzie się szereg spotkań, wykładów i warsztatów dotyczących obecności Polski w Unii Europejskiej. zaplanowano także panel dyskusyjny „Refleksja na temat wolności” z udziałem Jerzego Buzka i Stanisława Płatka. Na tę okazję ŚCWiS przygotowało także wystawę „Kopalnia strajkuje... Strajk i pacyfikacja kopalni »Wujek«”.

Z kolei 5 czerwca także w I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie odbędzie się z kolei finał wojewódzki „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”, w którym uczniowie zmierzą się z pytaniami dotyczącymi wydarzeń z lat 1970-1990. W konkursie weźmie udział ponad 100 uczniów szkół z woj. śląskiego. Laureaci etapu wojewódzkiego pojadą na finał do Gdańska, gdzie będą mogli wygrać stypendia i indeksy na czołowe uczelnie wyższe.

Śląskie miasta w 1993 roku

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasta na fotografiach z 1993 roku. Nie były dla nas najlepszym miejscem do życia, ale... Jest nostalgia?

Autor: Redakcja

03/06/2024

Industriada w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Tak Gliwice świętowały Industriadę: pod radiostacją i na statkach [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

03/06/2024

Industriada 2024 w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

15. urodziny Industriady. Z jubilatką świętowały też Tarnowskie Góry w kopalni i sztolni

Autor: Urszula Gołkowska

03/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon