Chorzów na zdjęciach z węgierskiego archiwum. Tak wyglądał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w latach 60. XX wieku

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku z lat 60. XX wieku – Planetarium Śląskie. „Kocioł Czarownic”, a nawet hotel PTTK na unikalnych zdjęciach z… węgierskiego archiwum. Są też fotografie z Chorzowa lat 40. Ale najlepsza ta fotka kąpieliska "Fala", w kolorze, z czasów świetności.

Lata 60. XX wieku to bardzo intensywny rozwój Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Po wielkich inwestycjach w latach 50. (Stadion Śląski, Planetarium Śląskie, Wesołe Miasteczko czy 5-kilometrowa trasa kolejki wąskotorowej) w kolejnej dekadzie funkcjonować zaczęło kąpielisko „Fala” (1966), hala wystawowa „Kapelusz” (1968), rosarium i najwyższa wówczas na świecie wieżowa szklarnia, a także ośrodek PTTK (1962) wraz z ośrodkiem harcerskim (1963), polem namiotowym i strzelnicą sportową.

Wieża skoków i wieża szklarniowa

Fotografie z węgierskiego archiwum przenoszą nas w tamte czasy. Oto widzimy kąpielisko „Fala”, które zaprojektowali Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Franciszek Ryszard Koczy. Zostało oddane do użytku 12 czerwca 1966 i mogło pomieścić 15 tys. osób. Obiekt, dodajmy, został uznany za wybitne osiągnięcie polskiej architektury sportowej. Na zdjęciach widać słynną wieżę skoków, która pozostanie symbolem „Fali” także po trwającym obecnie remoncie.

A w tle? Tak, to słynna szklarnia wieżowa, która powstała w oparciu o projekt wiedeńskiego architekta, prof. Othmara Ruthnera. Miała 54 metry wysokości, co czyniło z niej najwyższą tego typu konstrukcję na świecie. Wieża miała 11 metrów średnicy i tysiąc metrów powierzchni użytkowej. Co ciekawe, uprawa roślin w szklarni była mocno zautomatyzowana – półki były ruchome i przemieszczały się tak, aby wszystkie rośliny były w ciągu dnia odpowiednio doświetlone. Także nawożenie było zautomatyzowane i do obsługi całego obiektu wystarczyły tylko dwie osoby. Szklarnia została rozebrana w 1983 roku.

W oddali widać bloki osiedla Tysiąclecia i żurawie stawiające kolejne. Archiwalne zdjęcia pokazują też nieistniejący już dziś hotel PTTK z neonowym hasłem, które dziś może budzić śmiech: „Turystyka z radiem, odpoczynek przy telewizorze”.

Tłumy w „Kotle Czarownic”

Są, a jakże, zdjęcia Stadionu Śląskiego, zrobione z okazji towarzyskiego meczu Polska – Węgry, który rozegrano 3 maja 1966 roku (wynik 1:1, bramkę dla naszej reprezentacji strzelił Włodzimierz Lubański). Zobaczcie te tłumy! I autobusy przed „Kotłem Czarownic”, które przywiozły kibiców. Są też schody prowadzące na trybuny. Nie mogło zabraknąć też Planetarium Śląskiego i prowadzącej do niego „czerwonej drogi”. Zauważyliście, jak mało drzew było jeszcze w WPKiW? (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Na koniec dwa zdjęcia z Chorzowa lat 40. A dokładnie – do roku 1942. Pracownicy Węgierskiego Czerwonego Krzyża wsiadają do tramwaju jadącym z Chorzowa do Katowic.

Dodajmy, że zdjęcia pochodzą z węgierskiego archiwum fotograficznego Fortepan. Strona ta została założona w 2010 roku przez Ákosa Szepessy’ego i Miklósa Tamásiego i początkowo zawierała zdjęcia znalezione przypadkowo na ulicach Budapesztu. Od tego czasu archiwum powiększyło się dzięki darowiznom od rodzin, fotografów amatorów i zawodowych, a także zbiorom publicznym. Zdjęcia na stronie są wybierane przez redaktorów. Opisy dołączone do zdjęć zostały opracowane i zredagowane przez wolontariuszy na podstawie informacji udostępnionych na Forum Fortepan.

Zaginiony Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Park zaginiony. Czego nie zobaczycie już w Parku Śląskim, a było przed laty w WPKiW

Autor: Tomasz Borówka

21/02/2024

Szklarnia wieżowa należała do najbardziej charakterystycznych obiektów w krajobrazie WPKiW

Może Cię zainteresować:

Szklarnia wieżowa w WPKiW. Futurystyczny projekt nie przetrwał

Autor: Tomasz Borówka

05/03/2023

Katowice lata60 archiwalne dworcowa 04 fortepan

Może Cię zainteresować:

Niesamowite zdjęcia Katowic z lat 50. i 60. z węgierskiego archiwum. Dworcowa, Mariacka, Rynek. Podróż w czasie

Autor: Katarzyna Pachelska

28/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon