Cietrzewisko już w ten weekend w zielonym Koszęcinie. Piknik Leśno-Łowiecki z wieloma atrakcjami

To jedna z największych imprez (zaraz po Święcie "Śląska") w parku w Koszęcinie. 13. już edycja Pikniku Leśno-Łowieckiego odbędzie się w ten weekend, w sobotę i niedzielę 5 i 6 sierpnia 2023 roku. Ta plenerowa impreza, organizowana m.in. przez zespół "Śląsk" i Nadleśnictwo Koszęcin, łączy kulturę z edukacją i ekologią. Nie inaczej będzie tym razem. Sprawdźcie, dlaczego warto wybrać się do Koszęcina.

Nie ma chyba lepszego miejsca w woj. śląskim na taką imprezę. Kto kiedykolwiek był w okolicach Koszęcina, ten wie, że to leśna kraina. Gęste lasy ciągną się wzdłuż drogi do tego śląskiego miasteczka przez wiele kilometrów.

Cietrzewisko odbędzie się 5 i 6 sierpnia w Koszęcinie

13. edycja Pikniku Leśno-Łowieckiego Cietrzewisko odbędzie się 5 i 6 sierpnia 2023 roku (sobota-niedziela) w Zespole Parkowo-Pałacowym w Koszęcinie, przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Wstęp wolny.

Ta impreza o charakterze edukacyjno-ekologicznym jest inspirowana bogactwem koszęcińskiej przyrody oraz tradycjami leśno-łowieckimi, kultywowanymi w tym regionie. Jej współorganizatorem, obok zespołu "Śląsk", Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Polskiego Związku Łowieckiego i gminy Koszęcin, jest Nadleśnictwo Koszęcin.

- W tym roku, 12 lipca, rozpoczęliśmy świętowanie 100-lecia Lasów Państwowych. Dlatego tegoroczny piknik leśno-łowiecki Cietrzewisko jest dla nas szczególny - mówi Kazimierz Michalski, nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin. – Koszęcin jest idealnym miejscem, by świętować w duchu natury, lasu, zwierząt i ekologii. Chcemy pokazać ludziom, którzy przyjeżdżają do nas z okolicy, z aglomeracji, bogactwo koszęcińskich lasów, wszystko czym możemy się pochwalić. Nadleśnictwo Koszęcin szczyci się pięknymi, zwartymi kompleksami leśnymi lasów tarnogórsko-lublinieckich. Nie przedzielają ich miasta, jak w innych częściach województwa śląskiego – dodaje Michalski.

W trakcie imprezy nie zabraknie wystaw i ekspozycji przyrodniczych zarówno Nadleśnictwa Koszęcin, jak i stoisk edukacyjnych Lasów Państwowych. Odbędzie się XII Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej oraz Konkurs Sygnalistów Myśliwskich. Będzie można zobaczyć pokazy m.in. ptaków drapieżnych, psów myśliwskich i kunsztu drwali. Miłośnicy dobrej kuchni także znajdą coś dla siebie. Oczywiście nie ma Cietrzewiska bez koncertów - klasycznie wystąpią artyści zespołu "Śląsk" (w sobotę) oraz gwiazda - w tym roku będzie nią zespół Universe (niedziela).

Program "Cietrzewiska 2023"
5.08.2023 SOBOTA
9:00 Uroczyste otwarcie Pikniku Leśno-Łowieckiego
9:30 Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej oraz Konkurs Sygnalistów Myśliwskich(Pawilon im. E. Kamińskiej)
9:30 Międzynarodowe Zawody Drwali (park)
12:00 Turniej łuczniczy dla debiutantów (park)
13:00 Międzynarodowe Zawody Drwali (park)
14:30 Pokaz sokolniczy, ptaki drapieżne (park)
16:00 Galowy Koncert wraz z ogłoszeniem wyników Konkursu Sygnalistów oraz Śląskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej (scena na dziedzińcu)
17:00 Ogłoszenie wyników turnieju łuczniczego i wręczenie nagród (scena na dziedzińcu)
17:30 Koncert Orkiestry Dętej ze Strzebinia, występ Mażoretek „Soprano” z GOK w Herbach
18:45 Międzynarodowe Zawody Drwali – sztafeta narodów
21:00 Koncert Artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (scena na dziedzińcu)

6.08.2023 NIEDZIELA
10:00 Międzynarodowe Zawody Drwali (scena na dziedzińcu)
11:00 Msza Św. Hubertowska w Kościele pw. Św. Trójcy w Koszęcinie (z udziałem sygnalistów myśliwskich oraz pocztów sztandarowych)
12:30 Pokaz i prezentacja psów ras myśliwskich oraz degustacja produktów pochodzenia leśnego „Dobre z Lasu”– gotowanie w wielkim garze dzikiego gulaszu z grzybami (park)
14:15 Reprezentacyjny Zespół Muzyki Łowieckiej i Leśnej „Odgłosy Kniei” (scena na dziedzińcu)
15:15 Międzynarodowe Zawody Drwali – przerąbywanie i okrzesywanie (dziedziniec)
18:00 Lady’s Voice (scena na dziedzińcu)
19:00 Uroczysta dekoracja zwycięzców Międzynarodowych Zawodów Drwali (scena na dziedzińcu)
20:00 UNIVERSE (scena na dziedzińcu)

Atrakcje towarzyszące:
pokaz rzeźbienia pilarką, prezentacja narzędzi firmy STIHL, pokaz i prezentacja łucznictwa sportowego, stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, stoiska rękodzielników, dania regionalnej kuchni śląskiej, turniej łuczniczy dla debiutantów poprzedzony szkoleniem łuczniczym, pokaz narzędzi akumulatorowych firmy „EGO”, ekspozycja przyrodniczo-historyczna oraz wystawa pamiątek i trofeów łowieckich (piwnice budynku Nadleśnictwa Koszęcin), zwiedzanie kaplicy oraz wieży w siedzibie Zespołu „Śląsk”, wystawy: „Z Trojakiem przez świat – na podbój kontynentów” (kaplica pałacowa), „Zespół Śląsk – dynamika tradycji” oraz wystawa kostiumów scenicznych (korytarz w pałacu – parter)

Do Koszęcina i okolic warto przyjechać nie tylko na Cietrzewisko

- Program tegorocznego Cietrzewiska jest bogaty, zapraszamy oczywiście na stoisko Nadleśnictwa Koszęcin, oraz innych okolicznych nadleśnictw, w parku pałacowym – mówi Kazimierz Michalski, nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin. - Warto odwiedzić również siedzibę naszego Nadleśnictwa, która znajduje się w historycznym, odnowionym, budynku przy głównej ulicy Koszęcina pod adresem Sobieskiego 1. To najstarszy wykorzystywany przez nadleśnictwa budynek w Polsce. W czasie Cietrzewiska w siedzibie Nadleśnictwa będzie można obejrzeć ekspozycję przyrodniczo-historyczną oraz wystawę pamiątek i trofeów łowieckich – zachęca nadleśniczy.

Kazimierz Michalski zaprasza do Koszęcina i okolic nie tylko z okazji Cietrzewiska.
- Nasze lasy zachęcają do wypoczynku, mamy piękne trasy spacerowe, rowerowe, liczne miejsca postojowe przy głównych drogach publicznych. Nasze nadleśnictwo może się pochwalić dużymi walorami przyrodniczymi: trzema rezerwatami przyrody, czterema użytkami ekologicznymi, licznymi pomnikami przyrody. Ponadto na gruntach administrowanych przez Nadleśnictwo zlokalizowano częściowo Park Krajobrazowy „Lasy nad Górną Liswartą”. Nadleśnictwo udostępnia także cztery obszary leśne o powierzchni około 1500 ha w ramach programu „Zanocuj w lesie”. Wiele informacji znajdziecie państwo na naszej stronie internetowej koszecin.katowice.lasy.gov.pl - dodaje nadleśniczy.

Koszęcin wyśniony pałac Stanisława Hadyny 3

Może Cię zainteresować:

Jak Koszęcin został siedzibą Zespołu "Śląsk", czyli walka o pałac ze snu Stanisława Hadyny

Autor: Tomasz Borówka

01/07/2023

355659100 985173239321620 4550438830333107481 n

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Cierniak w ŚLĄZAQ: Zespół "Śląsk" ciągle jest pełen werwy, pasji, zapału do tworzenia i koncertowania

Autor: Katarzyna Pachelska

30/06/2023

Uroczysko Buczyn 5

Może Cię zainteresować:

Uroczysko Buczyna. Kąsek naturalnego lasu w samym środku metropolii. To cud, że przetrwał

Autor: Katarzyna Pachelska

19/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon