Chełstowski w ŚLĄZAQ: Spór paru polityków nie może blokować pieniędzy na transformację Śląska

Albo Komisja Europejska zlituje się nad Polską, albo będziemy mieli kryzys na lata. Pieniądze są, a spór paru polityków doprowadził do tego, że nie mogą zostać uruchomione. Ci politycy nie reprezentują całego 38-milionowego kraju, tylko wąską polityczną grupę. Sam byłem w środku tego pociągu i wysiadłem, zanim popędził w przepaść - mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego (Tak dla Polski) w rozmowie z Marcinem Zasadą z naszym nowym cyklu "ŚLĄZAQ". Q to pytanie.

Chelstowski i Zasada 2
ŚLĄZAQ to nowy cykl portalu ŚLĄZAG. Brzmi dobrze? Q to pytanie. Rozmawiamy z najważniejszymi aktorami polityki regionalnej. Śląsk i Zagłębie. Transformacja. Gospodarka. Przyszłość regionu. Rzecz absolutnie na czasie w roku wyborczym, zwiastującym początek dłuższego wyborczego serialu. Q to pytanie. A kto odpowiada? Pierwszy Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego (Tak dla Polski).

Pieniądze na transformację Śląska?

- Jeśli stracimy kolejny rok na politycznych przepychankach i pieniądze unijne nie zostaną odblokowane, jest ryzyko, że utracimy część pieniędzy, które województwu są niezbędne - mówi marszałek Chełstowski. - I albo Komisja Europejska zlituje się nad Polską, albo będziemy mieli kryzys na lata. Pieniądze są, a spór paru polityków doprowadził do tego, że nie mogą zostać uruchomione. Ci politycy nie reprezentują całego 38-milionowego kraju, tylko wąską polityczną grupę. Sam byłem w środku tego pociągu i wysiadłem, zanim popędził w przepaść.

Reszta wyzwań tej transformacji? Niejasna przyszłość górnictwa, niewiadome dotyczące terenów poprzemysłowych (dziś w rękach SRK) i brak porozumienia z samorządami.
- My te wszystkie problemy dotyczące Śląska rządowi wyłożyliśmy. O ustawę transformacyjną postulowałem przez lata: jak ten proces powinien zostać przeprowadzony, z udziałem wszystkich: agend rządowych, samorządowych i konkretnych pieniędzy. Sprawa Spółki Restrukturyzacji Kopalń: dziesiątki razy powtarzałem, że majątek poprzemysłowy musi przejść do samorządów, żeby można było uruchomić tam rozwój gospodarczy i społeczny. Nie było woli, a Prawo i Sprawiedliwość rządzi ósmy rok. Premier Mateusz Morawiecki, który jest posłem ze Śląska też o tej sprawie dobrze wiedział. I nikt nie zrobił kompletnie nic - mówi Chełstowski.

Marszałek wspomniał także o nowym otwarciu w kulturze i historii na Śląsku:

- Potrzebujemy strategii dla kultury, za którą będą odpowiadać środowiska kulturalne właśnie. Komponent historyczny też będzie ważny. Jest kilka nierozwiązanych problemów na Śląsku: pora zrewidować parę stanowisk, które nie do końca oddawały obraz historycznej rzeczywistości. Trzeba wrócić do rozmowy o Panteonie Górnośląskim, o obozie Zgoda w Świętochłowicach. Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się podjąć dyskusję na ten temat - wyjaśnił.
Konferencja "Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027"

Może Cię zainteresować:

Miliardy euro na transformację woj. śląskiego. Komisja Europejska wręczyła oficjalne potwierdzenie

Autor: Patryk Osadnik

08/12/2022

Mateusz Morawiecki

Może Cię zainteresować:

Mateusz Morawiecki w Zabrzu odpowiedział na wizytę Fransa Timmermansa. Zapowiedział pieniądze UE dla Śląska

Autor: Patryk Osadnik

07/12/2022

Program dla Śląska

Może Cię zainteresować:

Minęło pięć lat od ogłoszenia Programu dla Śląska. Ktoś pamięta o złożonych obietnicach?

Autor: Michał Wroński

22/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon